źródło: gov.pl
źródło: gov.pl

Ustawa o obronie Ojczyzny – czy wraca pobór do wojska?

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
We wtorek Rząd zajmie się projektem ustawy o obronie ojczyzny. Jak mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak “ustawa o obronie ojczyzny da nam możliwość zwiększenia liczebności Wojska Polskiego". Poruszono także temat obowiązkowego poboru do służby wojskowej.

Dobrowolna służba dla ochotników

Jak informuje szef MON, ustawa ma wprowadzić dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Ochotnicy poddani zostaną 28-dniowemu szkoleniu podstawowemu. Po jego zakończeniu, następnym etapem będzie szkolenie specjalistyczne, które potrwa 11 miesięcy. Osoby, które zakończą ten kurs będą uprawnione do wejścia w szeregi zawodowej służby wojskowej. 

Dodatkowe korzyści dla studentów uczelni wojskowych

Zapowiedziano, że dla studentów kierunków, którymi zainteresowane są siły zbrojne przewidziano nowy program stypendialny.

Stypendium będzie wypłacane w ramach umowy, w której student zobowiąże się do służby wojskowej trwającej 5 lat od momentu zakończenia edukacji. Oferta ta kierowana jest do osób, które po studiach chcieliby zostać oficerami. Po maturze, uczeń taki może podpisać umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej, a po pierwszym roku na uczelni wyższej udadzą się na szkolenie podstawowe trwające 28 dni. W trakcie nauki, przez cały okres studiów, dla takiej osoby obowiązkowe będą ćwiczenia wojskowe oraz udział w zajęciach praktycznych. Po zakończeniu studiów, zainteresowani przejdą kurs oficerski, po którym zostaną zatrudnieni na stanowiskach oficerskich.

— Przygotowujemy podwyżki w przyszłym roku, więc uposażenie wzrośnie. (...) Przygotowane zostały także korzyści dla studentów uczelni wojskowych. (...) Są ograniczenia w służbie podchorążych w sytuacjach kryzysowych, kiedy zmagaliśmy się z pandemią. (...) Proponujemy, żeby studenci studiów wojskowych mieli takie uposażenia, jak uposażenia żołnierzy zawodowych — przekazał Błaszczak.

Brak obowiązkowego poboru do wojska

Z tematem ustawy wróciła też sprawa obowiązkowego poboru do wojska. Jak zapewnia szef Ministerstwa Obrony Narodowej – takie rozwiązanie nie będzie miało miejsca.

— Nie przywracamy obowiązkowej służby wojskowe. Ja wiem, że wokół tej sprawy toczyły się dyskusje, ja zdaję sobie sprawę, że ta sprawa wzbudza też histeryczne reakcje. Do nowego projektu załączamy przepisy dziś obowiązujące. Zasadnicza służba jest zawieszona, ale wprowadzamy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową — tłumaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Nowy system zachęt

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyjaśnił, że w celu zwiększenia liczebności wojska, wprowadzone zostaną prostsze mechanizmy rekrutacyjne. Zwiększony zostanie także zasób kadry rezerwowej. Wspomniał także o przygotowywanym systemie zachęt dla kandydatów.

— Tworzymy system zachęt dla kandydatów do służby wojskowej. Również doprowadzimy do tego, że zasady awansu w siłach zbrojnych będą bardziej elastyczne, zlikwidujemy „szklany sufit” dla szeregowych i podoficerów. Zlikwidujemy bariery dla tych, którzy nie mogą wyjść z korpusu szeregowych, czy też przejść do korpusu oficerów — przekazał szef MON.

Wzrost liczebności wojska, modernizacja i gwarancja finansowania

Minister zapowiedział, że głównym celem ustawy jest zwiększenie liczby żołnierzy a także modernizacja Wojska Polskiego.

— W ramach tego projektu, powstał przede wszystkim mechanizm, który daje możliwość pozyskania dodatkowych funduszy na uzbrojenie i na modernizację wyposażenia Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności. 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej to minimum. Obecne 2 proc. PKB na obronność to minimum, zgodne z wymaganiami NATO, które Polska już spełnia. Mechanizmy zapisane w projekcie ustawy dają rządowi możliwość zdynamizowania procesu modernizacji” — przekazał Błaszczak.

— Chodzi o to, żeby siły naszej armii i siła ognia, możliwość oddziaływania na duże odległości, żeby zdolność do projekcji siły zostały zwiększone wielokrotnie. To jest potężny wysiłek, ale jest w tej chwili nam potrzebny. Ta ustawa stwarza właśnie takie podstawy — mówił Kaczyński.

Zobacz też:

Nowe siły zbrojne — Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej wspomniał o stworzeniu nowego rodzaju wojsk, które skupiałyby się na działaniach związanych z zagrożeniami w cyberprzestrzeni.

— To są zadania niezwykle istotne, jeżeli chodzi o odpowiedź na zagrożenia XXI wieku. Do służby w wybranych specjalnościach dopuszczone będą też osoby niepełnosprawne. Są to ludzie, którzy mają wybitne zdolności, którzy nie przeszliby komisji lekarskich, bo zdrowie nie pozwala im pełnić służby dajmy na to w wojskach lądowych — mówił Błaszczak.

Wzmożone ćwiczenia rezerwy

Wspomniano również o intensyfikacji ćwiczeń rezerwy w celu poszerzenia grona wyszkolonych żołnierzy.

— Zintensyfikujemy ćwiczenia rezerwy. Liczymy na pasjonatów wojska, na pasjonatów militariów. To ludzie, którzy będą mieli szansę dołączyć do rezerwy aktywnej. To jest dobre dla nich oraz dla Wojska Polskiego. Dzięki temu mamy szersze grono wyszkolonych żołnierzy, którzy są żołnierzami rezerwy, ale są wyszkoleni i mogą służyć w Wojsku Polskim — poinformował szef MON.


RB


Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj44 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (44)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo