Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Pod ostrzałem znajduje się m. in. Kijów. Syreny zabrzmiały w wielu ukraińskich miastach. Jak poinformował Josep Borrell, w najbliższych dniach może dojść do odłączenia Rosji od systemu bankowego SWIFT.
W. Brytania/ Prywatne samoloty rosyjskich oligarchów też objęte zakazem lotów
Nie tylko samoloty rosyjskich linii lotniczych, ale także prywatne odrzutowce rosyjskich oligarchów nie mogą korzystać z przestrzeni powietrznej oraz lotnisk Wielkiej Brytanii - ogłosił w piątek wieczorem brytyjski minister transportu Grant Shapps.
"Działania (prezydenta Rosji Władimira) Putina są bezprawne i każdy, kto czerpie korzyści z rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie jest tu mile widziany. Zaostrzyłem zakaz w Wielkiej Brytanii, aby żaden rosyjski prywatny odrzutowiec nie mógł latać w brytyjskiej przestrzeni powietrznej ani wylądować - ze skutkiem natychmiastowym" - poinformował Shapps na Twitterze.
W czwartek w ramach ogłoszonego przez premiera Borisa Johnsona pakietu sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę w trybie natychmiastowym zakazano korzystania z brytyjskiej przestrzeni powietrznej oraz lotnisk wszystkim rosyjskim liniom lotniczym, w tym narodowemu przewoźnikowi Aerofłotowi.
USA/ Biały Dom zapowiedział sankcje przeciwko Putinowi i Ławrowowi
Stany Zjednoczone nałożą sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa i członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa - zapowiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Sankcje będą obejmować zamrożenie aktywów i zakaz podróży.
Szczegóły mają zostać opublikowane wkrótce.
"Rozważaliśmy to (rozwiązanie) od jakiegoś czasu (...) Silny pogląd prezydenta (USA Joe Bidena) jest taki, by podejmować działania i kroki w zgodzie z naszymi europejskimi partnerami" - powiedziała Psaki, odnosząc się do sankcji ogłoszonych wcześniej w piątek przez UE i Wielką Brytanię.
Nie wykluczyła również kolejnych sankcji, w tym m.in. na rosyjski sektor energetyczny, mówiąc, że "wszystkie opcje są na stole".
"Nasze sankcje są zaprojektowane tak, by zaszkodzić rosyjskiej gospodarce, a nie naszej gospodarce, więc to jest kluczowa równowaga, którą staramy się utrzymać" - podkreśliła rzeczniczka. Dodała, że sankcje na sektor energetyczny mogłyby dodatkowo podnieść ceny ropy i gazu, a w rezultacie wzbogacić prezydenta Rosji Władimira Putina.
Przedstawicielka Białego Domu zadeklarowała również otwartość USA na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, choć oceniła, że prawdopodobnie większość uciekających przed inwazją będzie chciała pozostać w Europie.
Władze lokalne: 80 proc. miasta Nowoajdar w obwodzie ługańskim zniszczone
80 proc. miasta Nowoajdar w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zostało zniszczone – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Facebooku.
Hajdaj podał, że w mieście wysadzono oba mosty na rzece Ajdar. Pewna liczba mieszkańców zdołała się ewakuować, ale z systemów rakietowych Grad ostrzelano nawet autobus, który miał ich przetransportować.
Na skutek ostrzału moździerzowego uszkodzone zostały budynki mieszkalne i socjalna infrastruktura w Starobielsku, ok. 40 km na północ od Nowoajdaru. Zginęła jedna osoba.
Hajdaj poinformował też, że dwa pociągi z ewakuowaną ludnością utknęły w mieście Popasna.
Wielka Brytania zakazała rosyjskim prywatnym samolotom przebywania w brytyjskiej przestrzeni powietrznej
Biały Dom zapowiedział sankcje przeciwko Putinowi i Ławrowowi
W piątek wieczorem rzeczniczka Białego Domu poinformowała o nałożeniu przez Joe Bidena sankcji na prezydenta Rosji Władimira Putina oraz Ministra Spraw Zagranicznych Siergieja Ławrowa.
MSW: Rosja atakuje rakietami infrastrukturę przygraniczną
Rosja niszczy atakami rakietowymi infrastrukturę przygraniczną Ukrainy – poinformowało w piątek ukraińskie MSW na Facebooku.
Jak podano, siły rosyjskie przeprowadziły tego dnia kilka ataków rakietowych z morza na obiekty Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, położonych w obwodach odeskim i mikołajowskim nad Morzem Czarnym. Uszkodzonych zostało kilka posterunków obserwacji technicznej.
W Kijowie wyją syreny
Świadkowie w piątek wieczorem poinformowali o wyciu syren w Kijowie. W stolicy Ukrainy miała miejsce seria eksplozji.
Siły rosyjskie powstrzymane w pobliżu miasta Konotop
Siły rosyjskie zostały powstrzymane w pobliżu miasta Konotop w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy; doznały wieczorem ciężkich strat – poinformowały w piątek ukraińskie władze wojskowe.
— Mają problemy z paliwem i zapasami — podano w oświadczeniu, dodając, że zdarzały się przypadki grabienia przez Rosjan lokalnych sklepów.
Przy wjeździe do miasta widać około 40 sztuk spalonego rosyjskiego sprzętu wojskowego.
Wielka Brytania. Putin i Ławrow już są na liście objętych sankcjami - jako osoby nr 189 i 190
Biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona przekazało w piątek, że podczas szczytu przywódców państw NATO zapowiedział on niezwłoczne wpisanie obu rosyjskich polityków na listę.
Putin i Ławrow zostali dodani do listy jako osoby nr 189 i 190. Na liście obok każdego nazwiska znajdują się dane personalne oraz powód nałożenia sankcji. "Władimir Władimirowicz Putin jest prezydentem Federacji Rosyjskiej, sprawującym najwyższą władzę nad polityką rosyjskiego rządu i rosyjskimi siłami zbrojnymi. W lutym 2022 roku Putin wydał rosyjskim siłom zbrojnym rozkaz rozpoczęcia inwazji na Ukrainę, podważając i zagrażając integralności terytorialnej, suwerenności lub niepodległości Ukrainy" - napisano.
W przypadku Ławrowa opis brzmi: "Siergiej Wiktorowicz Ławrow jest ministrem spraw zagranicznych Rosji. Jest członkiem Rady Bezpieczeństwa Rosji. Oznacza to, że jest wysokim rangą członkiem rządu Rosji i kluczowym decydentem. Tym samym jest zaangażowany w próby destabilizacji Ukrainy oraz podważania i zagrażania integralności terytorialnej, suwerenności lub niepodległości Ukrainy".
Sankcje polegają na zamrożeniu znajdujących się w Wielkiej Brytanii aktywów tych osób i podmiotów, zakazie dokonywania jakichkolwiek transakcji finansowych z obywatelami i podmiotami brytyjskimi, a w przypadku osób fizycznych - także na zakazie wjazdu do Wielkiej Brytanii.
Lambrecht: Szanse na dialog z Putinem maleją
Lambrecht wyraziła zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie. Dodała, że szanse na dialog z prezydentem Rosji Władimirem Putinem maleją. „(...) pokazujemy, że nie dajemy się zastraszyć” – podkreśliła Lambrecht.
— Atak na jednego sojusznika byłby atakiem na nas wszystkich, z poważnymi konsekwencjami dla Rosji. Putin jest tego świadomy — oznajmiła minister obrony Niemiec.
Minister obrony Niemiec: chcemy zapewnić NATO więcej żołnierzy i systemów uzbrojenia
Niemcy wzmocnią NATO dodatkowymi żołnierzami i systemami uzbrojenia — zapowiedziała w piątek minister obrony Christine Lambrecht.
— Niemcy są wiarygodnym partnerem w NATO, a sojusznicy mogą na nich polegać — zapewniła.
— Dostarczymy więcej żołnierzy. Zajmiemy się także obserwacją z powietrza i obroną przeciwlotniczą. Teraz koordynujemy szczegóły w ramach NATO — powiedziała Lambrecht.
— Mamy największy po USA wkład w NATO, jeśli chodzi o liczbę żołnierzy. Obecnie jest to ok. 13 tys. żołnierzy w siłach szybkiego reagowania — dodała.
W piątek wieczorem Lambrecht poinformowała, że Niemcy skierują na Słowację ok. 150 żołnierzy. Słowacja poprosiła o wsparcie w ramach NATO.
Władze Ukrainy: już drugą dobę w elektrowni w Czarnobylu Rosjanie przetrzymują zakładników
Sytuacja w strefie wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni, zajętej przez Rosjan, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa całego europejskiego kontynentu - zaalarmowało w piątek ukraińskie ministerstwo energetyki. Już drugą dobę przetrzymywani są tam zakładnicy.
— Okupanci już drugą dobę przetrzymują personel elektrowni, nie pozwalając przeprowadzić rotacji, co jest przewidziane przez przepisy bezpieczeństwa technicznego" - podkreśliło ministerstwo energetyki Ukrainy. "Zajęcie elektrowni i przeprowadzanie tam jakichkolwiek działań wojennych grozi powtórzeniem Czarnobyla, z którego Europa leczy się do tej pory — podały ukraińskie władze.
Zaznaczono też, że już zarejestrowano przewyższenie kontrolnego poziomu mocy promieniowania Gamma w strefie wykluczenia wskutek naruszenia górnej warstwy grunty w związku z ruchem ciężkiego wojskowego sprzętu i wzniesienia się w powietrze radioaktywnego pyłu.
Ukraina. Hakerzy werbowani na zlecenie rządu do cyberwalki z Rosją
Agencja Reutera poinformowała w piątek wieczorem hakerach zwerbowanych na zlecenie rządu Ukrainy. Mają oni pomagać chronić infrastrukturę krytyczną kraju oraz prowadzić cyberszpiegowskie misje przeciwko siłom rosyjskim - przekazał w piątek Reuters.
Szef wywiadu wojskowego Wielkiej Brytanii: rosyjskie wojska posuwają się w stronę Kijowa
Rosyjskie siły nadal posuwają się w kierunku Kijowa, dążąc do okrążenia ukraińskiej stolicy, ale wojsko Ukrainy stawia silny opór, koncentrując się na obronie kluczowych miast — poinformował w piątek wieczorem szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull.
— Ich celem jest okrążenie stolicy, zapewnienie kontroli nad ludnością i zmiana reżimu — podano w komunikacie Hockenhulla.
Grupa hakerska Anonymous włamała się do rosyjskiego Ministerstwa Obrony
Na Twitterze pojawiły się informacje o włamaniu grupy hakerskiej Anonymous do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Ujawniono bazy danych.
Prezydent Estonii: Rosja kłamie i cały świat o tym wie
— Powinniśmy przeciwstawiać się propagandzie rosyjskiej na Zachodzie, ale powinniśmy także komunikować się z populacją rosyjską — mówił prezydent Estonii.
— Wczoraj, pomimo represji, odbyło się kilka demonstracji, to oznacza, że nie wszyscy wspierają reżim i powinniśmy zachęcać Rosjan do zastanawiania się nad tym, że ten reżim, nie jest czymś, czego Rosja potrzebuje — dodał.
B9: Należy nałożyć kolejne sankcje na Rosję i wyjaśnić sprawę akcesji Ukrainy do UE
Nałożenie kolejnych sankcji na Rosję, uzyskanie jasnej perspektywy akcesji Ukrainy do UE i dyslokacja personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji na wschodnią flankę NATO - to propozycje liderów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki po spotkaniu w Warszawie.
Prezydent Estonii Alar Karis podkreślił na konferencji po spotkaniu, że "Rosji ta agresja nie może ujść na sucho".
— Musimy zatrzymać Putina. Rosja musi otrzymać jasne przesłanie izolacji i sankcji. To samo dotyczy Białorusi — powiedział.
— Nie ma wątpliwości, że sankcje uderzą również w nas, ale demokracja i wolność mają swoją cenę. To nie czas na negocjacje" - ocenił. "Jesteśmy gotowi do pełnej blokady, jeśli będzie to konieczne — zapewnił.
Karis powiedział, że podczas jego odwiedzin w Kijowie trzy dni temu, Zełenski powiedział, że ważne dla niego jest uzyskanie jasnej perspektywy akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.
— Ta sprawa nie może już dłużej czekać — powiedział prezydent Estonii.
Rau: ws. odłączenia Rosji od systemu SWIFT zdania dużo mniej podzielone, niż wydawało się na początku
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podał, że na piątkowym spotkaniu unijnych szefów MSZ w Brukseli dyskusja ukazała większą jedność w sprawie sankcji personalnych. Podobnie okazało się w kwestiach takich jak odłączenie Rosji od sytemu SWIFT. — Tu zdania były dużo mniej podzielone, niż wydawało się na początku — mówił Rau.
Ministrowie spraw zagranicznych UE dyskutowali o sytuacji wojskowej na Ukrainie, pomocy dla tego kraju i sankcjach wobec Rosji.
— Dyskusja była długa, wykazująca większą dozę jedności, niż każdy się spodziewał, szczególnie w poszczególnych sprawach, także sankcji personalnych (..), także poszczególnych rozwiązań, takich jak np. odłączenie Rosji od sytemu SWIFT. Tu zdania były dużo mniej podzielone, niż wydawało się na początku. Widać było, że zbliżamy się do pewnego konsensusu — mówił Rau w rozmowie z dziennikarzami.
Mer Kijowa: miasto jest w groźnej sytuacji
Kijów jest w groźnej sytuacji, wzmacniana jest ochrona mostów, na wjeździe do miasta i przy obiektach strategicznych instalowane są posterunki kontrolne - poinformował w piątek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.
Kreml: Rosja nałoży sankcje odwetowe
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Rosja nałoży sankcje odwetowe na narody Zachodnie. Jak dodał, Moskwa celowo zmniejszyła swoją zależność od importu, aby uchronić się przed groźbą sankcji
Biden rozmawiał z Zełenskim
W piątek wieczorem prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę z prezydentem Ukrainy. Rozmowa trwała 40 minut. Omawiano m. in. pomoc wojskową dla Ukrainy w związku z rosyjską inwazją. Biały Dom nie podał szczegółów na temat rozmowy.
— Wzmacnianie sankcji, konkretna pomoc wojskowa i antywojenna koalicja były omawiane z Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jestem wdzięczny USA za silne wsparcie dla Ukrainy! — napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.
Kijów. W stolicy Ukrainy słychać salwy artylerii
Przed godziną 20 czasu polskiego agencja Reutera, powołując się na świadka, poinformowała o słyszalnych w Kijowie salwach artylerii.
Borrell: w najbliższych dniach może zostać przyjęte wyłączenie Rosji z systemu bankowego SWIFT
Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa poinformował w piątek wieczorem o możliwości odłączenie Rosji od systemu bankowego SWIFT. Jak dodał, wszystko zależy od dalszego postępowania Rosji.
Borrell wskazał, że ministrowie zdecydowali, że UE uderzy sankcjami we wszystkich, który odgrywają znaczącą rolę gospodarczą we wspieraniu reżimu Władimira Putina.
Sankcje spowodują wzrost inflacji w Rosji
Jak poinformował Borrel, unijne sankcje doprowadzą do wzrostu inflacji w Rosji, a także erozję jej bazy przemysłowej i obniżenie inwestycji zagranicznych.
Borrell: prezydent Rosji Władimir Putin i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow dodani do listy sankcji UE.
Josep Borrell podał, że przyjęty został wniosek związany z objęciem sankcji wszystkich osób odgrywających znaczącą rolę gospodarczą we wsparciu reżimu Władimira Putina.
NATO/ Stoltenberg: celem Rosji jest Ukraina, ale też podważenie europejskiego ładu bezpieczeństwa
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zabrał głos w piątek na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu spotkania szefów państw i rządów Sojuszu.
"Cele Rosji nie są ograniczone do Ukrainy. Rosja zażądała prawnie wiążących umów dotyczących rezygnacji z dalszego rozszerzania NATO oraz wycofania żołnierzy i infrastruktury z terytorium sojuszników, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku. (...) Rosja otwarcie kontestuje europejski ład w dziedzinie bezpieczeństwa i używa siły, żeby osiągnąć swoje cele" - podkreślił Stoltenberg.
ONZ: ponad 50 tys. Ukraińców uciekło z kraju od początku rosyjskiej inwazji
Ponad 50 tys. Ukraińców uciekło ze swego kraju w ciągu mniej niż 48 godzin od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował w piątek Filippo Grandi, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). W czwartek mówił o 100 tys. osób wysiedlonych ze swoich domów.
"Ponad 50 tys. uchodźców ukraińskich uciekło z kraju w ciągu mniej niż 48 godzin, głównie do Polski i Mołdawii, a wielu innych kieruje się w stronę granic" - napisał na Twitterze Grandi, "serdecznie dziękując rządom i obywatelom krajów, które mają otwarte granice i przyjmują uchodźców"
NATO o art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego
"Nasze zobowiązanie do przestrzegania artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne. Jesteśmy zdecydowani, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników".
Minister zdrowia Ukrainy: rosyjskie wojsko ostrzelało karetki pogotowia
Rosyjskie wojsko ostrzelało karetki pogotowia w obwodach zaporoskim i czernihowskim, w południowo-wschodniej i północnej części Ukrainy - poinformował w piątek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko.
Szef resortu zdrowia powiedział też w ukraińskiej telewizji, że rosyjskie siły ostrzelały szpital psychiatryczny w Czernihowie.
Rosyjska rakieta trafiła w statek pływający pod banderą Panamy
Rosyjska rakieta trafiła statek towarowy Namura Queen, pływający pod banderą Panamy na Morzu Czarnym, i spowodowała pożar. Nie ma informacji o rannych, sytuacja jest pod kontrolą - poinformowała w piątek ukraińska agencja spedycyjna Stark Shipping.
Namura Queen zmierzała do portu Piwdennyj w obwodzie odeskim, na południu Ukrainy, by wziąć ładunek zboża. Załoga została ewakuowana przez ukraińskie służby ratunkowe do portu w Czarnomorsku - podało na Facebooku ministerstwo infrastruktury.
USA/ Pentagon: mamy dane sugerujące, że Rosja rozpoczęła desant morski pod Mariupolem
Mamy informacje wskazujące na to, że Rosja rozpoczęła desant morski z udziałem tysięcy żołnierzy pod Mariupolem nad Morzem Azowskim - podał w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, celem ma być szturm na miasto i resztę Donbasu.
"Spodziewamy się, że Rosja ruszy w stronę Mariupola i Donbasu po lądowaniu" - powiedział przestawiciel resortu podczas briefingu prasowego.
Szef MSZ Włoch: Rosja została wykluczona z Rady Europy.
Minister Spraw Zagranicznych Włoch Luigi Di Maio potwierdził, że Rosja została wykluczona z Rady Europy.
Rosja zawieszona w prawach członka Rady Europy?
Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy. Niedługo finalna decyzja - poinformował Morawiecki.
UE może zamrozić zagraniczne konta Władimira Putina i Siergieja Ławrowa
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE, obradujący w piątek w Brukseli, debatują nad możliwością zamrożenia zagranicznych aktywów prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych tego kraju Siergieja Ławrowa. Informację tę podała m.in. agencja Bloomberg. Potwierdzili ją również rozmówcy PAP, zastrzegając sobie anonimowość.
Z informacji podawanych przez Bloomberga wynika, że ministrowie skłaniają się ku akceptacji restrykcji personalnych wobec Putina i Ławrowa. Nie chcą im jednak uniemożliwiać podróżowania do i przez UE, by utrzymać otwartą furtkę dla rozwiązania dyplomatycznego w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę.
Rosjanie trafili w mołdawski statek
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował w piątek na Facebooku, że rosyjskie siły zbrojne trafiły na Morzu Czarnym w statek zaopatrzeniowy Millennial Spirit, pływający pod banderą Mołdawii.
Okoliczności zdarzenia nie są na razie znane. Nie ma kontaktu z załogą mołdawskiego statku.
Millennial Spirit znajdował się w odległości 12 mil morskich od portu Piwdennyj w obwodzie odeskim.
Polska zamknie przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii
Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku, że polecił przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych.
Ukraina ma bohatera narodowego
Inżynier Witalij Skakun wysadził się razem z mostem w pobliżu miasta Heniczesk zanim rosyjskie wojska zdążyły do niego dotrzeć. Dowództwo ukraińskich wojsk wystąpi o przyznanie państwowego odznaczenia zmarłemu. "Rosyjscy okupanci, wiedzcie, że ziemia spłonie pod waszymi stopami! Będziemy walczyć, póki żyjemy!" - czytamy we wpisie.
