Źródła rządowe twierdzą, że czternasta emerytura pozostanie z nami na stałe - pisze dziś "Super Express". "Czternastka" miała być wypłacana jednorazowo, jednak PiS zmieniło plany.
Wraz z 14. emeryturą, seniorzy - oprócz zwaloryzowanych świadczeń - co roku dostawaliby dwie dodatkowe emerytury, jedną na wiosnę, a drugą jesienią.
Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie emerytalne, które rząd Zjednoczonej Prawicy wdrożył w 2021 r. Wtedy ogłoszono, że "czternastka" będzie jednorazowym dodatkiem dla emerytów. W tym roku rząd niespodziewanie ogłosił kontynuację wypłat 14. emerytur, choć rośnie inflacja i drożeją produkty w sklepach.
Zobacz:
Premier Morawiecki w Paryżu. Mówił o kompromitującej polityce UE wobec Rosji
"Prezydent Duda przejął inicjatywę, bo rząd sobie nie radzi"
Polski ambasador w CNN: Rosja przegrywa wojnę. Ukraina ma szansę pokonać rosyjską armię
"Portfele seniorów kurczą się z powodu drożyzny i gospodarczych skutków wojny w Ukrainie. A jak wiadomo, inflacja najmocniej uderza w najuboższych, czyli emerytów. Dlatego szczególnie dla niech potrzebne jest wsparcie w postaci 14. emerytury wypłacanej co roku" - stwierdził przedstawiciel rządu PiS w rozmowie z "Super Expressem".
Czternasta emerytura w pełnej kwocie w 2021 roku wynosiła 1250,88 zł brutto - to 1066,24 zł netto. Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekraczało 2900 złotych brutto.
GW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo