Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (L) i marszałek Senatu Tomasz Grodzki (P). Fot. PAP/Leszek Szymański
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (L) i marszałek Senatu Tomasz Grodzki (P). Fot. PAP/Leszek Szymański

Działania rządu PiS wobec Ukrainy poprawiają sondaże? W górę poszło inne ugrupowanie

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
W marcu PiS cieszy się poparciem 30 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów; dokładnie tylu, ilu przed miesiącem - wynika z sondażu CBOS. 20 proc. badanych zamierza głosować na KO, 11 proc - na Polskę 2050, a 6 proc. - na Konfederację. Pod progiem wyborczym znalazły się m.in. Lewica i Koalicja Polska - PSL.

"Inwazja Rosji na Ukrainę nic nie zmieniła"

CBOS podkreśla, że od początku roku zainteresowanie Polaków krajową polityką i czynnym udziałem w demokratycznych procedurach utrzymuje się na stałym poziomie. "Inwazja Rosji na Ukrainę nic w tym zakresie nie zmieniła" - czytamy.

Polecamy:

Co dalej z rosyjską policją w Interpolu? Zapadła ważna decyzja

Woś: Niech państwo da Ukraińcom gwarancję zatrudnienia!

Według CBOS w marcu najwięcej sympatyków ma ugrupowanie rządzące – na Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów chce głosować 30 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów (tyle samo, ile przed miesiącem).

Spośród partii opozycyjnych najwięcej zwolenników ma Koalicja Obywatelska popierana przez 20 proc. hipotetycznych głosujących. W porównaniu z wynikiem z lutego odsetek sympatyków KO wzrósł o 3 punkty procentowe i jest to największa zamiana odnotowana w tym miesiącu.

Na trzecim miejscu pozostaje Polska 2050 Szymona Hołownia mająca, tak jak w poprzednim sondażu, 11 proc. zwolenników.

W marcu szanse na wprowadzenie swoich przedstawicieli do nowego parlamentu miałaby jeszcze tylko Konfederacja WiN, na którą chce głosować 6 proc. uczestników wyborów (o 1 punkt procentowy mniej, niż w lutym).

Partie poza Sejmem

Gdyby wybory odbywały się w marcu, poniżej wyborczego progu znalazłyby się: Lewica, popierana przez 4 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania (o 1 punkt więcej niż przed miesiącem) oraz PSL Koalicja Polska mająca, tak jak w lutym, 2 proc. sympatyków.

Według CBOS, od września ubiegłego roku na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek osób, które chciałyby wziąć udział w wyborach, ale nie wiedzą, kogo wybrać lub też powstrzymują się od jednoznacznego poparcia którejkolwiek partii.

Choć w tym miesiącu liczba odpowiedzi "Trudno powiedzieć" nieznacznie spadła, to jednak nadal co piąty zdeklarowany wyborca (20 proc., spadek o 3 punkty procentowe) nie wie, na które ugrupowanie oddałby swój głos.

Preferencje jednej czwartej wyborców - nieznane

Tak jak w dwóch poprzednich sondażach stosunkowo liczna (5 proc.) pozostaje również grupa wyborców z jakichś względów odmawiających odpowiedzi na pytanie o swoje preferencje partyjne. W sumie preferencje partyjne jednej czwartej zdeklarowanych uczestników wyborów (25 proc.) pozostają nieznane. Wszystkie odnotowane w tym miesiącu zmiany są nieistotne statystycznie.

Według CBOS, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się na początku marca, wzięłoby, wedle własnych zapowiedzi 74 proc. uprawnionych do głosowania. To dokładnie tyle samo, ile w styczniu i lutym. W porównaniu z poprzednim miesiącem minimalnie wzrósł odsetek wahających się, czy wziąć udział w wyborach (15 proc., wzrost o 2 punkty procentowe), natomiast nieznacznie obniżył się odsetek dorosłych Polaków z góry odrzucający udział w wyborach (12 proc., spadek o 1 punkt).

Badanie CBOS: "Aktualne problemy i wydarzenia"

Badanie CBOS pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 28 lutego do 10 marca 2022 roku na próbie liczącej 1078 osób (w tym: 56,0 proc. metodą CAPI, 28,4 proc. – CATI i 15,6 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych. 

KW

Czytaj dalej:

Biden nie ma dobrych wieści dla Putina. USA, UE i G7 dociskają Rosję

Wałęsa: Obawiam się, że tak przyjaznego kanclerza jak Merkel nie będzie przez dekady

"Wezwania Tuska do deputinizacji jak akcja strażaka, który gasi ogień, który sam podłożył"

Putin rozwścieczony na FSB. Szefom rosyjskich służb grożą poważne konsekwencje

Białoruś zaatakuje Ukrainę? Pentagon: Żadnych oznak nie widać

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Polityka