KE krytykuje Polskę. Wszczyna procedurę naruszeniową
KE krytykuje Polskę. Wszczyna procedurę naruszeniową

Komisja Europejska podważa bezstronność Trybunału Konstytucyjnego. Jest procedura

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 202
Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową wobec Polski w związku z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik rządu uważa, że Unia wychodzi poza traktatowe prerogatywy, a Solidarna Polska przedstawia ten konflikt jako atak na suwerenność.

Komisja Europejska wszczęła procedurę, bowiem uważa, że z powodu wyroków Trybunału Konstytucyjnego Polska uchybiła zobowiązaniom kraju członkowskiego.  

Kolejna odsłona sporu z Brukselą 

"Zdaniem Komisji polski Trybunał Konstytucyjny naruszył art. 19 pkt 1 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) poprzez swoje dwa ostatnie orzeczenia. W konsekwencji tych orzeczeń osoby stające przed polskim sądem nie mają pełnych gwarancji opisanych w tym artykule. Uważamy, że to orzecznictwo narusza ogólne zasady niezawisłości, nadrzędności, skuteczności i jednolitości stosowania prawa unijnego oraz wiążących skutków orzeczeń TSUE" - brzmi komunikat KE. 

Zobacz: 

"Pępkowe" w Ministerstwie Sportu i zarzuty o szpiegowanie

"To będą drogie święta Bożego Narodzenia. I bardzo niepewny przyszły rok"

Dramatycznie wysoka liczba zgonów na COVID-19

Chodzi o ten fragment Traktatu: "Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane. Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów. Państwa Członkowskie ustanawiają środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii". 

"Polski TK nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy prawa, czego wymaga traktat. Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa. Prawa Europejczyków na mocy traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie żyją w Unii Europejskiej" - powiedział przedstawiciel Komisji Europejskiej, krytykując orzecznictwo TK.

Przypomnijmy, że w lipcu 2021 r. Trybunał zdecydował, że TSUE wykracza poza swoje kompetencje, gdy zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa. TK uznał to za niezgodne z konstytucją. Z kolei w październiku tego roku sędziowie ocenili - po rozpoznaniu wniosku premiera - iż przepisy europejskie w zakresie w jakim organy unijne działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. 

PiS nie zgadza się z decyzją KE 

Politycy obozu rządzącego krytykują kolejną odsłonę wojny z Brukselą, wskazując na pierwszeństwo konstytucji w hierarchii aktów prawnych.

- Nasze stanowisko w zakresie przekraczania kompetencji przez niektóre organy Unii Europejskiej jest niezmienne. Traktaty unijne wprost wskazują zakres działań UE. Organy UE nie mogą wykraczać poza literalnie ujęte kompetencje - stwierdził Piotr Mueller. 

- Polski rząd odnosi się do poszczególnych pism Komisji w terminach wynikającym z przepisów. Tak też będzie tym razem - zapewnił rzecznik rządu, dodając, że podobne wątpliwości co Polska ws. wykroczenia poza traktatowe prerogatywy zgłaszają inne państwa, jak np. Dania. 

Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski idzie jeszcze dalej. - Widzimy, że wczorajszy wyrok TSUE jest elementem zaplanowanej akcji. Dzisiaj w oparciu o tezy wyroku KE wszczyna postępowanie i chce podporządkować prawu unijnemu Trybunał Konstytucyjny w Polsce. To napaść na polską konstytucję i naszą suwerenność - skomentował wiceminister sprawiedliwości. 

W podobnym tonie skomentowała spór z Unią Beata Szydło. 

- Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce, negując funkcjonowanie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. To już nie jest spór prawny, to atak na polską Konstytucję i podstawy polskiej państwowości. KE chce pozbawić Polskę prerogatyw suwerennego państwa - oceniła była premier. 

 

Czytaj: 

Szrot: prezydent nie jest notariuszem rządu. Podpisze lex TVN?

Ranking zaufania do polityków zaskakuje. Komu ufamy najbardziej, a komu najmniej?

Od kiedy zerowy VAT na żywność? Minister finansów podał datę

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj202 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (202)

Inne tematy w dziale Polityka