Ponad milion odbiorców jest bez dostaw energii elektrycznej - przekazało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymał w sobotę ostrzeżenia przed silnym wiatrem; alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia obowiązują na terenie całego kraju.
RCB opublikowało raport o skutkach silnego wiatru za ostatnią dobę. Dane zbierane były przez Krajowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Niebezpieczne warunki pogodowe w Polsce. Są ofiary śmiertelne
Według danych na godzinę 12 w sobotę 1 144 487 odbiorców było bez dostaw energii elektrycznej. W związku z silnym wiatrem Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna wyjeżdżały 12 807 razy. W wyniku zdarzeń dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne.
W kraju bez dostaw prądu jest 1 144 487 odbiorców; najwięcej w województwie wielkopolskim 218 tysięcy - przekazał wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.
"#SilnyWiatr - na godz. 12.00 AWARIE ENERGETYCZNE - bez prądu na terenie kraju pozostaje 1 144 487 odbiorców (najwięcej w woj.: wielkopolskim - 218 tys., lubuskim - 194 tys., mazowieckim -188 tys., kujawsko-pomorskim - 143 tys., zachodniopomorskim - 120 tys., podlaskim - 69 tys.)" - napisał w sobotę na Twitterze wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Dodatkowo RCB poinformowało, że 1 050 budynków zostało uszkodzonych. Przekazano też, że 281 pociągów było opóźnionych, a 64 zostały odwołane.
Polecamy:
Ziobro: Solidarna Polska zgłosi własny projekt ustawy o Sądzie Najwyższym
Kanada. Policja konna w Ottawie stratowała protestujących kierowców ciężarówek
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymał w sobotę ostrzeżenia przed silnym wiatrem; alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia obowiązują na terenie całego kraju. Ostrzeżenie trzeciego stopnia obejmuje północną część województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W tych regionach synoptycy przewidują wiatr o średniej prędkości od 50 km/h do 60 km/h, w porywach do 120-130 km/h.
Na przeważającym obszarze kraju, w Polsce centralnej i zachodniej, obowiązują natomiast alerty drugiego stopnia. W tych terenach IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach miejscami do 110 km/h.
Z kolei w woj. opolskim, dolnośląskim, lubuskim oraz południowych powiatach zachodniopomorskiego obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. W tych regionach prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h.
Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia oznacza m.in., że przewiduje się występowanie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, jak również szkody o rozmiarach katastrof mogących stanowić zagrożenie życia. Zaleca się wzmożoną ostrożność, śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej, a przede wszystkim przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.
Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecenia są podobne jak w stopniu trzecim.
Trudna sytuacja w wielu województwach. Tysiące zgłoszeń
Ponad 12,8 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem otrzymali strażacy w sobotę do południa - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.
Według danych przekazanych przez brygadiera Karola Kierzkowskiego w sobotę od północy do godziny 12 straż pożarna otrzymała 12 807 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. "Najwięcej w woj. wielkopolskim (2137), zachodniopomorskim (2083), mazowieckim (2018) i kujawsko-pomorskim (1675)" - podał strażak.
Brygadier poinformował również w wyniku silnych wiatrów odnotowano dwie ofiary śmiertelne i cztery ranne, w tym strażak OSP. "Do tragicznych wypadków doszło na terenie woj. wielkopolskiego m. Babi Dwór oraz woj. lubelskiego m. Międzyrzec Polski. W obu przypadkach na samochód spadło drzewo" - powiedział Karol Kierzkowski.
Wczesnym popołudniem doszło do zawalenia się konstrukcji specjalnego balonu nad pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim w Białymstoku. Stało się to w ośrodku treningowym klubu sportowego Jagiellonia. Według informacji komendy miejskiej straży pożarnej, wskutek silnych porywów wiatru uszkodzona została powłoka tego balonu; jeden z młodych piłkarzy doznał niegroźnego urazu głowy i trafił do szpitala na dodatkowe badania.
W sumie pod balonem było wtedy ok. 30 osób - piłkarze rozgrywający mecz, sędziowie i trenerzy; wszyscy zdążyli sami się ewakuować.
Balon zwiało także ze szkółki piłkarskiej byłego reprezentanta Polski Arkadiusza Malarza.
SW
Czytaj dalej:
Zmarł Witold Paszt
Jak PiS straci władzę, to nie przez Polski Ład. Wkrótce nikt nie będzie pamiętać tej nazwy
Liderzy PiS odetchną z ulgą? Nowe sondaże łaskawe dla rządzącej partii
Zmarł Zdzisław Podkański, były minister kultury, poseł i samorządowiec
Wichury nad Polską. Strażacy cudem uniknęli śmierci [WIDEO]
Inne tematy w dziale Rozmaitości