Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z wydarzeń w Ukrainie i reakcji świata na inwazję Rosji.
Ukraina/ Policja: w ciągu ostatniej doby w Charkowie zginęło 27 cywilów
W ciągu ostatniej doby w Charkowie zginęło 27 cywilów - napisał we wtorek na Facebooku Serhij Bolwinow, szef departamentu śledczego komendy obwodowej policji w Charkowie. Dodał, że w regionie od poczatku konfliktu zginęło 170 cywilów.
"W Charkowie i całym obwodzie zginęło dotąd 170 cywilów, w tym 5 dzieci" - poinformował Bolwinow podając bilans ofiar od początku rosyjskiej inwazji.
"Nigdy wam tego nie wybaczymy" - dodał.
Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował we wtorek, że z atakowanego przez Rosjan Charkowa na wschodzie Ukrainy ewakuowano do tej pory pociągami ponad 600 tys. osób.
Reuters: Mariupol odizolowany, Rosjanie nie weszli jeszcze do miasta
Rosyjskie siły odizolowały ukraińskie miasto Mariupol nad Morzem Azowskim, ale nie wkroczyły jeszcze do niego - przekazał we wtorek anonimowo urzędnik ministerstwa obrony USA, na którego powołuje się agencja Reutera.
Urzędnik zaznaczył, że według oceny jego resortu Rosja i Ukraina wciąż mają do dyspozycji zdecydowaną większość swojej siły bojowej.
Jego zdaniem nie ma żadnych oznak, aby rosyjska armia ściągała wojska z innych części kraju.
Ukraina/ Służby ratunkowe: 3 tys. cywilów ewakuowano dotąd z Irpienia
Trwa ewakuacja cywilów z Irpienia (północny zachód od Kijowa) i dotąd uratowano już prawie 3 tys. osób – poinformowały we wtorek ukraińskie służby ratunkowe na Telegramie.
Ewakuowani są przewożeni do Kijowa.
Szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba powiedział we wtorek, że Irpień jest jedną z miejscowości, gdzie trwają nieustanne walki.
Wielka Brytania/ Premier Johnson: będzie plan Marshalla dla Ukrainy
Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział we wtorek plan Marshalla, który ma pomóc odbudować Ukrainę. Podkreślił również, że wszyscy widzą potrzebę uniezależnienia się od rosyjskiej ropy i gazu, "nawet, jeśli dla niektórych jest to bardzo trudne".
Jak dodał, pierwszym krokiem będzie zakaz importu ropy z Rosji.
Biden: Będziemy uczestniczyć w kosztach pomocy uchodźcom, by nie spadały one w całości na sąsiadów Ukrainy
Stany Zjednoczone wezmą na siebie część odpowiedzialności za opiekę nad uchodźcami, tak, by koszty nie spadły w całości na sąsiadów Ukrainy - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Zapewnił też, że USA dotrzymają swojego zobowiązania obrony państw wschodniej flanki NATO.
Dodał, że wysłał m.in. do Polski szefa dyplomacji Antony'ego Blinkena oraz wiceprezydent Kamalę Harris, by zapewnić o wsparciu USA i dowiedzieć się o sytuacji na granicy.
USA. Biden ogłosił embargo na rosyjską ropę i gaz
— Nie będzie już więcej przyjmowania rosyjskiej ropy w amerykańskich portach. To ruch, który ma mocne poparcie po obu stronach politycznej barykady — mówił Biden.
— Amerykanie mówią jasno: nie będziemy dopłacać do wojny Putina — dodał.
— Decyzję tę podjęliśmy po konsultacjach z partnerami w Europie. Jesteśmy zjednoczeni. Stany Zjednoczone produkują dużo więcej energii niż inne kraje Europy razem wzięte - powiedział Joe Biden. - Musimy budować presję na wojenną machinę Putina — oznajmił prezydent USA.
Ruszył drugi konwój ewakuacyjny z Sum
Drugi konwój ewakuacyjny wyjechał we wtorek po południu z Sum do Połtawy przez korytarz humanitarny, utworzony na mocy tymczasowego porozumienia o zawieszeniu broni z Rosją - poinformował zastępca szefa sztabu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
— Drugi konwój ewakuacyjny opuścił Sumy. Czekamy w rejonie Połtawy. Chwała Ukrainie — napisał szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmytro Łunin.
Zełenski po rozmowie z premierem Izraela
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Izraela Naftali Benetem na temat pośrednictwa tego kraju w rozmowach z Rosją. Poinformował o tym na Twitterze.
— Rozmawiałem z Naftalim Benetem. Podziękowałem Izraelowi za wysiłki pośrednictwa w ustaleniu procesu rozmów — napisał Zełenski na Twitterze.
— Omówiliśmy sposoby powstrzymania wojny i przemocy — dodał.
Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid powiedział w poniedziałek, po spotkaniu w Rydze z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że Izrael potępia Rosję, ale będzie nadal próbował mediować między Moskwą a Kijowem wraz z Niemcami i Francją.
Matteo Salvini z wizytą w Przemyślu
Były wicepremier Włoch, przyjaciel Władimira Putina pojawił się we wtorek w Przemyślu. Prezydent miasta Wojciech Bakun wręczył mu koszulkę ozdobioną wizerunkiem prezydenta Rosji. Włoscy dziennikarze wygwizdali rodaka, rzucając w jego stronę wyzwiska.
Salvini oznajmił, że potępia rosyjską agresję wobec Ukrainy.
Wojska rosyjskie zniszczyły centralny szpital miejski w Iziumie
Rosjanie zniszczyli centralny szpital w Iziumie, 45-tysięcznym mieście w obwodzie Charkowskim — poinformował we wtorek w serwisie Facebook zastępca burmistrza Wołodymyr Macokin.
— To izba przyjęć naszego centralnego szpitala miejskiego. Prawdopodobnie kolejna tajna baza NATO — pisał ironicznie Macokin.
Ukraiński minister obrony: Za kilka dni straty Rosji przewyższą te z 10 lat wojny w Afganistanie
— Jeszcze kilka dni i straty Rosji z powodu zabitych i rannych przewyższą te, które poniosła podczas 10 lat wojny w Afganistanie. Rosja straciła setki elitarnych desantowców i bojowników specnazu — oznajmił we wtorek Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.
Minister dodał, że w ciągu 12 dni obecnej wojny żołnierze ukraińscy i siły obrony terytorialnej zniszczyli ponad 300 rosyjskich czołgów, tysiące transporterów opancerzonych, 40 samolotów i prawie 70 śmigłowców.
Dane sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy mówią o ponad 12 tysiącach straconych rosyjskich żołnierzy.
USA. Zakaz importu rosyjskich surowców jeszcze dziś
Bloomberg poinformował, że administracja prezydenta USA Joe Bidena jeszcze dziś wprowadzi zakaz importu rosyjskiego węgla, gazu i ropy. Jak dodano, sojusznicy z Europy nie przyłączą się do tej decyzji z powodu większej zależności od rosyjskiej energii.
Rosyjscy jeńcy o zbrodniach wojennych
Na Telegramie ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa udostępniono nagranie, w którym widoczni są dwaj rosyjscy jeńcy. W materiale wideo opowiadają o zbrodniach wojennych Rosjan oraz apeluje do rodaków, by nie wierzyli propagandzie.
Shell rezygnuje z rosyjskiej ropy i gazu
Bloomberg poinformował o rezygnacji brytyjsko-holenderskiego koncernu z rosyjskich surowców.
Kolejna dostawa uzbrojenia dotarła do Charkowa
Portal NEXTA poinformował na Twitterze o dostawie kolejnej partii granatników NLAW. Razem z osprzętem na miejscu obecni są też instruktorzy z krajów NATO.
Rosjanie ostrzelali korytarz humanitarny z Mariupola
Rosjanie nie wypuścili ludzi z Mariupola, dokonali ataku w kierunku korytarza humanitarnego — poinformował we wtorek sztab Połączonej Operacji Sił Zbrojnych Ukrainy.
W celu przeprowadzenia ewakuacji mieszkańców Mariupola obrońcy miasta oczyścili drogi z min i usunęli zapory inżynieryjne — przekazał sztab.
— Ale okupanci nie wypuścili dzieci, kobiet, osób starszych z miasta. Wróg rozpoczął atak właśnie w kierunku korytarza humanitarnego — przekazano.
Sekretarz stanu USA na konferencji w Estonii
Muszę przypomnieć, że atak przeciwko jednemu z krajów NATO, oznacza atak przeciwko nam wszystkim — powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w czasie wspólnej konferencji prasowej z premier Estonii Kają Kallas.
Blinken wezwał Rosję do otwarcia korytarzy humanitarnych i przekazał, że Zachód zrobi wszystko, aby ochronić ukraińską ludność przed rosyjską agresją. Powiedział także, że pomoc i wysiłki na rzecz zwiększenia zdolności Ukrainy do samoobrony zostaną zwiększone.
Premier Estonii powiedziała, że konieczne jest skuteczne odizolowanie Rosji od wolnego świata. Wedle niej rosyjskie i białoruskie banki muszą zostać odcięte od systemu SWIFT, należy ograniczyć handel i obrót kryptowalutami w Rosji, a porty europejskie powinny zostać zamknięte dla rosyjskich okrętów. Jak dodała, będą wynajdywane nowe narzędzia służące do sparaliżowania rosyjskiej machiny wojennej.
Rosjanie ostrzelali budynki mieszczące misje dyplomatyczne
MSZ Ukrainy potępiło we wtorek ostrzelanie przez armię rosyjską budynków mieszczących zagraniczne dyplomatyczne instytucje. W Mariupolu ostrzelano budynek mieszczący konsulat generalny Grecji i biuro Specjalnej Misji Monitorującej OBWE, a w Charkowie - budynki dyplomatyczne trzech państw.
— W wyniku rakietowo-bombowych uderzeń rosyjskiej armii w Mariupolu uszkodzono budynek, w którym mieści się konsulat generalny Grecji i biuro Specjalnej Misji Monitorującej OBWE oraz zostały zniszczone biura konsulatów honorowych Słowenii, Azerbejdżanu i Albanii w Charkowie — poinformowało ukraińskie MSZ.
Podkreślono, że atak na biura misji dyplomatycznych stanowi złamanie międzynarodowego prawa humanitarnego i konwencji wiedeńskich.
Niemcy. Prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie
Niemiecka prokuratura federalna rozpoczęła śledztwo w sprawie możliwych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie — poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Marco Buschmann.
Buschmann (FDP) powiedział we wtorek na łamach dziennika „Passauer Neue Presse”, że nakazał już wszczęcie pierwszych procedur związanych ze śledztwem.
Według informacji dpa prokuratura federalna posiada już konkretne dowody na zbrodnie wojenne, które zostały popełnione do tej pory. Śledczy obawiają się, że przestępstw będzie więcej.
Pierwszym krokiem w rozpoczętym śledztwie jest zabezpieczenie jak największej ilości dowodów. Informacje te będą później wykorzystywane do pociągnięcia konkretnych osób do odpowiedzialności karnej – dodaje dpa.
KE z nowym pakietem sankcji wobec Rosji i Białorusi
Komisja Europejska przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę - przekazało źródło unijne.
Przekazano, że według projektu trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie,
Zakazany ma również zostać eksport technologii morskiej do Rosji.
Zełenski: Rosja w ciągu 30 lat nie straciła tyle sprzętu wojskowego, ile straciła w ciągu minionych 13 dni
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał we wtorkowym wystąpieniu, że w ciągu 13 dni wojny Rosjanie stracili więcej sprzętu wojskowego niż w ciągu ostatnich 30 lat.
Po opisaniu dramatycznej sytuacji w okupowanych ukraińskich miastach, prezydent poinformował m.in., że "w Mariupolu dziewczynka zmarła w wyniku odwodnienia".
— Okupanci chcą nas pozbawić prawa do życia, a my tego prawa musimy bronić — mówił prezydent Ukrainy.
Zełenski wzywa Putina do dialogu
Wołodymyr Zełenski wezwał po raz kolejny prezydenta Rosji Władimira Putina do rozmowy. Podkreślił, że Ukraina jest gotowa rozmawiać i szukać kompromisów, lecz nie jest gotowa do kapitulacji. Mówił o tym w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji ABC News.
— Jeśli chodzi o NATO, straciłem zainteresowanie tą kwestią po tym, jak zdaliśmy sobie sprawę, że NATO nie jest gotowe na przyjęcie Ukrainy. Sojusz boi się sprzeczności i konfrontacji z Rosją — mówił Zełenski.
— Ukraina nie chce być krajem, który błaga o coś na kolanach, a my nie będziemy takim krajem, nie chcę być takim prezydentem — dodał.
Ewakuacja ludności cywilnej z miast Sumy i Irpień
W Sumach na północnym wschodzie Ukrainy i w Irpieniu niedaleko Kijowa rozpoczęła się we wtorek ewakuacja ludności cywilnej — poinformowały władze lokalne, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.
O tym, że zaczął działać korytarz humanitarny z Sum do Połtawy, władze regionu poinformowały na komunikatorze Telegram.
Kilkadziesiąt autobusów wyjechało w kierunku Sum, by zabrać stamtąd cywilów. Wywożonym z miasta będą towarzyszyć lekarze i przedstawiciele Czerwonego Krzyża.
Władze lokalne wskazały, że mieszkańcy Sum są wywożeni do Połtawy trasą uzgodnioną ze stroną rosyjską.
Posiedzenie Sejmu. Omawiany jest projekt dotyczący wsparcia uchodźców z Ukrainy
Sejm we wtorek, po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie; zajmie się m.in. rządowym projektem dotyczącym wsparcia uchodźców z Ukrainy.
Według założeń projektu, ukraińscy uchodźcy w Polsce będą mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych - opieki zdrowotnej, edukacji, będą także mogli podejmować pracę, otrzymają niektóre świadczenia społeczne, a pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku. Projektowane przepisy uregulować mają też kwestie związane z legalizacją pobytu Ukraińców w Polsce - ci, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej agresji na Ukrainę, po 24 lutego, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy; a tym, którzy już wcześniej przebywali w Polsce, przedłużone zostaną wizy.
Ukraińskie Służby: rosyjscy żołnierze zabijają, gwałcą i kradną w rejonie buczańskim
Obecnie najtrudniejsza sytuacja humanitarna na Ukrainie jest w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim — podają ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. W miejscowościach okupowanych przez Rosję jej żołnierze dokonują zabójstw i gwałtów, kradną.
— Sytuacja w miejscowościach rejonu buczańskiego nie jest kontrolowana przez ukraińskie władze, okupanci spowodowali humanitarną katastrofę — twierdzą służby, cytowane przez BBC.
W związku z okupacją nie ma dostępu do szeregu miast i miejscowości, w tym m.in. do Buczy, Worzela, Hostomla, Irpienia.
Na terytorium tych miejscowości zainstalowano rosyjskie punkty kontrolne, trwają działania bojowe. Jak podają służby, Rosjanie prowadzą ostrzał budynków mieszkalnych i obiektów infrastruktury.
Ukraińskie siły wojskowe podały dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego do 7 marca zginęło prawie 12 tys. żołnierzy rosyjskich biorących udział w agresji na Ukrainę - podały we wtorek ukraińskie siły lądowe.
Według strony ukraińskiej Rosja straciła 303 czołgi, 1036 wozów bojowych, 120 systemów artyleryjskich, 56 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 27 systemów obrony przeciwlotniczej.
Wśród rosyjskich strat wymieniono także 48 samolotów, 80 śmigłowców, 474 pojazdy, 3 kutry, 60 cystern i 7 bezzałogowych statków powietrznych.
Z Charkowa wyjechała prawie połowa ludności
Z atakowanego przez Rosjan Charkowa na wschodzie Ukrainy ewakuowano do tej pory pociągami ponad 600 tys. ludzi - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Charków to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Ukrainy. Na początku 2021 roku miasto liczyło ok. 1,4 mln mieszkańców.
"Jeśli chodzi o ewakuację z Charkowa, to na razie koleją wysłaliśmy ponad 600 tys. ludzi" - powiedział urzędnik, cytowany przez Ukraińską Prawdę. Jak dodał, drogi w kierunku kijowskim i lwowskim są "przeciążone".
Cztery osoby zginęły minionej doby wskutek rosyjskiej agresji w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podały we wtorek ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.
W poniedziałek Rosjanie z nową siłą przeprowadzili ostrzały i bombardowania osiedli mieszkaniowych i różnych obiektów w Charkowie oraz w miejscowościach w obwodzie charkowskim, powodując wiele szkód i pożarów.
Wiceszef MSZ ujawnił, ile będzie kosztować utrzymanie miliona uchodźców z Ukrainy
Gierasimow nie żyje
Wiadomość potwierdził wywiad Obronny Ukrainy. Poinformował, że siły ukraińskie zabiły rosyjskiego generała dywizji Witalija Gierasimowa oraz kilku wyższych oficerów armii rosyjskiej w walkach pod Charkowem.
"Wyeliminowany został Witalij Gierasimow - rosyjski dowódca wojskowy, generał major, szef sztabu i pierwszy zastępca dowódcy 41. armii Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji" - poinformowała dyrekcja w oświadczeniu na Facebooku.
Ukraińska strona internetowa InformNapalm wielokrotnie oskarżała Gierasimowa o udzielanie wsparcia separatystom z samozwańczych „republik ludowych” Donieckiej i ługańskiej na wschodzie Ukrainy. Witalij Gierasimow uczestniczył w II wojnie czeczeńskiej i rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii. Otrzymał także medal za udział w aneksji Krymu.
Zobacz, co wydarzyło się wczoraj
Wojsko rosyjskie kontynuuje ofensywę, ale wolniej
Wojska rosyjskie na Ukrainie kontynuują ofensywę, ale tempo ich przesuwania się znacznie spadło - przekazał we wtorek rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.
Wskazano w niej, że grupy armii ukraińskiej prowadzą operację obronną "w granicach stref operacyjnych: południowej, wschodniej i północnej, na wyznaczonych pozycjach".
Na kierunku północnym trwa obrona Czernihowa, a wokół Kijowa obrona utrzymuje się na wyznaczonych pozycjach - zapewnia sztab.
Na południu "prowadzona jest operacja obronna wzdłuż granicy państwowej i osłona wybrzeża morskiego". Na przedmieściach Mikołajowa trwają walki obronne - głosi komunikat.
Putin obiecuje, że nie weźmie poborowych na wojnę
Prezydent Rosji Władimir Putin wykluczył użycie poborowych i rezerwistów w działaniach wojennych na Ukrainie - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.
"Zadania będą rozwiązywane tylko przez żołnierzy zawodowych. Oni zapewnią bezpieczeństwo i pokój mieszkańcom Rosji" - oświadczył Putin w orędziu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.
„Możecie być dumni z nich. Tak jak cały kraj jest z nich dumny. Nie będzie dodatkowego powołania rezerwistów – powiedział rosyjski przywódca.
Dodał również, że rozumie obawy matek, żon i krewnych żołnierzy rozmieszczonych na Ukrainie.
W poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu poinformował, że na Ukrainę wkroczyły już niemal wszystkie rosyjskie wojska zgromadzone wcześniej wokół tego kraju.
Duda: Putin głęboko się myli
Jeśli Władimir Władimirowicz Putin myśli, że burząc domy i zabijając cywilów armia rosyjska złamie wolę i ducha Obrońców Ukrainy, to głęboko się myli - ocenił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
MSW: Rosjanie wykorzystują cywilów jako żywe tarcze
Siły rosyjskie rozlokowały swój sprzęt między budynkami mieszkalnymi w ukraińskich miejscowościach i wykorzystują cywilów jako żywe tarcze - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.
"Specjalnie stoją w podwórkach, byśmy nie mieli możliwości teraz ich wyprzeć z tych terytoriów. Bo rozumieją, że nie będziemy strzelać do domów, do obiektów cywilnych, do ludzi. I na tym polega cały cynizm sytuacji" - podkreślił Denysenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
- Rosjanie nie pozwalają mieszkańcom podkijowskiej Buczy wychodzić z mieszkań, ostrzeliwują ulice - powiedział mer miasta Anatolij Fedoruk, cytowany we wtorek przez portal Ukraińska Prawda. Nocą Rosjanie przeprowadzili kolejny ostrzał artyleryjski miasta - poinformował mer. Podkreślił, że Bucza jest "zakładnikiem" rosyjskich wojsk.
Bank Światowy zatwierdził 723 mln dolarów kredytów i grantów dla Ukrainy
Bank Światowy ogłosił, że jego Rada Zarządzająca zatwierdziła w poniedziałek pakiet pożyczek i grantów o wartości 723 mln dolarów dla Ukrainy, zapewniając tym samym wsparcie finansowe dla kraju, który walczy z rosyjską inwazją.
Według oświadczenia banku, pakiet obejmuje uzupełnienie wcześniejszej pożyczki Banku Światowego o kwotę 350 milionów dolarów, powiększoną o około 139 milionów w postaci gwarancji udzielonych przez Holandię i Szwecję.
Pomoc finansowa obejmuje również 134 milionów w formie dotacji od Wielkiej Brytanii, Danii, Łotwy, Litwy i Islandii, a także równoległe finansowanie w wysokości 100 milionów od Japonii.
Nocne bombardowania Sumy i Ochtyrki
Rosyjskie samoloty zbombardowały w nocy z poniedziałku na wtorek miasta Sumy i Ochtyrka zabijając co najmniej 18 osób i wyrządzając znaczne zniszczenia. Wśród ofiar są dzieci - przekazały miejscowe władze.
Szef obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywickij powiedział, że rosyjskie lotnictwo atakowało też dzielnice mieszkalne na przedmieściach Sumy niszcząc, lub poważnie uszkadzając kilka domów. Pod gruzami jednego z nich zginęło 10 osób, w tym dzieci.
Na budynki mieszkalne przy dwóch ulicach zrzucono 500-kilogramowe bomby. Trwa rozbieranie gruzów. Już teraz ustalono, że zginęło 18 cywilów, w tym dwoje dzieci. Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko ostrzegł, że liczba ofiar wzrośnie i opublikował na swoim profilu na Telegramie zdjęcia zabitych dzieci. Jak napisał, zrobił to, by zobaczyli je zachodni politycy.
Wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała we wtorek, że w Sumach cywile powinni w godzinach rannych zacząć opuszczać to miasto poprzez korytarz humanitarny do Połtawy, uzgodniony ze stroną rosyjską. Ma on przebiegać poprzez miejscowości: Sumy-Hołubiwka-Łochwycia-Łubny-Połtawa. Według wicepremier wśród ewakuowanych cywilów powinni być studenci zagraniczni, w szczególności obywatele Indii i Chin.
Dzielnice mieszkalne atakowane były także w miejscowości Ochtyrka. Ostrzelano infrastrukturę miejską, w tym elektrociepłownię.
Rosja najbardziej obłożonym sankcjami państwem na świecie
W ciągu niespełna dwóch tygodni od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę na Rosję nałożonych zostało 2778 nowych sankcji, co razem z poprzednio obowiązującymi retorsjami podniosło ich łączną liczbę do 5532 - podała agencja Anatolia.
Z bazy danych castellum.ai, monitorującej światowe sankcje, na którą powołuje się Anatolia, wynika, że najwięcej sankcji wobec Rosji zastosowała Szwajcaria (568), nieco mniej Unia Europejska (518), a następnie Francja (512), Kanada (454) i Australia (413). Stany Zjednoczone nałożyły dotychczas na Kreml 243 sankcje. Reperkusje te objęły 2427 osób, 343 organizacje, sześć okrętów i trzy samoloty.
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w sobotę, że zachodnie sankcje na jego kraj przypominają wypowiedzenie wojny.
Inne tematy w dziale Polityka