W piątek wieczorem zmarł ekonomista, były minister finansów i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego prof. Jerzy Osiatyński. Miał 81 lat.
O śmierci prof. Osiatyńskiego poinformowały w piątek wieczorem media powołując się na informacje od rodziny. Wyrazy współczucia dla bliskich profesora złożyli na Twitterze m.in. były premier Marek Belka oraz były minister finansów Jan Vincent Rostowski.
Polecamy:
Najman zapewnia, że gala MMA VIP jednak się odbędzie. Nie zgadniecie, gdzie
NIK był podsłuchiwany 6 tys. razy? Reakcja przedstawiciela rządu: "To insynuacje Banasia"
Jerzy Osiatyński urodził się w Rydze 2 listopada 1941 r. W 1964 r. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). W 1989 r. uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych.
W rządzie Mazowieckiego i w Banku Światowym
W latach 1989-91 był ministrem - kierownikiem Centralnego Urzędu Planowania w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Był posłem na Sejm X, I, II i III kadencji. Zasiadał w wielu sejmowych komisjach i podkomisjach zajmujących się finansami publicznymi, integracją europejską, kontrolą publiczną, audytem oraz polityką ekonomiczną. Od 1992 r. do 1993 r. pełnił funkcję ministra finansów w rządzie Hanny Suchockiej.
W latach 1995-2008 Jerzy Osiatyński pełnił funkcję konsultanta Banku Światowego oraz innych organizacji międzynarodowych i pozarządowych w dziedzinie transformacji gospodarczej.
Od stycznia do 10 kwietnia 2010 r. był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. W latach 2001-2006 członkiem Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy premierze, a w latach 2004-2006 r. jej wiceprzewodniczącym.
Doradca Bronisława Komorowskiego
W październiku 2010 roku został doradcą społecznym prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2013 roku wszedł w skład Rady Polityki Pieniężnej.
Prof. Osiatyński był autorem wielu prac naukowych z dziedziny teorii ekonomii, finansów publicznych, historii doktryn ekonomicznych oraz transformacji gospodarki od centralnie planowanej do rynkowej. W 1990 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Nowym Jorku.
KW
Czytaj dalej:
Liderka antyszczepionkowców ma kłopoty. W tle śledztwo dotyczące przywłaszczenia pieniędzy
Austria poszła na całość w kwestii walki z epidemią. Prezydent podpisał kluczowy dokument
Niemcy wściekli na swój rząd. Olaf Scholz ciągnie go na dno, sondaże mówią jasno
Małopolska kurator postanowiła zostać youtuberką. Teraz tłumaczy powody decyzji
Ekonomista: Polskiego Ładu nie da się naprawić. Trzeba go szybko zlikwidować i zastąpić
Inne tematy w dziale Kultura