Rzecznik rządu poinformował, że Polska złożyła wniosek o uruchomienie artykułu 4 NATO wraz z sojusznikami. "Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina. Nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia" - deklarują polskie władze.
Wniosek o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego
W czwartek rano w Polsce odbyło się posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, Komitet polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Ambasador Tomasz Szatkowski wspólnie z grupą sojuszników złożył stosowny wniosek na ręce Sekretarza Generalnego NATO. O godz. 8:30 odbędzie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej.
Artykuł 4. Traktatu północnoatlantyckiego stanowi, że "strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".
W BBN odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb.
Oświadczenie prezydenta Dudy po naradzie w BBN
Po niej Andrzej Duda wygłosił krótkie oświadczenie. Atak Rosji na Ukrainę prezydent nazwał bezprecedensowym naruszeniem prawa międzynarodowego i atakiem agresji na suwerenne państwa.
- Stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, sojusz północnoatlantycki, UE. Mamy nadzieję, że agresja rosyjska zostaje przerwana - mówił Andrzej Duda. Zaapelował o zaprzestanie działań wojennych, zostawienie Ukrainy w spokoju. Zwrócił się również do Rosjan, aby nie legitymizowali działań władz.
Polski prezydent wczoraj był w Kijowie, rano rozmawiał z prezydentem Ukrainy telefonicznie. Zapowiedział spotkania, konsultacje krajowe i międzynarodowe. - Bedę zabiegał, by to zostało zatrzymane, by Ukraina mogła się dalej rozwijać - zadeklarował Duda.
Reakcja prezydenta i premiera
"Mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści. Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia' - napisał prezydent Andrzej Duda.
"Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę. Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina. Dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje. Nasze wsparcie dla Ukrainy musi być realne" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.
Tusk apeluje o zgodę dla najważniejszych polskich spraw
Lider PO Donald Tusk opublikował list otwarty zatytułowany "W godzinie próby", w którym podkreśla, że w chwili, w której zagrożone jest bezpieczeństwo europejskie, trwa wojna Rosji przeciw Ukrainie, "musimy wznieść się ponad codzienne konflikty i spory".
"Siła oporu wobec polityki Kremla leży w jedności; dlatego zwracam się do moich rodaków, konkurencyjnych obozów politycznych i rządzących: zbudujmy elementarną zgodę dla najważniejszych polskich spraw" – skutecznej obrony i szacunku do wartości - napisał Donald Tusk.
Putin zaatakował Ukrainę
W nocy ze środy na czwartek Władimir Putin ogłosił w telewizyjny wystąpieniu rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". Według informacji władz i relacji w sieciach społecznościowych rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. Wybuchy słychać było także w stolicy Ukrainy, Kijowie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju po tym, jak w nocy ze środy na czwartek Rosja zbrojnie zaatakowała ten kraj. "Rosja przeprowadziła uderzenia w naszą wojskową infrastrukturę, w naszych strażników granicznych. W wielu miastach Ukrainy słychać było wybuchy" - przekazał Zełenski.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka