— Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzuca polską propozycję misji pokojowej NATO na Ukrainie — poinformował w środę portal Tagesschau, powołując się na rzecznika rządu RFN Steffena Hebestreita.
Czerwona linia
Hebestreit podkreślił, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz „wyraźnie mówił w przeszłości, że żaden członek personelu NATO ani żaden żołnierz NATO nie zostanie wysłany poza NATO lub na Ukrainę”. Dodał, że w tej kwestii musi obowiązywać nadal „czerwona linia”.
Rzecznik rządu RFN zaznaczył też, że nie można dokonać wyraźnego rozróżnienia między „misją pomocy humanitarnej lub misją ratunkową”, a „misją bojową” NATO.
Zobacz też:
Misje NATO na Ukrainie stanowczo odrzucone
Hebestreit przypomniał, że prezydenci Francji i USA, Emmanuel Macron i Joe Biden, także wcześniej odrzucali możliwość misji NATO na Ukrainie. Prezydent Stanów Zjednoczonych ostrzegł, że jakakolwiek interwencja sojuszu wojskowego mogłaby w takim przypadku doprowadzić do trzeciej wojny światowej.
Kaczyński o "misji pokojowej"
We wtorek podczas konferencji prasowej w Kijowie z udziałem delegacji z Polski, Czech i Słowenii, wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński oznajmił, że na Ukrainie należy przeprowadzić misję pokojową z udziałem NATO.
— Potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje, ale osłonięta zbrojnie i odbywająca się na terytorium Ukrainy — powiedział Kaczyński.
— Ukraina jest państwem suwerennym i jeśli zgodzi się na taką misję, to zupełnie wystarczy w świetle prawa międzynarodowego i nie będzie casus belli, chyba że chodzi o tych, dla których casus belli jest istnienie innego świata niż ich własny — oznajmił.
Departament Stanu: To przedłużyłoby konflikt
Pomysł Kaczyńskiego spotkał się także z komentarzem Stanów Zjednoczonych. Do sprawy odniósł się rzecznik Departamentu Stanu.
— Wysłanie żołnierzy USA na Ukrainę mogłoby tylko przedłużyć i rozszerzyć wojnę na Ukrainie, podczas gdy naszym celem jest jak najszybsze jej zakończenie — powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, komentując propozycję misji pokojowej zgłoszonej przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
— Jesteśmy intensywnie skupieni na zakończeniu tej brutalnej agresji (...) chcemy uniknąć wszystkiego, co mogłoby przedłużyć tę wojnę lub ją rozszerzyć, a obecność amerykańskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, amerykańskich pilotów (...) ma potencjał, by przekształcić ją w coś jeszcze większego i zdecydowanie bardziej poważniejszego — oznajmił Price.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka