Wojna na Ukrainie będzie oznaczać konieczność przyjęcia milionów uchodźców. Fot. PAP/EPA
Wojna na Ukrainie będzie oznaczać konieczność przyjęcia milionów uchodźców. Fot. PAP/EPA

Szwecja przyjmowała hurtowo imigrantów. Teraz mówi "nie" Ukrainie

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Jeśli wojna nabierze rozpędu na Ukrainie, to Europa będzie musiała przyjąć nawet kilka milionów obywateli zagrożonego kraju. Szwedzka premier już ogłosiła, że jej rząd nie zgodzi się na przyjęcie uchodźców z Kijowa. - Pora na inne kraje - stwierdziła Magdalena Andersson.

- Jeśli sytuacja na Ukrainie doprowadzi do tego, że ludzie zaczną szukać azylu w Europie, to trzeba pamiętać o tym, że Szwecja wzięła na siebie większą odpowiedzialność podczas ostatniego kryzysu uchodźczego - przekazała szefowa szwedzkiego gabinetu w Sztokholmie. Podczas konferencji prasowej premier Magdalena Andersson nie pozostawiła złudzeń: jej kraj nie pomoże ewentualnym uchodźcom z Ukrainy.  

Zobacz: 

Tusk przerwał milczenie ws. agresji Putina. Złożył obietnicę, będzie działać

Kaczyński o rewolucji w armii. Projekt o obronie Ojczyzny przyjęty przez rząd

Polacy powinni udać się na baraż z Rosją? Kostyra: Rozwiązanie jedno. Pojechać i wygrać

- Nadal zmagamy się z problemem bezrobocia wśród imigrantów oraz koniecznością ich wykształcenia - dodała. Jej zdaniem, teraz pora na większą solidarność w niesieniu pomocy ze strony innych państw europejskich. 

Szwecja zasłynęła z tego, że bardzo szybko przyjęła rekordową liczbę imigrantów w całej Unii Europejskiej w jednym roku - w 2015 roku to było 162 tys. osób m.in. z Afganistanu, Iraku oraz Syrii na 10 mln obywateli zamieszkujących kraj. Kilka lat temu szwedzki rząd zmienił taktykę. Poprzedni premier Stefan Loefven zapowiadał w ubiegłym roku, że nigdy więcej nie powtórzy się sytuacja z 2015 roku, gdy grancie państwa były otwarte dla wszystkich chętnych obcokrajowców. Przyczynami były wzrost przestępczości wśród imigrantów i coraz większe niezadowolenie społeczne z powodu przyjmowania uchodźców. 

Andersson ma inny plan pomocowy dla obywateli Ukrainy. Zaproponowała przeznaczyć 20 mln koron - czyli blisko 2 mln euro - na rzecz Czerwonego Krzyża na Ukrainie. Obecnie o tym dyskutuje szwedzki rząd. 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj72 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (72)

Inne tematy w dziale Polityka