Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się w niedzielę wieczorem z premierem Izraela Naftalim Bennettem.  Fot. PAP/EPA/German federal government / HANDOUT
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się w niedzielę wieczorem z premierem Izraela Naftalim Bennettem. Fot. PAP/EPA/German federal government / HANDOUT

Jedenasty dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. RELACJA NA ŻYWO

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 135
24 lutego 2022 rozpoczęła się inwazja rosyjska na Ukrainę. 6 marca to kolejny dzień rosyjskiej napaści na to państwo.

Zełenski: Nie wybaczymy setek ofiar i tysięcy cierpień

"Nie wybaczymy roztrzaskanych budynków mieszkalnych. Nie wybaczymy rakiety, którą nasza obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dziś nad (dziecięcym szpitalem) Ochmatdyt. I jeszcze 500 innych takich rakiet, które uderzyły w naszą ziemię, w Ukrainę, w naszych ludzi, w dzieci. Nie wybaczymy rozstrzeliwań bezbronnych ludzi. Rujnowania naszej infrastruktury" - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w niedzielę wieczorem nagraniu w mediach społecznościowych.

W Kościołach wschodnich "dziś jest Niedziela Przebaczenia. Ale nie wybaczymy setek i setek ofiar. Tysięcy i tysięcy cierpień. I Bóg nie wybaczy" - powiedział prezydent Ukrainy. "Ani dzisiaj. Ani jutro. Nigdy. I zamiast (dnia) przebaczenia będzie Dzień Sądu Ostatecznego. Jestem tego pewny" - oznajmił ukraiński przywódca.



Zełenski ocenił, że sankcje gospodarcze nałożone przez kraje zachodnie na Rosję nie spełniły swojego zadania. Rosyjska agresja nie została powstrzymana, a "Rosjanie czują, że nie zostaną ukarani" - dodał. Prezydent zaapelował, aby Zachód podjął inne działania, które mogłyby rzeczywiście ograniczyć rosyjską inwazję.

Ukraiński przywódca podkreślił, że Rosjanie dokonują na Ukrainie "zabójstw z premedytacją" i uniemożliwiają otwarcie korytarzy humanitarnych, strzelając do cywilów. Ostrzegł, że Ukraińcy "ukarzą każdego", a "swołocz, która ostrzeliwała nasze miasta, naszych obywateli, bombardowała naszą ziemię, wystrzeliwała rakiety (...) nie znajdzie spokojnego miejsca na ziemi oprócz ciszy grobu".

Już milion uchodźców z Ukrainy przekroczyło polską granicę. Rzecznik rządu mówi, co dalej

Kolejne fiasko rozmów Macrona z Putinem

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w niedzielnej rozmowie prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia "operacji militarnych" na Ukrainie, umożliwienia pomocy humanitarnej i zapewnienia ochrony ukraińskim elektrowniom jądrowym - poinformował Pałac Elizejski.

Jak przekazano, Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem przez około dwie godziny.

Francuski prezydent nalegał na konieczność przestrzegania standardów bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w ukraińskich elektrowniach jądrowych. Powiedział Putinowi, że obiekty te nie mogą być celem rosyjskiej ofensywy. Rosyjski przywódca zgodził się na rozmowy między MAEA, Ukrainą i Rosją. Trójstronne spotkanie ma zostać zorganizowane w najbliższych dniach - przekazał Pałac Elizejski.

Macron wyraził obawy dotyczące możliwego ataku sił rosyjskich na Odessę. Putin przekazał, że kampania wojenna na Ukrainie przebiega zgodnie z planem i nie zakończy się, dopóki Kijów nie przestanie walczyć.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ma omawiać we wtorek z Macronem działania związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Plan Johnsona jak doprowadzić do porażki Putina

Brytyjski premier Boris Johnson omówił w niedzielę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim swój sześciopunktowy plan działań, który ma sprawić, że agresja Rosji skończy się porażką, a także potrzeby ukraińskiego wojska - przekazało biuro Johnsona.

Ten ogłoszony w nocy z soboty na niedzielę plan to: zmobilizowanie międzynarodowej koalicji humanitarnej dla Ukrainy; wspieranie Ukrainy w jej wysiłkach na rzecz zapewnienia sobie samoobrony; maksymalne zwiększenie presji ekonomicznej na reżim Putina; zapobieżenie pełzającej normalizacji tego, co Rosja robi na Ukrainie; dążenie drogą dyplomatyczną w kierunku deeskalacji, ale tylko przy pełnym udziale prawowitego rządu Ukrainy; rozpoczęcie szybkiej kampanii mającej na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i odporności w całym obszarze euroatlantyckim.

Premier Ukrainy chce wykluczyć Rosję i Białoruś z MFW i Banku Światowego

Właśnie podpisałem oficjalny apel o zakończenie członkostwa Rosji i Białorusi w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i wszystkich organizacjach Banku Światowego - napisał w niedzielę w komunikatorze Telegram premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Pismo skierowano do władz Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch oraz Japonii.

Rosyjski Su-25 zestrzelony nad Charkowem

Płonie budynek prokuratury obwodowej w Charkowie na wschodzie Ukrainy - podał w niedzielę wieczorem portal telewizji Espreso. Z Rosji w stronę miasta lecą śmigłowce. Prawdopodobnie chcą znaleźć pilota samolotu szturmowego, zestrzelonego w niedzielę przez ukraińskie siły. Ukraińska strona twierdzi, że pilot Su-25 nie zdążył się katapultować i zginął na miejscu.

Portal Hromadske poinformował z kolei w Telegramie o trafieniu rakiety w wieżę telewizyjną w Charkowie i przerwaniu transmisji. W mediach pojawiło się też nagranie płonącego budynku prokuratury w Charkowie.

W niedzielę Rosjanie ostrzelali z systemów Grad teren Narodowego Centrum Naukowego "Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny". W centrum znajduje się doświadczalna jądrowa instalacja "Źródło neutronów" - dodaje SBU.

Kadyrowcy weszli do Buczy, mer miasta ranny

Mer podkijowskiej Buczy Anatolij Fedoruk doznał obrażeń z rąk kadyrowców – przekazała w Telegramie telewizja Ukraina 24. Wcześniej Fedoruk informował o trwających w mieście od kilku godzin starciach z siłami rosyjskimi oraz wejściu do miasta czeczeńskich pododdziałów. Więcej szczegółów na temat okoliczności ranienia mera nie podano.

Izrael będzie nadal próbował mediować między Rosją a Ukrainą

Premier Izraela Naftali Benet w ciągu weekendu odwiedził Moskwę i Berlin oraz trzykrotnie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Benet powiedział, że nie może "wchodzić w szczegóły" spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i rozmów z Zełenskim, ale odbyły się one "za zgodą i przy zachęcie wszystkich stron".

Ukraina zwróciła się do Izraela jako mediatora ze względu na dobre stosunki tego kraju zarówno z Kijowem, jak i Moskwą.

- Będziemy nadal pomagać wszędzie tam, gdzie potrzeba, nawet jeśli szanse nie są duże. Jeśli jest nawet mała szansa i mamy możliwości i dostęp do wszystkich stron, to uważam, że moralnym obowiązkiem jest spróbować - powiedział Benet, który opuścił Izrael w sobotę rano, pomimo szabatu.

Von der Leyen chce śledztwa ws. rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w amerykańskiej telewizji CNN, że należy przeprowadzić dochodzenie w sprawie tego, czy Rosja popełniła zbrodnie wojenne na Ukrainie. - Myślę, że w tej kwestii potrzebne jest intensywne i dokładne dochodzenie - oświadczyła von der Leyen w wywiadzie.

Rosyjscy żołnierze rozstrzeliwują mieszkańców

Rosjanie strzelali do mieszkańców wsi Jasnohorodka w obwodzie kijowskim, pięć osób zginęło, jedna została ranna - poinformowało w niedzielę MSW Ukrainy.

Otworzyli także ogień do ludzi w okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by rozgonić demonstrację przeciwko najeźdźcom - podaje Interfax-Ukraina, powołując się na świadków. Rannych zostało pięć osób.

W rosyjskich ostrzałach w Irpieniu zginęło podczas ewakuacji w niedzielę ośmioro cywilów - poinformował mer tego miasteczka w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn.

- Mieliśmy dzisiaj w mieście ewakuację. (...) Autobusami. Rosyjscy najeźdźcy ostrzelali cywilów, naszych miejscowych mieszkańców - powiedział mer w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. - Zginęła rodzina. Trafił (w nich) pocisk. Na moich oczach dwoje malutkich dzieci i dwoje dorosłych zginęło. Łącznie około ośmiu osób zginęło w czasie dzisiejszych ostrzałów - przekazał Markuszyn.

Ewakuacja Mariupola znów udaremniona

Kolumna ewakuacyjna z ludnością cywilną nie zdołała wyjechać z Mariupola z powodu ostrzału miasta przez Rosjan – poinformował w niedzielę na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. - Rosjanie rozpoczęli przegrupowanie swoich sił oraz potężny ostrzał miasta. Wywozić ludzi w takich warunkach jest skrajnie niebezpiecznie – mówił.



Szef administracji napisał również, że kolumna z pomocą humanitarną, która jedzie do Mariupola z Zaporoża, na razie nie dotarła na miejsce. Ewakuacja mieszkańców w kierunku Manhusza i dalej – Zaporoża, miała rozpocząć się w niedzielę o godzinie 11 czasu polskiego.

18-miesięczny Cyryl z Mariupola jedną z najmłodszych ofiar wojny

Prezydent Ukrainy: Dajcie nam samoloty

"Właśnie zostałem poinformowany o ataku rakietowym na Winnicę. Osiem pocisków przeciwko naszemu miastu, przeciwko naszej miłej, pokojowej Winnicy, która nigdy nie zagrażała Rosji. Brutalny, cyniczny atak rakietowy; lotnisko (w Winnicy) jest całkowicie zniszczone. Nadal niszczą naszą infrastrukturę, nasze życie, które zbudowały pokolenia Ukraińców" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

[/twitter-tweet]


Codziennie powtarzamy: zamknijcie niebo nad Ukrainą. Dla wszystkich rosyjskich rakiet, dla lotnictwa wojskowego, dla wszystkich tych terrorystów. Utwórzcie humanitarną przestrzeń powietrzną, bez rakiet, bez bomb. Jesteśmy ludźmi i to wasz humanitarny obowiązek, żeby nas bronić - bronić ludzi. I możecie to zrobić. Jeśli tego nie zrobicie, jeśli chociażby nie dacie nam samolotów, żebyśmy mogli sami się bronić, to wniosek może być tylko jeden: też chcecie, żeby nas zabijano. To jest odpowiedzialność światowych polityków, zachodnich liderów

Zełenski jest gotowy do bezpośrednich rozmów z Putinem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotowy do bezpośrednich rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - oświadczył wiceszef biura ukraińskiego szefa państwa Andrij Sybiha.

"Opowiadamy się za zakończeniem wojny i pokojowymi rozmowami. I prezydent Ukrainy jest gotowy do bezpośrednich rozmów z Putinem. I nie boi się rozmawiać w sprawie jakiegokolwiek punktu porządku dziennego. Oczywiście, bez żadnych ultimatów i twardo" - powiedział Sybiha, cytowany przez agencję UNIAN

Rakiety wystrzelono z Naddniestrza?

Rakiety, które w niedzielę zniszczyły lotnisko w Winnicy w centralnej części Ukrainy, prawdopodobnie zostały wystrzelone z separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii – podał portal Hromadske, powołując się na Wojskową Telewizję Ukrainy. W Naddniestrzu stacjonują wojska rosyjskie.



Z dostępnych informacji wynika, że w Winnicy zbombardowane zostało cywilne lotnisko oraz położona niedaleko jednostka wojskowa. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy podała, że w wyniku ostrzału rakietowego zginęła co najmniej jedna osoba. Cztery osoby wydobyto spod gruzów.

Resort obrony Mołdawii zaprzecza, że rakiety na Winnicę były wystrzelone z Naddniestrza. Według portalu Europejska Prawda rakiety wystrzelono najprawdopodobniej z akwenu Morza Czarnego.

Erdogan apeluje do Putina o zawieszenie broni

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

W oświadczeniu po trwającej godzinę rozmowie napisano, że prezydent Erdogan powiedział Putinowi, że Turcja jest gotowa przyczynić się do pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, a zawieszenie broni złagodzi obawy dotyczące sytuacji humanitarnej.

"Prezydent Erdogan ponowił swój apel: "Wspólnie utorujmy drogę do pokoju". Podkreślił znaczenie podjęcia pilnych kroków w celu osiągnięcia zawieszenia broni, otwarcia korytarzy humanitarnych i podpisania porozumienia pokojowego" - czytamy w oświadczeniu strony tureckiej.

Według oświadczenia Kremla Putin odpowiedział Erdoganowi, że Rosja wstrzyma swoją operację wojskową tylko wtedy, gdy Ukraina przestanie walczyć i żądania Moskwy zostaną spełnione.

Rosyjski prezydent dodał, że "operacja na Ukrainie idzie zgodnie z planem i ma nadzieję, że ukraińscy negocjatorzy przyjmą bardziej konstruktywne podejście do rozmów i uwzględnią rzeczywistość w terenie".

Pałowanie na ulicach Moskwy

Co najmniej 4816 osób w 59 rosyjskich miastach zostało w niedzielę zatrzymanych za udział w protestach przeciwko inwazji na Ukrainę - poinformował portal OWD-Info, monitorujący represje polityczne w Rosji. Do największej liczby zatrzymań doszło w Moskwie, gdzie objęły one 1868 osób.

Rosjanie uniemożliwiają ewakuację cywilów z Mariupola

Druga próba otwarcia korytarza humanitarnego z obleganego przez siły rosyjskie miasta Mariupol na południu Ukrainy również zakończyła się otwarciem ognia do cywilów przez żołnierzy rosyjskich – poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na biuro prasowe Gwardii Narodowej.

„Dziś powtórzyła się wczorajsza sytuacja i żołnierze (rosyjscy) otworzyli ogień” – przekazała Gwardia Narodowa na Telegramie.
Zawieszenie broni z Rosjanami miało trwać od godz. 10.00 do 21.00 czasu lokalnego.

Jak twierdzi organizacja Lekarze bez Granic (MSF), sytuacja w Mariupolu jest katastrofalna. Koordynator MSF na Ukrainie, Laurent Ligozat, powiedział w sobotę agencji AFP, że sytuacja w tym mieście "pogarsza się z dnia na dzień. - Ludzie w Mariupolu mają "bardzo duże problemy z dostępem do wody pitnej - dodał.

Do ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola miało już dojść w sobotę. W tym celu Rosja i Ukraina uzgodniły zawieszenie broni. Jednak władze ukraińskie, powołując się na łamanie zawieszenia broni przez Rosję, przerwały operację ewakuacji. Moskwa ze swej strony zrzuciła na Kijów winę za zerwanie zawieszenia broni i oświadczyła, że w sobotę po południu wznowiła "operacje ofensywne" w Mariupolu.

Rosjanie uszkodzili główny gazociąg Donieck-Mariupol

Wojska rosyjskie uszkodziły główny gazociąg Donieck-Mariupol, więc terytorium od Wuhłedaru do Berdiańska wkrótce pozostanie bez gazu - poinformował w niedzielę wczesnym popołudniem w serwisie Facebook szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

"We wszystkich osiedlach od Wuhłedaru do Berdiańska wkrótce zabraknie gazu - okupanci uszkodzili główny gazociąg Donieck-Mariupol. W celu wyeliminowania niekontrolowanego wycieku gazu (...) odcięto gazociąg w rejonie Wuhłedaru. Obecnie ciśnienie w rurociągu spada, gazu starczy na około trzy godziny. Potem miejscowości do Wuhłedaru do Berdiańska pozostaną bez gazu. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu" - napisał Kyryłenko.

Filantropia czasów wojny

UkraineWorld: Anonimowy donator z USA przekazał 1 milion dolarów na ukraińską armię.


"Nie walczcie z Ukraińcami, prędzej czy później przyjdziemy do was"

"Przetrwaliśmy pierwszą, najcięższą falę ataków rosyjskich orków. Mit o najnowocześniejszej i najpotężniejszej na świecie armii Putina został zniszczony i spalony na drogach obwodów kijowskiego, charkowskiego, czernihowskiego i mikołajowskiego. Rosyjskie oddziały terrorystyczne nie osiągnęły strategicznego sukcesu na żadnym kierunku" – napisał Daniłow na Facebooku.


"Ale wróg jest nadal niebezpieczny i przygotowuje drugą falę ofensywy na dużą skalę, do której musimy podejść tak przygotowani i zjednoczeni, jak to możliwe. (...) Plan wroga polega na okrążeniu kluczowych miast, wykrwawieniu ukraińskich sił zbrojnych, stworzeniu sytuacji katastrofy humanitarnej dla ludności cywilnej" – dodał.

Podkreślił, że dowództwo rosyjskich sił zbrojnych kieruje swoją główną uwagę na południe, próbując pozbawić Ukrainę dostępu do Morza Czarnego i Azowskiego, co ma stworzyć warunki do ekonomicznego stłumienia ukraińskiego oporu.


Pogrzeby, w których biorą udział rosyjskie matki i tony zwęglonego rosyjskiego żelastwa to ostrzeżenie dla kolejnej fali okupantów: nie właźcie tu, bo was zabijemy! Nie walczcie z Ukraińcami, prędzej czy później przyjdziemy do was, aby ściągnąć wszystkie nagromadzone długi

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jest działającym przy prezydencie organem koordynacyjnym w sferze bezpieczeństwa narodowego i obrony. Koordynuje i kontroluje działalność organów władzy wykonawczej w tej sferze. Szefem Rady jest prezydent, który decyduje o jej składzie.

Wojska rosyjskie przygotowują drugą falę ofensywy na wielką skalę - oświadczył w niedzielę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow, apelując o gotowość i jedność.

Aresztowania podczas demonstracji antywojennej w Moskwie

"Rosyjska policja rozpoczyna masowe aresztowania ludzi, którzy zgromadzili się na antywojennym proteście w Moskwie. Szacunek dla wszystkich odważnych Rosjan wypowiadających się przeciwko agresji Putina".

 

Papież: Na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że "na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez". - To nie jest tylko operacja militarna, to wojna, które sieje śmierć i zniszczenie - zaznaczył papież apelując o umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej.

- Wojna to szaleństwo. Zatrzymajcie to okrucieństwo - podkreślił papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyjmują uchodźców - dodał.

Franciszek podziękował dziennikarzom obecnym na Ukrainie, którzy relacjonują to, co się tam dzieje.
Wielu pielgrzymów miało w rękach flagi ukraińskie.

Oferta USA dla Polski

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę podczas wizyty w stolicy Mołdawii Kiszyniowie, że USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie - poinformowała agencja Reutera.


Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty


- powiedział na konferencji prasowej Blinken.

- Nie mogę teraz podać dokładnych terminów, ale mogę powiedzieć, że bardzo, bardzo żywo przyglądamy się tej sprawie - dodał.

Marek Magierowski, polski ambasador w USA był gościem w CNN


MSW: W okupowanej Nowej Kachowce demonstracja przeciw Rosji

W Nowej Kachowce, która od tygodnia znajduje się w rękach wojsk rosyjskich, w niedziele odbywa się wielotysięczny wiec przeciwko okupantom - poinformował doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko przez komunikator Telegram.

"W tymczasowo okupowanej nowej Kachowce rozpoczął się wielotysięczny wiec przeciwko okupantom. Całe miasto w barwach ukraińskiej flagi. Brawo kachowianie" - napisał Heraszczenko.

45-tysięczna Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy została zajęta przez wojska rosyjskie tydzień temu - 27 lutego.

Wicepremier Wlk. Brytanii: Wojna w Ukrainie może potrwać lata

Wojna na Ukrainie może potrwać miesiące, jeśli nie lata - powiedział w niedzielę wicepremier i minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Dominic Raab. Wyraził też opinię, że nie ma takiej taktyki, do której prezydent Rosji Władimir Putin się nie ucieknie.
Raab w rozmowie ze stacją Sky News powiedział, że Putin sprzedał narodowi rosyjskiemu narrację, że inwazja będzie "o wiele łatwiejsza, niż się okazało", a to, że tak nie jest, świadczy o oporze i odwadze Ukraińców. "Ma to wpływ na morale, także po stronie rosyjskiej. "Oczywiście w tym samym czasie nałożyliśmy największy pakiet sankcji, jaki pamiętam" - mówił.

Brytyjski minister przyznał jednak, że minie trochę czasu nim sankcje zadziałają. "Nasza misja wraz z naszymi sojusznikami ma na celu zapewnienie porażki Putina na Ukrainie i zajmie trochę czasu. Mówimy o miesiącach, jeśli nie latach, i dlatego będziemy musieli wykazać się pewną strategiczną wytrzymałością, ponieważ nie skończy się to w ciągu kilku dni" - tłumaczył Raab.

Broń atomowa? "Groźby retoryczne"

Dodał, że "gdy spojrzy się na to, co Putin robił w przeszłości, we wszystkich wojnach, w które był zaangażowany, spojrzy się na taktykę w Syrii (...) nie sądzę, by istniała jakakolwiek taktyka, do której by się nie uciekał". Zapytany, czy uważa, że Putin może użyć broni nuklearnej, Raab wyraził jednak opinię, że są to groźby retoryczne.

Zapytany o ustanowienie nad Ukrainą strefę zakazu lotów, do czego wzywa jej prezydent Wołodymyr Zełenski, Raab podtrzymał stanowisko rządu, że taki krok sprowokowałby konflikt w całej Europie. "Nie zamierzamy wdawać się w bezpośredni konflikt zbrojny z Putinem, ponieważ byłaby to ogromna eskalacja, a poza tym taka sytuacja podsycałaby narrację Putina", że Zachód atakuje Rosję. Dodał, że jeśli spojrzeć na historię, to trudno mówić o skuteczności stref zakazu lotów.

WHO potwierdza ataki na ukraińskie placówki ochrony zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła "kilka" ataków na placówki zdrowia na Ukrainie i bada dalsze - poinformował w niedzielę na Twitterze dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ataki te kosztowały życie wielu ludzi; są też liczni ranni - dodał.

- Ataki na placówki ochrony zdrowia i personel medyczny łamią ich neutralność i są pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego - zaznaczył szef WHO.

W swym krótkim poście Tedros Adhanom Ghebreyesus nie wymienił Rosji, która najechała na Ukrainę 24 lutego, jako sprawcy ataków na infrastrukturę medyczną Ukrainy - zauważa agencja Reutera.

Szef WHO dodał do swojej wypowiedzi wcześniejszą informację tej organizacji, w której przekazano, że WHO odnotowała sześć zweryfikowanych przypadków ataków na ukraińskie placówki medyczne, w których zginęło sześć osób, a jedenaście zostało rannych.

Również w niedzielę ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko poinformował, że rosyjskie ataki unieruchomiły pracę 34 szpitali.

Ważne dementi ukraińskiego rządu

Wczoraj media obiegła informacja, że Denis Kirejew, członek delegacji negocjacyjnej prowadzącej rozmowy ze stroną rosyjską, został rzekomo zastrzelony przez ukraińskie służby specjalne za dokonanie zdrady.

Takie informacje przekazał choćby parlamentarzysta Ołeksandr Dubinski.

Rząd ukraiński zdementował te doniesienia.

Doradca Cichanouskiej: Białoruskie wojsko nie chce wojny

Białoruś rzeczywiście miała dołączyć do napaści Rosji na Ukrainę, ale część generałów oparła się planom Kremla i Mińska. "Niektórzy oficerzy zdezerterowali. Masowo uciekają również mężczyźni powołani do armii".

Takie informacje na Twitterze przedstawił doradca Swietłany Cichanouskiej Franak Viačorka. 


"Technologie informatyczne najlepszą bronią przeciw czołgom"

Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow opiera się na gigantach technologicznych, by bojkotować Rosję i nakłania hakerów do ataku na rosyjską infrastrukturę - cyfrową - pisze w niedzielę BBC. Nowoczesne technologie informatyczne są najlepszą bronią przeciwko czołgom - mówi Fedorow.

Z podziemnego schronu w Kijowie najmłodszy członek ukraińskiego rządu 31-letni wicepremier Fedorow wraz z zespołem nakłania przy pomocy mediów społecznościowych szefów wielkich firm, m.in. Apple'a, Google'a i Meta, do zerwania więzi z Moskwą - opisuje BBC.

Za pośrednictwem Twittera namówił Elona Muska do udostępnienie Ukrainie terminali umożliwiających łączenie się z internetem przez satelity Starlink. Fedorow stworzył też fundusz kryptowalutowy na rzecz wsparcia Ukrainy, który w ciągu tygodnia zebrał 50 mln dol., i zorganizował ochotniczą armię hakerów do przeprowadzania cyberataków na rosyjską i białoruską infrastrukturę sieciową.

Rosjanie zaatakowali ukraińskie lotnisko w Starokonstantynowie

Trzy osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim – poinformowały w niedzielę władze obwodu na Facebooku.

Szef władz obwodu Serhij Hamalij przekazał, że trwa szacowanie strat oraz próba ustalenia, ile rakiet trafiło w lotnisko.

Politico: Polskie MiG-29 dla Ukrainy

Zdaniem Politico USA mają rozważać ofertę, w ramach której wojsko amerykańskie dostarczy Polsce samoloty, jeśli nasz kraj zgodzi się przekazać MiG-29 Ukrainie.

Polska miała poprosić w ubiegłym tygodniu stronę amerykańską o uzupełnienie braków w uzbrojeniu, w wypadku zgody na przekazanie sprzętu Ukraińcom.

"Taktyka Rosjan na Ukrainie - podobna do tej w Czeczenii i w Syrii"

Wojska rosyjskie na Ukrainie atakują gęsto zaludnione tereny, by złamać morale ludności; to taktyka, którą Rosjanie stosowali wcześniej w Czeczenii i w Syrii - informuje w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

Jednak - jak przekazano w brytyjskim komunikacie - "skala oporu Ukraińców nadal zaskakuje Rosjan".


Siły rosyjskie atakują gęsto zaludnione obszary w wielu miejscach kraju, w tym w Charkowie, Czernihowie i Mariupolu - podkreślono.
"Rosja stosowała wcześniej podobną taktykę w Czeczenii w 1999 roku i w Syrii w 2016 roku, używając zarówno lotnictwa, jak i artylerii" - zaznaczyli brytyjscy wojskowi.

Przekazano jednocześnie, że Ukraińcy nadal atakują rosyjskiej linie zaopatrzeniowe, co spowalnia ruchy atakujących wojsk. "Istnieje zasadne przypuszczenie, że Rosjanie starają się teraz maskować cysterny jako normalne ciężarówki z zaopatrzeniem, by minimalizować straty" - dodano.

Straż Graniczna: do Polski przybyło ponad 922 tys. uchodźców z Ukrainy

Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 922,4 tys. uchodźców – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

"Wczoraj tj.05.03 kolejny rekord-#funkcjonariusze SG odprawili aż 129 tys. podróżnych z Ukrainy!" - poinformowała SG na Twitterze. "Dzisiaj do godz. 07.00 - 39,8 tys." - dodała.


Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

Gazociąg Jamał-Europa wstrzymał dostawy gazu na zachód

Gazociągiem - między innymi przez Polskę - płynie gaz do Niemiec. Ta infrastruktura dostarcza ok. 15 proc. gazu z Rosji do Europy.

Ukraina mówi o stratach rosyjskiego lotnictwa

Siły ukraińskie zestrzeliły od początku inwazji 44 rosyjskie samoloty i 44 śmigłowce – poinformowały w sobotę wieczorem siły powietrzne Ukrainy.

„Lotników wroga, którzy się katapultowali i przeżyli, znaleźli ukraińscy żołnierze. Udzielono im pomocy medycznej i już składają zeznania o zbrodniach putinowskiego reżimu przeciw ludzkości” – poinformowano w oświadczeniu na Facebooku.

Dodano, że obrona przeciwlotnicza strąciła w ciągu ostatniej doby rosyjski samolot bezzałogowy Orłan-10 oraz kilka rakiet manewrujących lecących na ukraińskie miasta, a ukraińskie bombowce Su-24M i myśliwce Su-25 uderzyły w kolumny rosyjskiego sprzętu wojskowego.

MSW Ukrainy: Miniona noc była stosunkowo spokojna

Noc z soboty na niedzielę była względnie spokojna w większości regionów kraju - powiedział w niedzielę rano doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez portal RBK.

