Zmarła była wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Przez wiele lat kierowała siecią Archiwów Państwowych. Miała 71 lat.
"Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Darii Nałęcz. Była cenioną historyczką i archiwistką, specjalistką w zakresie historii Polski XIX i XX wieku, dziejów polskiej inteligencji i historii dwudziestolecia międzywojennego, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i wykładowcą akademickim" - przekazało Archiwum Państwowe.
Daria Nałęcz - życiorys
Daria Nałęcz była cenioną historyczką i archiwistką, specjalistką w zakresie historii Polski XIX i XX wieku, dziejów polskiej inteligencji i historii dwudziestolecia międzywojennego, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i wykładowcą akademickim.
Zawodowo związana m.in. z Instytutem Badań Literackich PAN, w którym objęła stanowisko docenta. Została profesorem i dziekanem Wydziału Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. W 2008 objęła funkcję rektora Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, przemianowanej następnie na Uczelnię Łazarskiego.
Od 1 września 1996 do 26 września 2006 sprawowała urząd naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych. 31 stycznia 2012 objęła stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pełniła tę funkcję do 1 grudnia 2015.
Była członkiem jury Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego[7] oraz członkinią Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.
Pełniła również funkcję redaktora naczelnego „Archeionu” – najstarszego czasopisma archiwalnego ukazującego się od 1926 roku.
Odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).
Prywatnie była żoną Tomasza Nałęcza, doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka