Zmarł poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki Jarosław Marek Rymkiewicz, autor słynnego "Wieszania".
Jarosław Rymkiewicz nie żyje. Znany poeta odszedł w wieku 86 lat. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych jego syn, Wawrzyniec Rymkiewicz.
Jarosław Rymkiewicz - nie żyje poeta
Rymkiewicza znamy przede wszystkim z jego twórczości poetyckiej. Jego pierwszy tomik poezji - „Konwencje” ukazał się w 1957 roku. W kulturze najmocniej utrwalił się tom „Metafizyka” z 1963 roku i jego późniejsze publikacje.
W twórczości czerpał wiele z klasycyzmu i baroku. Zainteresowanie wątkami barokowymi przejawia się w wykorzystywaniu filozoficznych aspektów śmierci, przemijania biologicznego i przemijania w kulturze.
W 2012 powstał film dokumentalny o poecie, który wyreżyserował poseł Grzegorz Braun.
Kontrowersyjny twórca
Twórczość Rymkiewicza, jak i sama jego postać nie pozwalały przejść koło nich jednocześnie. Spod jego pióra wyszedł wiersz "Do Jarosława Kaczyńskiego":
"To co nas podzieliło – to się już nie sklei
Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei
Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu
Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu!
Dokąd idziecie? Z Polską co się będzie działo?
O to nas teraz pyta to spalone ciało
I jest tak że Pan musi coś zrobić w tej sprawie
Niech się Pan trzyma – Drogi Panie Jarosławie" - pisał poeta.
W jego twórczości znalazł się również utwór skierowany do Donalda Tuska.
"Krew na kamiennych szarych płytach
Na białych rękawiczkach Tuska
Krew która o nic was nie pyta
Krew jak złamana w sadzie brzózka"
Mimo kontrowersji jego poezja była powszechnie ceniona. Za swój poetycki tom "Zachód słońca w Milanówku" otrzymał nagrodę Nike. Otrzymał również Nagrodę im. Tuwima, co nie spodobało się publicystce i socjolożce Kindze Dunin a także wydawczyni Beacie Stasińskiej, które nie podpisały się pod werdyktem.
W 2012 r. Rymkiewicz został uznany "Człowiekiem Roku 2011" w plebiscycie "Gazety Polskiej".
Poeta mógłby być również laureatem Nagrody Literackiej miasta stołecznego Warszawy, jednak odmówił jej przyjęcia.
- Ta nagroda jest przyznawana przez miasto, którym rządzi Hanna Gronkiewicz-Waltz. Z tego powodu nie mogłem jej przyjąć - wyjaśniał.
Życie Rymkiewicza
Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 r. w Warszawie w rodzinie prozaika Władysława Szulca, pochodzenia niemiecko-polskiego i lekarki Hanny z Baranowskich herbu Tuhan, pochodzenia tatarsko-niemieckiego. Rodzina Szulców zmieniła nazwisko po niemieckim przodku pod wpływem wojennych przeżyć w połowie lat 40. XX w. (nazwisko Rymkiewicz było przedwojennym pseudonimem literackim Władysława Szulca).
W 1957 r. Rymkiewicz wydał swój pierwszy tomik wierszy "Konwencje". Swój program poetycki oparł na klasycyzmie rozumianym jako odwołanie się do tradycji literackiej, zwłaszcza barokowej, a sformułował go w pracy "Czym jest klasycyzm. Manifesty poetyckie" z 1967 r. Potem ukazały się takie tomiki, jak: "Człowiek z głową jastrzębia" (1960), "Metafizyka" (1963), "Co to jest drozd" (1973).
Rymkiewicz jako autor dramatyczny debiutował pod koniec lat 50. XX w. na łamach miesięcznika "Dialog" dwiema imitacjami dramatów antycznych - "Eurydyka, czyli każdy umiera tak, jak mu wygodniej" (1957) i "Odys w Berdyczowie" (1958). W latach 60. publikował co kilka lat nowe komedie i tragifarsy pisane bujnym, wręcz barokowym językiem. Były to m.in. "Król w szafie" (1960), "Lekcja anatomii profesora Tulpa: według Rembrandta" (1964), "Porwanie Europy" (1971), "Niebiańskie bliźnięta" (1973) i "Dwór nad Narwią" (1979).
W 2017 r. ukazał się wybór sztuk pisarza pt. "Dwór nad Narwią", który opublikowano jako 10. tom serii "Dramat polski. Reaktywacja" w Wydawnictwie Instytutu Badań Literackich. W książce pomieszczono cztery utwory Rymkiewicza: "Lekcja anatomii profesora Tulpa (według Rembrandta)", "Król Mięsopust", "Ułani" i "Dwór nad Narwią". Podczas promocji w Instytucie Teatralnym w Warszawie redaktor naczelny "Teatru" prof. Jacek Kopciński przypomniał, że "druga połowa lat 60. XX w. i lata 70. to był ten czas eksplozji Rymkiewicza dramatopisarza". Zauważył, że "jego sztuki były dość często wystawiane, po kilkanaście razy w tamtych sezonach".
Sztuki Rymkiewicza inscenizował Piotr Cieplak - "Porwanie Europy" w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach (2017) i "Ułanów" w Teatrze Narodowym w Warszawie (2018). Zdaniem krytyków obie inscenizacje okazały się "wydarzeniami artystycznymi sezonu".
Poeta był również autorem kongenialnych przekładów sztuk z okresu hiszpańskiego Złotego Wieku pióra Pedro Calderona de la Barca - "Życie jest snem", "Księżniczka na opak wywrócona" i "Niewidzialna kochanka". Tłumaczył też utwory dramatyczne hiszpańskiego poety Federico Garcii Lorki - "Dom Bernardy Alba" i "Yerma, czyli bezpłodna". Jego imitacje dramatów Calderona z sukcesami inscenizowano w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze TVP.
Tłumaczył także poezje Wallace'a Stevensa, Osipa Mandelsztama oraz cygańskie romanse.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w 2016 r. wyróżnił Rymkiewicza "za całokształt twórczości jako eseistę, dramaturga i autora m.in. tomu >>Zachód słońca w Milanówku<<". W tym też roku pisarz otrzymał Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego.
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Kultura