Mimo to, wojska rosyjskie nadal ostrzeliwały Charków, Mariupol i Achtyrkę, a także plądrowały Trościaniec - zaznaczył Denysenko.
Z danych operacyjnych, na które powołał się przedstawiciel ukraińskiego MSW wynika, że jednym z ważnych celów taktycznych wojsk rosyjskich jest opanowanie Łubniów - 45-tysięcznego miasta oddalonego 200 km na południowy wschód od Kijowa oraz elektrowni wodnej w Kaniowie na Dnieprze.

Ponadto, Rosjanie kontynuują gromadzenie znacznych ilości sprzętu na obrzeżach stolicy - powiedział Denysenko.

Blinken: Dziękuję Polakom za hojność

Dziękuję ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi i Polakom za waszą hojność. Polska jest kluczowym sojusznikiem NATO i ważnym partnerem. Będziemy wspólnie reagować na agresję Rosji na Ukrainę i nieść pomoc narodowi ukraińskiemu - napisał na Twitterze sekretarz stanu Antony Blinken po zakończeniu wizyty w Polsce.

Szef dyplomacji USA Antony Blinken przebywał w sobotę z wizytą w Polsce; przed południem z sekretarzem stanu USA spotkali się m.in. szef polskiej dyplomacji oraz premier Mateusz Morawiecki.


Premier Izraela w Berlinie

Kanclerz Olaf Scholz spotkał się w sobotę wieczorem z premierem Izraela Naftalim Bennettem. 90-minutowa rozmowa dotyczyła przede wszystkim wyników sobotnich rozmów premiera z prezydentem Rosji Putinem w Moskwie - poinformował w nocy z soboty na niedzielę rzecznik prasowy niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

Polecamy:

Czy w związku z walkami przy elektrowniach atomowych grozi Czarnobyl 2? Ekspert odpowiada

Prezydent Zełenski: Trzeba walczyć i wypędzać zło z naszej ziemi

Kanclerz i premier "uzgodnili, że pozostaną w ścisłym kontakcie w tej sprawie - wspólnym celem pozostaje jak najszybsze zakończenie wojny na Ukrainie. Będą nad tym pracować z całych sił" - czytamy w komunikacie.

W sobotę premier Izraela Naftali Bennett rozmawiał w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Było to pierwsze spotkanie zachodniego przywódcy z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę - komentuje dziennik "Jerusalem Post". Spotkanie rozpoczęło się w sobotę po południu i trwało ponad dwie i pół godziny. Po spotkaniu premier Izraela zatelefonował do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Wizyta premiera Izraela w Rosji

Bennett opuścił Izrael w sobotę rano, pomimo szabatu. Jak poinformował rzecznik premiera, naruszenie żydowskiego prawa o zakazie podróży w czasie szabatu jest usprawiedliwione, jeśli celem podróży jest ochrona życia ludzkiego.

Bennettowi towarzyszył urodzony w Charkowie, na wschodzie Ukrainy, minister budownictwa Zeew Elkin, który od ponad 10 lat pełni także rolę tłumacza izraelskich premierów. Ponadto do Rosji poleciał doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata i doradczyni w sprawach międzynarodowych Szimrit Meir.

W środę Bennett rozmawiał przez telefon z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a kilka godzin później z Putinem. Izrael od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę proponuje swoje pośrednictwo w kontaktach między Moskwą a Kijowem - przypomina agencja Reuters.

Zełenski poprosił podczas rozmowy telefonicznej szefa izraelskiego rządu o zorganizowanie w Izraelu negocjacji między Rosją a Ukrainą, podaje niemiecka agencja prasowa DPA. 

KW

Czytaj dalej:

Departament Stanu USA zalecił Amerykanom natychmiastowe opuszczenie Rosji

Donald Tusk nie odpuszcza. W "Newsweeku" atakuje polski rząd i Donalda Trumpa

Były dowódca NATO zdumiony rosyjską armią

Moskwa. Premier Izraela rozmawiał o Ukrainie z Władimirem Putinem

Sklepy w Rosji wprowadzają ograniczenia na towary. Sankcje zaczynają przynosić skutki?

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj135 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (135)

Inne tematy w dziale Polityka