Zełenski chce rozmawiać z Putinem
Pojawiły się informacje, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi negocjacje,na co ten miał wyrazić wstępną gotowość.
Nie będzie meczów w Rosji
UEFA odebrała Sankt Petersburgowi finał Ligi Mistrzów. To konsekwencja zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę. Polski Związek Piłki Nożnej czeka na oficjalne potwierdzenie i wykładnię w tej sprawie przez UEFA, co z półfinałem baraży Rosja - Polska.
Bój o Kijów
Rosjanie podeszli już pod Kijów. W dzielnicy Obłoń rosyjscy dywersanci przejęli dwa ukraińskie czołgi. Ukraińskie władze są przekonane, że celem wojsk rosyjskich jest zajęcie Kijowa i likwidacja obecnych władz Ukrainy.
Zginęli obrońcy Wyspy Węży
Ukraińscy obrońcy nie zdołali obronić Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Po zaciętych walkach z udziałem rosyjskiego lotnictwa szturmowego i pod ostrzałem z okrętów Floty Czarnomorskiej, zginęli wszyscy ukraińscy pogranicznicy.
Dwoje dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku ostrzału ze strony sił rosyjskich w ciągu ostatniej doby – poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko na Facebooku.
Dodał, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie ostrzelały 33 obiekty cywilne.
Ukraińscy uchodźcy uciekają do Polski
Tysiące osób z całej Polski przyjechało w piątek na przejście graniczne z Ukrainą w Medyce na Podkarpaciu, żeby odebrać swoich bliskich i znajomych, którzy uciekają przed wojną. Czekają na nich całe rodziny, przede wszystkim kobiety z małymi dziećmi.
Do Straży Granicznej zgłosiły się pierwsze osoby, które chcą ubiegać się o ochronę międzynarodową. Zajęliśmy się nimi zgodnie z procedurami – zaznaczył rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu Piotr Zakielarz.
Pilnie potrzebna pomoc i praca dla Ukraińców
W województwie podkarpackim zostały użyte pierwsze autokary do przewozu uchodźców uciekających z Ukrainy przed wojną. W gotowości są autokary PSP w całej Polsce, także w województwie lubelskim.
Jak powiedział rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski, z punktów recepcyjnych uchodźcy - jeśli tego potrzebują - wożeni są do wyznaczonych miejsc tymczasowego przebywania. Większość uchodźców kieruje się jednak do mieszkających w Polsce rodzin.
Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 - poinformowało w piątek MSZ.
Resort przypomina też, że działa specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.
Zełenski apeluje o koalicję antywojenną
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił rano orędzie, w którym oświadczył, że pomimo tego, że Rosja wznowiła nad ranem bombardowanie, to większość wojsk rosyjskich została powstrzymana przed dalszą ekspansją. Zełenski poinformował, że ataki rosyjskie były wymierzone zarówno w cele wojskowe, jak i cywilne.
Prezydent zaznaczył, że rosyjskie działania pokazują, że sankcje nałożone przez Zachód na Rosje są niewystarczające.
Ukraina potrzebuje skutecznej pomocy międzynarodowej i antywojennej koalicji – napisał rano na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą.
Nowy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Kara za inwazję na Ukrainę
Joe Biden przedstawił amerykańskie sankcje wobec Rosji
Szef BBN Paweł Soloch nie pozostawia złudzeń. Wojska NATO na Ukrainę nie wejdą.
Kijów pod ciężkim ostrzałem
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba poinformował w piątek nad ranem, że stolica Ukrainy, Kijów, znalazła się pod ciężkim ostrzałem rakietowym armii rosyjskiej.
"Straszliwy rosyjski atak rakietowy na Kijów" - napisał na Twitterze Kułeba. "Ostatni raz coś takiego nasza stolica przeżyła w 1941 roku, podczas ataku nazistowskich Niemiec" - podkreślił minister.
Wezwał do nałożenia na Rosję i jej przywódcę surowych sankcji. "Zatrzymać Putina. Izolować Rosję. Zerwać wszelkie powiązania. Wykluczyć Rosję ze wszystkiego" - apelował Kułeba.
Niemiecki ekspert ds. bezpieczeństwa: 5000 hełmów Bundeswehry nadal nie dotarło na Ukrainę
Rosja. Protesty przeciwko wojnie na Ukrainie. Zełenski zwrócił się do Rosjan
Płoną budynki mieszkalne
Ukraińskie siły zestrzeliły rosyjski samolot nad Kijowem - poinformował Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. Samolot uderzył w budynek mieszkalny i spowodował pożar. Rano trwała jeszcze akcja ratunkowa. Informacji o ewentualnych poszkodowanych na razie nie podano.
W wyniku trafienia fragmentów pocisku w 9-piętrowy blok są ranni (ok. 8 osób), a mieszkańcy byli ewakuowani w związku z pożarem i ryzykiem zawalenia budynku.
Władze ogłosiły kolejny alarm przeciwlotniczy i apelują o udanie się do schronów. Za schrony służą m.in. stacje metra.
"Uwaga! Ogłoszono alarm przeciwlotniczy! Kierujcie się do najbliższego schronu!" - głosi komunikat administracji miejskiej Kijowa opublikowany w mediach społecznościowych.
Pierwszego dnia rosyjskiej inwazji zginęło co najmniej 137 obywateli Ukrainy, a 316 zostało rannych w walkach z Rosjanami.
W kijowskiej dzielnicy Obołoń na północy miasta działają rosyjscy dywersanci – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. „Prosimy obywateli o informacje na temat przemieszczania się sprzętu” – przytacza komunikat sztabu Ukraińska Prawda.
Sztab zaapelował też o atakowanie wroga koktajlami Mołotowa, a cywili – do pozostania w domach.
Walki w obwodzie kijowskim
Przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko ocenił, że celem sił rosyjskich jest podejście do Kijowa ze strony Iwankowa i Czernihowa.
Sztab generalny armii ukraińskiej opublikował rano komunikat o przebiegu walk, przekazując w nim m.in., że żołnierze ukraińscy toczą walki w obwodzie kijowskim, dokąd armia rosyjska skierowała dużą liczbę pojazdów opancerzonych. Obrońcy Kijowa są przygotowani i uzbrojeni w pociski przeciwpancerne dostarczone przez sojuszników zagranicznych - podało MSW.
Sztab generalny podał też, że w piątek rano lotnisko w Hostomlu pod Kijowem utrzymują siły ukraińskie. W czwartek przechodziło ono pod kontrolę wojsk rosyjskich.
Władze obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy podały, że rosyjskie kolumny wojskowe kierują się z Sum w stronę Kijowa. W obwodzie wojska rosyjskie okrążyły miasta Konotop i Ochtyrka. W czwartek to samo źródło informowało, że wojska rosyjskie weszły do Sum. Siły zbrojne Ukrainy twierdzą, że w Sumach trwają walki. Szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki powiedział, że z regionu można jeszcze wyjechać do Kijowa, ale na drogach pojawiły się punkty kontrolne wojsk rosyjskich.
Sztab generalny sił zbrojnych informował rano o zaciętych walkach w okolicach miejscowości Dymer i Iwanków na północny-zachód od Kijowa. By odciąć drogę rosyjskiej kolumnie Ukraińcy wysadzili most na rzece Teretew.
Wysadzono jeszcze dwa inne mosty wokół Kijowa- podano.
Dekret o powszechnej mobilizacji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił powszechną mobilizację w celu odparcia rosyjskiej inwazji rozpoczętej w czwartek nad ranem.
Zgodnie z dekretem opublikowanym na stronie internetowej prezydenta Ukrainy obowiązkowi mobilizacji podlegają poborowi i rezerwiści ze wszystkich regionów Ukrainy. Sztab Generalny ma ustalić ich liczbę oraz kolejność wezwania do służby.
Dekret ma obowiązywać 90 dni od daty jego opublikowania.
Zakrojoną na szeroką skalę inwazję wojskową na Ukrainę Rosja rozpoczęła w czwartek. Przeprowadzono ataki lotnicze na miasta i bazy wojskowe, wysyłano żołnierzy i czołgi, które przekroczyły granice Ukrainy z wielu kierunków.
Zobacz relację z wczorajszego dnia
Inne tematy w dziale Polityka