fot. Pixabay
fot. Pixabay

Władze Kolonii nie chcą, by ich miasto kojarzyło się z chrześcijańską katedrą

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Kolonia chce zrezygnować ze swojego symbolu – dwóch wież katedry - w oficjalnym logo miasta. Oficjalny powód to postawienie na „bardziej nowoczesną estetykę”. Ale nieoficjalny jest inny. Nowe władze uważają, że "chrześcijaństwo jest szkodliwe dla wizerunku miasta".

Nowe logo Kolonii

Jak wyjaśniał rzecznik prasowy kolońskiego ratusza w rozmowie z radiem WDR, wprowadzane zmiany są wyłącznie „kwestią uproszczenia logo” – dotychczasowe zawierało zbyt wiele elementów, jak na współczesne wymagania, związane z obszarem cyfrowym (strony internetowe, media społecznościowe). „Obecne logo jest zbyt złożone” – tłumaczył rzecznik.

"Projekt nowego logo, umieszczanego na oficjalnych pismach i miejskim portalu internetowym, przewiduje, że znajdzie się tam tylko napis „Miasto Kolonia” (Stadt Koeln) obok czerwonego, dwugłowego orła. „Zabraknie tam dwóch wież katedry w Kolonii. A to druzgocący znak” – ocenia „Die Welt”.

„Pomijając fakt, że dwa szczyty katedry były znacznie prostsze, czyli mniej "złożone" niż orzeł: tu nie chodzi tylko o estetykę. Katedra jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Niemczech, ludzie na całym świecie znają kojarzą ją jako symbol Kolonii. Każdy, kto tego nie dostrzega, wysyła przesłanie. Trudno sobie wyobrazić, że burmistrz Kolonii Henriette Reker nie byłaby tego świadoma” – komentuje „Die Welt”.

image
podpis: Stare i nowe logo Kolonii.

Chrześcijaństwo szkodliwe dla wizerunku miasta?

 „Przesłanie, które jest tu wysyłane, sięga głębiej: Kościół i chrześcijaństwo jawią się jako uciążliwość, która może spowodować obrazę. To jest katastrofalne” – ocenia dziennik.

„Przesłanie brzmi: to, co symbolizuje katedra, czyli kulturę zachodniego chrześcijaństwa jako takiego, a kościół katolicki w szczególności, jest obecnie najwyraźniej postrzegane przez administrację miasta jako szkodliwe dla jego wizerunku” – zauważa gazeta. „Każdy, kto wymazuje katedrę w Kolonii, kochaną i podziwianą także przez nie-chrześcijan, przenosi ją w cień, w obszar kontrowersji i potencjalnego sporu, (…) bo komuś może ona przeszkadzać”.

Jak podkreśla „Die Welt”, katedra w Kolonii na takie traktowanie nie zasługuje. „Tożsamość tego miasta jest niewyobrażalna bez chrześcijaństwa. (…) Prawie co trzecia osoba w Kolonii to katolik, kilkanaście procent to protestanci”.

„Bogate dziedzictwo historyczne, kulturowe i religijne Kolonii nie stoi na przeszkodzie wielkiej otwartości i chęci nawiązania dialogu. Nie bez powodu także przewodniczący wspólnoty synagogalnej w Kolonii Abraham Lehrer opowiedział się za zachowaniem iglic katedry w logo miasta” – dodaje „Die Welt” i podkreśla, że miasto nie powinno usuwać swojego „wyraźnego i jednoznacznego” symbolu.

„Wręcz przeciwnie: miasto Kolonia dobrze by zrobiło, gdyby nadal się nim szczyciło” – konkluduje gazeta.

Najwyższa świątynia katolicka na świecie

Katedra Kolońska jest najwyższą świątynią katolicką na świecie, najważniejszym kościołem Niemiec, a przez wieki była również siedzibą biskupstw. Budowano ją przed ponad 600 lat.

Podczas drugiej wojny światowej i bombardowania aliantów, na katedrę zrzucono łącznie czternaście bomb. Wielkie szkody naprawiano dziesięć lat. Ciekawostką jest jednak fakt, że katedra była jednym z nielicznych budynków w Kolonii, które nie zostały zrównane z ziemią podczas działań wojennych.

Charakterystyczne wieże katedry zostały wybudowane na planie kwadratów. Obie zostały zwieńczone ażurowymi hełmami z licznymi dekoracjami, a jedna z nich jest niższa o osiem centymetrów.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj64 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (64)

Inne tematy w dziale Polityka