Eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich opublikowali analizę po 17 dniach wojny na Ukrainie. Andrzej Wilk, Piotr Żochowski i Jadwiga Rogoża oceniają, że mało prawdopodobne jest szybkie zakończenie walk, choć Kijów nadal poszukuje politycznego rozwiązania konfliktu.
Większość sił skupiona wokół dużych miast
Eksperci wskazują, że na większości obszaru działań walki nabrały charakteru pozycyjnego. Zdecydowana większość sił skupiona jest wokół dużych miast: Kijowa, Czernihowa, Charkowa, Mariupola i Mikołajowa. Ukraińska armia skutecznie organizuje obronę, jednak Rosjanie również odnieśli pewne sukcesy, m. in. zajęcie Wołnowachy i wschodniej części Mariupola.
Według OSW, należy liczyć się z oblężeniem Zaporoża po podejściu sił rosyjskich pod miasto. Armia Rosji prowadzi obecnie ofensywę na dwóch kierunkach – ze wschodu w stronę lini Dniepru, gdzie w ostatnich dniach tempo natarcia spadło, oraz z południa, w kierunku położonej w łuku Dniepru uprzemysłowionej części kraju, tj. miast: Zaporoże, Krzywy Róg i Dniepr.
Zobacz też:
Wątpliwe rozwijanie natarcia w kierunku zachodnim
Zdaniem analityków, na prawobrzeżnej Ukrainie posunięcia agresora pełnią funkcję służebną względem ofensywy z kierunku wschodniego. Zależnie od jej powodzenia, bądź niepowodzenia, kontynuowane będą one w stronę miast nad Dnieprem – w kierunku Kijowa. Przy zachowaniu obecnego stosunku sił walczących stron za wątpliwe należy uznać, ich zdaniem, by rosyjskie działania na prawobrzeżnej Ukrainie rozwijano w najbliższym czasie w kierunku zachodnim.
Ukraina nadal szuka politycznych rozwiązań konfliktu
Według oceny ekspertów, trwające rozmowy między Ukrainą a Rosją świadczą o tym, że Kijów nadal poszukuje politycznego rozwiązania konfliktu, chcąc umiędzynarodowić proces negocjacji oraz doprowadzić do zawieszenia broni i zaprzestania rozlewu krwi wśród ludności cywilnej.
OSW: Szybkie zakończenie wojny mało prawdopodobne
Analitycy uważają szybkie zakończenie wojny za mało prawdopodobne. Moskwa jak dotąd nie przejawia jakichkolwiek oznak świadczących o rezygnacji ze swoich żądań, zaś Ukraina konsekwentnie odmawia kapitulacji.
Ukraińcy niezłomni w oporze
Kreml poprzez ataki powietrzne próbuje osiągnąć cel jakim jest złamanie oporu Ukrainy. Jej obywatele nie przejawiają jednak defetyzmu i gotowości do kolaboracji, co stwarza utrudnienie dla okupantów, którzy planują defragmentację kraju poprzez powoływanie "republik ludowych".
W obwodzie chersońskim trwają przygotowania do referendum w sprawie utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej. Rosjanie próbują bezskutecznie wymusić na lokalnych politykach deklarację gotowości do współpracy. Według ekspertów świadczy to o nieumiejętnym wykorzystywaniu rezultatów operacji wojskowej oraz o fiasku FSB w temacie organizacji pracy agenturalnej.
Perspektywa powojenna
Władze w Kijowie często wspominają o planach "powojennych". Akcentują temat odbudowy kraju ze zniszczeń, w czym pomóc ma zagranica, oraz pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne.
Jak przypomina OSW, ukraińska Prokuratura Generalna prowadzi dochodzenia w 1717 sprawach karnych i wzywa obywateli, którzy byli świadkami lub ofiarami zbrodni, do dostarczania organom ścigania dowodów. Rząd uruchomił w tym celu specjalną platformę warcrimes.gov.ua.
RB
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka