Silny wiatr przewracający drzewa spowodował blokadę wielu dróg i linii kolejowych. Dwie osoby zginęły w takich zdarzeniach. Strażacy do 10 rano interweniowali już blisko 7 tys. razy. W jednej z akcji sami ledwo uszli z życiem.
Tragedia na drodze
Jedna osoba zmarła po tym, jak w sobotę rano na drodze krajowej nr 11 w Babim Dworze w powiecie złotowskim (Wielkopolskie) na jadący samochód spadło drzewo.
Do drugiego śmiertelnego wypadku spowodowanego silnym wiatrem doszło w miejscowości Międzyrzec Podlaski, w woj. lubelskim. Nam również na samochód spadło drzewo.
Na dk 10 w Gajtowie koło Torunia kierowca samochodu ciężarowego chcąc uniknąć uderzenia w drzewo, które przewróciło się na część drogi zjechał z jezdni i uderzył z kolei w stojące drzewo. Poszkodowanego z zakleszczonego pojazdu uwolnili strażacy.
Z kolei na A1 w Dąbrówce koło Grudziądza silny podmuch wiatru przewrócił samochód dostawczy. Nikt nie doznał obrażeń.
Drzewo spadło również na auto jadące z Olsztyna w kierunku Dywit. Kierująca fiatem zjechała wtedy na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z drugim pojazdem. Kobieta została zabrana do szpitala.
Zablokowana była też droga Przasnysz – Maków Mazowiecki. W wyniku silnego podmuchu wiatru drzewo przewróciło się na samochód osobowy; jedna osoba została ranna. To tylko kilka przykładów.
Strażacy cudem uniknęli śmierci
Na profilu facebookowym "Służby w akcji" upubliczniono nagranie, na którym widać, jak strażacy w ostatniej chwili uciekają przed drzewem, które spada na wóz strażacki.
Najwięcej interwencji w Zachodniopomorskiem
Według danych przekazanych przez brygadiera Karola Kierzkowskiego w sobotę od północy do godziny 9 rano straż pożarna otrzymała 6 378 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. "Najwięcej w woj. zachodniopomorskim (1629), wielkopolskim (1379) i kujawsko-pomorskim (751)" - podał strażak.
W kraju bez dostaw prądu jest ok. 194 tys. odbiorców.
Problemy z kursowaniem pociągów
W związku z silnym wiatrem na terenie północno-zachodniej części kraju, które powodują utrudnienia w ruchu kolejowym, w sobotę mogą występować znaczne opóźnienia w kursowaniu pociągów - poinformowało PKP Intercity.
Sześć linii kolejowych w woj. zachodniopomorskim jest nieprzejezdnych. Powodem są drzewa powalone na tory przez silny wiatr – poinformowały PKP PLK. Utrudnienia występują na liniach: Słupsk-Stargard, Koszalin-Kołobrzeg, Białogard-Kołobrzeg, Chojna-Gryfino, Piła-Stargard, Szczecinek-Runowo Pomorskie.
"O zmianach pasażerowie są informowani tak szybko jak to jest możliwe. Informacje są przekazywane na stacjach i przystankach oraz za pośrednictwem strony www.portalpasazera.pl. Prosimy o bieżące sprawdzanie rozkładu jazdy" - zaapelował Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe.
Ostrzeżenia przed silnym wiatrem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed silnym wiatrem najwyższego - trzeciego stopnia oraz drugiego, które obejmują cały kraj.
Wydane przez IMGW ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do godzin wieczornych w sobotę. Obejmuje cały obszar województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz częściowo województwa: lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na pozostałym obszarze.
ja
Nowe w serwisie:
Inne tematy w dziale Rozmaitości