Bank Rosji opublikował raport z którego wynika, że kryptowaluty są niebezpieczne dla rubla, stwarzają ogromne ryzyko dla klientów indywidualnych, tak zwanych kopaczy i dla polityki pieniężnej państwa.
Zakaz kopania i posiadania kryptowalut
20 stycznia Bank Rosji opublikował raport, w którym proponuje zakazu kopania i posiadania wszelkich kryptowalut dla firm.
Polecamy:
Woś: Dzięki, panie Gierek
Młody lekarz narzeka na zarobki i rozpalił sieć. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał
Dokument nosi tytuł „Kryptowaluty: trendy, ryzyka, regulacje”. Zaprezentowano go na konferencji Banku Rosji. Elżbieta Daniłowa, przewodnicząca Stabilności Finansowej w rosyjskim Banku Centralnym mówiła o tym, że kryptowaluty niekorzystnie wpływają na obieg i warunki polityki pieniężnej.
Z raportu wynika, że w ciągu ostatnich lat obywatele Rosji sprzedali kryptowaluty o łącznej wartości 5 miliardów dolarów. Zdaniem twórców dokumentu tokeny mają ograniczone możliwości w związku ze standardowymi płatnościami. Wszelkie działania na kryptowalutach skupione są na transakcjach spekulacyjnych. I to wzbudza obawy rosyjskiej instytucji.
Ze szkodą dla polityki państwa i kopaczy
Ryzykowne zmiany rynkowe wirtualnych aktywów, jak i jego aktywność może doprowadzić do wielu oszustw i mieć bezpośredni wpływ na interesy klientów indywidualnych (tzw.: kopaczy) – przekazuje raport Banku Rosji.
Ponadto kryptowaluty mogą stwarzać pewien rodzaj konkurencji dla walut fiduracyjnych, czyli takich, które nie mają oparcia w dobrach materialnych, takich jak złoto. Kryptowaluty mogą też zmniejszać kondycję krajowego rynku finansowego, w tym różnych inwestycji. Rubel należy do walut fiduracyjnych.
Podobnie jak dolaryzacja, kryptoizacja ogranicza suwerenność polityki pieniężnej, co może z kolei zmuszać bank centralny do utrzymywania wyższych stóp w celu powstrzymania inflacji – twierdzą Rosjanie.
Bank Rosji chce więc zakazu działalności związanych z tymi aktywami: płatności, emitowania i organizowania obiegu, oraz zakazu inwestycji w kryptowaluty przez instytucje finansowe.
Kryptowaluty, ślad węglowy, zmiany klimatu
Wprowadzenie zakazu na kopania kryptowalut może też ograniczyć „bezproduktywną konsumpcję energii elektrycznej”, która odpowiada między innymi za ślad węglowy i zmiany klimatu.
Bank Rosji zapowiedział bardziej wnikliwe monitorowanie transakcji kryptowalutami, a także zwiększenie liczby informacji o działaniach rosyjskich klientów zagranicznych platform wymiany.
Poinformowano także, że Bank Rosji nie opowiada się za wprowadzeniem zakazu posiadania lub generowania kryptowalut dla osób fizycznych.
KW
Czytaj dalej:
Solidarna Polska pójdzie do wyborów z PiS? „Na pierwszym miejscu jest Polska”
Sebastian Kaleta: Kary TSUE to eksperyment na Polsce
Tusk: "Suski udowodnił, że PiS podsłuchiwał Pegasusem. Nie ma lepszego dowodu"
Słynny pirat drogowy uniewinniony. Chodzi o rajdy pod Kielcami i w Warszawie
Złe wieści o Wałęsie. Szczepił się, a zachorował na COVID-19. "Nie mogę rozgrzać ciała"
Inne tematy w dziale Gospodarka