Najmłodsza przewodnicząca PE w historii
O stanowisko szefa PE ubiegały się też: Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica). Kuhnke dostała 101 głosów, a Rego 57. Z kandydowania na tę funkcję zrezygnował europoseł PiS Kosma Złotowski.
Na stanowisku szefa PE Metsola zastąpi włoskiego socjalistę Davida Sassolego, który zmarł w styczniu w wieku 65 lat. Zgodnie z umową miedzy największymi grupami politycznymi w europarlamencie, w drugiej części kadencji stanowisko szefa PE miało przypaść EPL.
Maltanka będzie trzecią kobietą na tym stanowisku. W historii PE sprawowały je wcześniej dwie Francuzki, Simone Veil i Nicole Fontaine.
Polecamy: "Przedsiębiorca musi tracić czas na pierdoły, w których Państwo powinno mu pomagać"
Tusk i Grodzki gratulują
- Gratuluję Robercie Metsoli objęcia funkcji Przewodniczącej Europarlamentu. Cieszę się, że mogliśmy niedawno rozmawiać o relacjach Polski i UE. Wierzę, że pod jej przewodnictwem Parlament Europejski będzie działał na rzecz solidarności i jedności w obliczu wyzwań, przed jakimi stoimy - napisał na Twitterze marszałek Senatu.
Tomasz Grodzki spotkał się z Metsolą w Warszawie w końcu października; po tym spotkaniu przekazał, że tematami ich rozmowy były kwestia praworządności i sądownictwa w Polsce, sprawa kar nałożonych na Polskę przez TSUE za nierealizowanie jego orzeczeń, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz współpraca Parlamentu Europejskiego z parlamentami narodowymi.
Kim jest Roberta Metsola
Urodzona w 1979 roku Metsola jest z wykształcenia prawniczką i po raz pierwszy zdobyła mandat europosłanki w 2013 r. Wcześniej pracowała w stałym przedstawicielstwie swojego kraju przy UE i - krótko - jako doradczyni wysokiej przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Catherine Ashton. W 2020 objęła funkcję wiceprzewodniczącej PE.
Według dziennika "Malta Today", o wystawieniu przez frakcję EPL w wyścigu o fotel przewodniczącego PE kandydatury Metsoli zdecydował fakt, że jest ona kobietą i pochodzi z najmniejszego kraju Unii Europejskiej. Szef frakcji Manfred Weber liczył, że nie wzbudzi ona większych sprzeciwów wśród pozostałych grup reprezentowanych w Parlamencie.
Konsekwentna przeciwniczka aborcji
W jednym z wywiadów kandydatka EPL zapewniła w związku z tym, że jeśli zostanie wybrana na przewodniczącą PE, to w kontaktach z innymi instytucjami będzie szanować opinię większości Izby – niezależnie od tego, jaka ona będzie.
- W kwestii zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych stanowisko Parlamentu Europejskiego jest jasne. Moim obowiązkiem jako przewodniczącej Parlamentu jest reprezentowanie stanowiska całego Parlamentu i jeśli zostanę wybrana, wypełnię swój obowiązek tak, jak zawsze - zapewniła.
Zwolenniczka obrony praworządności
W innych kwestiach poglądy Roberty Metsoli nie budzą zastrzeżeń frakcji socjaldemokratów, Zielonych, Lewicy i liberalnej Odnowić Europę (RE). Jest ona zwolenniczką obrony praworządności oraz wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.
Podpadła Bułgarom
W październiku 2020 r. działania Metsoli w PE wzbudziły kontrowersje po tym, jak zaproponowała poprawki do rezolucji komisji LIBE w sprawie protestów Bułgarii. Maltańska polityk nalegała, aby dokument zawierał informacje, że demonstracje są finansowane przez osobę , na której ciąży 18 zarzutów karnych. Setki protestujących skontaktowało się z Metsolą za pośrednictwem mediów społecznościowych, grożąc pozwem o zniesławienie i oskarżając o rozpowszechnianie fake newsów. Metsola zablokowała dostęp do jej mediów społecznościowych z Bułgarii i wycofała proponowaną poprawkę.
Roberta i jej fiński mąż Ukko Metsola w 2009 r. byli pierwszym małżeństwem, które startowało w tych samych wyborach do Parlamentu Europejskiego z dwóch różnych państw członkowskich. Nie udało im się wówczas dostać do PE. Małżeństwo ma czterech synów.
ja
Czytaj także:
- Komisja ds. Pegasusa: Kwiatkowski ujawnia faktury "na zakup środków techniki specjalnej"
- Tusk jeździ po Polsce i pokazuje drożyznę PiS
- Który z polityków cieszy się największym zaufaniem? Nigdy byście nie zgadli
- Niemcy zablokowały przelot samolotów z bronią dla Ukrainy
- Rząd chce zagiąć Czechów ws. Turowa. To może być przełom w negocjacjach
- „Ochrona polskiej granicy wschodniej” – moneta kolekcjonerska NBP
- Oszukać miał sam siebie. Sąd prawomocnie go uniewinnił. Prokuratura Ziobry nie odpuszcza
Komentarze
Pokaż komentarze (20)