fot. Pixabay
fot. Pixabay

Tarcza Antyputinowska - rząd obniża podatki i przedłuża tarczę antyinflacyjną

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Haniebna agresja Rosji na Ukrainę, zwiększyła i tak wysoką inflację. Rząd reaguje. Wprowadza radykalne zmiany w Polskim Ładzie - to nowa Tarcza Antyputinowska. Według zapewnień zmiany mają być korzystne dla milionów Polaków.

Najważniejsze zmiany

Zniesione zostaną najbardziej kontrowersyjne zapisy Polskiego Ładu, jak ulga dla klasy średniej, czy włączenie składki zdrowotnej do podstawy opodatkowania. Ale to nie wszystko.

Radykalnie obniżony zostanie podatek PIT dla osób z pierwszego progu podatkowego (zarabiających do 120 tysięcy złotych). Podatek zostanie zmniejszony z 17 do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej. Składka na ubezpieczenie zdrowotne zostanie wyłączona z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie, karcie podatkowej. To rozwiązanie było jednym z najbardziej krytykowanych przez drobnych przedsiębiorców.

Rząd likwiduje też inne kontrowersyjne rozwiązanie Polskiego Ładu – tzw. ulgę na klasę średnią. Rozwiązanie to miało pomóc średnio sytuowanym Polakom. W praktyce wprowadziło w styczniu ogromny chaos i doprowadziło do tego, że część pracowników dostała mniejsze pensje. Zniesienie ulgi dla klasy średniej ma mieć wpływ na 3,1 miliona podatników. Co istotne – rząd pozostawi BEZ ZMIAN dwa najlepiej oceniane zapisy Polskiego Ładu – kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych praz próg podatkowy na poziomie 120 tysięcy.

Rząd: Ma być przejrzyście i sprawiedliwie

Zdaniem przedstawicieli rządu celem zmian jest wyeliminowanie z systemu podatku PIT najbardziej krytykowanych i skomplikowanych rozwiązań, takich jak ulga dla klasy średniej, konieczność porównywania zaliczek na podatek zaliczkami obliczalnymi na zasadach z 2021 roku, ulga 1500. A w konsekwencji system ma stać się bardziej przejrzysty i sprawiedliwy. W krótkim czasie wprowadzenie zmian będzie wiązało się z kosztem dostosowania systemów płacowych do nowych przepisów. Jednak zdaniem urzędników korzyści przewyższają ewentualne koszty.

Kolejnym celem zmian ma być zwiększenie przewidywalności obciążeń podatkowych, wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Stąd kolejne propozycje, jak np. przywrócenie możliwości wspólnego rozliczania się z dzieckiem dla samotnych rodziców. Czy będące zgodne z głosem ekspertów uchylenie odraczania poboru i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy w trakcie 2022 roku.

Zmiany w praktyce

Jak przekonują rządowi eksperci, niższa stawka podatku do 120 tysięcy zł to oznacza obniżenie podatku o 29.4 proc. czyli prawie 1/3. Zmiana dotyczy podatników na skali podatkowej, emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców i przedsiębiorców, zmiana dotyczy 25 milionów podatników. Zwiększy się liczba podatników na skali podatkowej, którzy nie płacą podatków. W 2021 roku było to 15,2 miliona osób. Po 1 lipca będzie to 15,2 miliona.

Pozostałe zmiany to dostosowanie rozliczania zaliczek na PIT do indywidualnej sytuacji podatników. Celowi temu służy rozwiązanie polegające na rozbiciu kwoty zmniejszającej podatek na dwóch lub trzech płatników. Przywrócenie możliwości wspólnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem w równoczesną likwidacją tzw. ulgi 1500. Rząd zdecydował się też na podwyższenie wysokości kryterium dochodowego pełnoletniego uczącego się dziecka, od którego zależy prawo rodzica lub opiekuna prawnego od preferencji podatkowych. Rekompensata OPP niższych wpływ w proc. podatku po zmianach od 1 stycznia 2022 r.

Uelastycznienie zasad stosowania kwoty wolnej od podatku (tj. 1/12 kwoty zmniejszającej podatek) poprzez umożliwienie proporcjonalnego jej rozliczenia przez dwóch lub trzech płatników. Zmiana katalogu dochodu małoletniego dziecka, którą dolicza się do dochodów rodzica. Uchylenie ulgi na zabytki, przepisów o abolicji podatkowej.

MF zakłada, że zmiany, które przekazało w czwartek do konsultacji wejdą w życie od 2023 r., ale będą obowiązywać wstecznie od 1 lipca 2022 r. Koszty dla budżetu oszacowano na 15 mld zł rocznie.

Maks

PRZECZYTAJ TEŻ: 

Były konsul w USA: Wizyta Bidena to dla nas szansa. Czy rząd i prezydent ją wykorzystają?

Znów rewolucja w Polskim Ładzie - rząd zapowiada zmiany w podatkach

Minister zdrowia ogłosił datę zniesienia obowiązku noszenia maseczek


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj61 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (61)

Inne tematy w dziale Gospodarka