Szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się w piątek w Genewie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.
Narastające napięcie między Rosją a Zachodem
Głównym tematem rozmów szefów amerykańskiej i rosyjskiej dyplomacji jest sytuacja wokół Ukrainy i wzrastające napięcie między Rosją a Zachodem.
Polecamy:
Podwyżka dla Trzaskowskiego niesprawiedliwa? Publicysta: Wstrzymajmy się z ocenami
Premier zaskoczył na konferencji. Zmiany w Polskim Ładzie
USA i ich sojusznicy niezachwianie wspierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i jeżeli jakiekolwiek jednostki rosyjskiego wojska wkroczą na Ukrainę, to będzie to oznaczało ponowną inwazję i spotka się ze zdecydowaną, solidarną i szybką odpowiedzią USA i ich sojuszników - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Jak dodał, spotkanie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem nie przyniosło przełomu, ale obie strony lepiej rozumieją swoje obawy
– Rozmowy były szczere i rzeczowe, ale nie były to negocjacje, tylko wymiana zdań – przekazał Blinken na konferencji prasowej po spotkaniu z Ławrowem. Obie strony lepiej rozumieją teraz swoje stanowiska – zaznaczył amerykański polityk.
Rosyjska tradycja: cyberataki i działania paramilitarne
Rosja ma długą historię agresywnych działań niebędących jawnymi działaniami zbrojnymi, takich jak cyberataki czy działania paramilitarne; jeżeli takie środki zostaną zastosowane wobec Ukrainy, również one spotkają się ze zdecydowaną, proporcjonalną odpowiedzią - powiedział sekretarz stanu USA
Podkreślił, że USA i ich sojusznicy zdecydowanie, solidarnie i szybko zareagują na ponowną inwazję Rosji na Ukrainę.
Amerykanie więzieni w Rosji
Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas spotkania z Siergiejem Ławrowem miał poruszyć także temat dwóch więzionych w Rosji amerykańskich obywateli - Paula Whelana i Trevora Reeda.
– To byli zwiedzający Rosję turyści, zostali aresztowani i skazani bez wiarygodnych dowodów (...) ponownie wzywamy Rosję do wykonania właściwego kroku i zezwolenia im na powrót do domu – powiedział Blinken w Genewie, jeszcze przed spotkaniem z Ławrowem.
Whelan został w aresztowany w Moskwie pod koniec 2018 r. W 2020 r. tamtejszy sąd skazał go na 16 lat więzienia za szpiegostwo. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.
Reed odsiaduje wyrok 9 lat więzienia zasądzony w 2020 r. za to, że będąc pod wpływem alkoholu, naraził życie dwóch policjantów w Moskwie. Również odrzuca te zarzuty.
Władze w Waszyngtonie nazwały proces Reeda "teatrem absurdu" i wielokrotnie upominały się o los obu uwięzionych.
Obaj mężczyźni są byłymi żołnierzami amerykańskich sił zbrojnych.
KW
Czytaj dalej:
Rząd podjął decyzję. Nowe sposoby walki z Omikronem
Tusk do Czarzastego: Lewica wraz z pisowskimi aparatczykami atakuje opozycję
Wzrost o 128 proc. i absolutny rekord zakażeń. Lepiej nie nastawiaj się na weekend
Emerytura w Polsce. Ile wynosi najwyższe i najniższe świadczenie? ZUS ujawnił dane
Jair Lapid znów wypowiedział się na temat Polski. Chodzi o decyzję naszego rządu
Inne tematy w dziale Polityka