PAP/EPA/MIKHAIL PALINCHAK
PAP/EPA/MIKHAIL PALINCHAK

Polska złoży ważny dokument w sprawie Ukrainy

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Polska wniosek o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Co to oznacza w praktyce?

- Dzisiejsze wydarzenia, które obserwujemy na terenie Ukrainy to bezprawne wkroczenie na teren suwerennego państwa, to agresja militarna, to rozpoczęcie, de facto wypowiedzenie wojny - tłumaczył rzecznik rządu.

Agresja militarna na terenie Ukrainy

- Już teraz obserwujemy sytuację ataków również o charakterze cybernetycznym. Od wczoraj w szczególności na terenie Ukrainy, również nasilone działania na terenie Polski. Dlatego też wszystkie służby w tym zakresie również monitorują swoje działania, podejmują działania, które mają blokować tego typu krytyczne możliwości naruszenia w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwa chociażby sieci energetycznych. Tego typu infrastruktury krytycznej, która może być zdalnie atakowana - powiedział Piotr Müller.


- W tej chwili - dodał - mamy do czynienia z atakiem o charakterze kinetycznym, z agresją militarną na terenie Ukrainy.

- Ale również wszyscy wiemy doskonale, że wojnę w tej chwili można prowadzić również w cyberprzestrzeni i pierwsze jej sygnały takich działań cybernetycznych obserwujemy - stwierdził.

W związku z sytuacją na Ukrainie ma zostać złożony wniosek o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego.

Uruchomienie art. 4 Traktatu NATO

Traktat Północnoatlantycki z 4 kwietnia 1949 roku jest najważniejszym dokumentem regulującym działanie NATO.

W związku z atakami Rosji na Ukrainę, Polska chce złożyć wniosek o uruchomienie art. 4 NATO.

"Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron" - brzmi zapis art. 4 NATO.

Co to oznacza w praktyce? Dzięki uruchomieniu art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego przywódcy państw członkowskich będą mogli się ze sobą spotykać i wspólnie konsultować się w sprawie podejmowania odpowiednich działań zawsze, kiedy zdaniem którejkolwiek ze stron zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo państwa członkowskiego NATO.

WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Polityka