Kontenerowiec Tonsberg, fot. vesselfinder.com
Kontenerowiec Tonsberg, fot. vesselfinder.com

Polski marynarz porwany przez piratów. MSZ próbuje go odbić

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Piraci w poniedziałek zaatakowali na międzynarodowych wodach w Zatoce Gwinejskiej kontenerowiec handlowy pod banderą Liberii, biorąc szóstkę zakładników. Wśród nich jest polski marynarz. W MSZ powołano sztab kryzysowy.

Duńczycy na ratunek

Działająca w okolicy duńska fregata, by pomóc marynarzom, wysłała w poniedziałek w kierunku kontenerowca znajdującego się w pobliżu wyspy Bioko należącej do Gwinei Równikowej śmigłowiec - podała agencja Reutera. Śmigłowiec podążył za łodzią piratów, na pokładzie której znajdowało się sześciu zakładników, jednak musiał zaprzestać operacji doleciawszy do nigeryjskich wód terytorialnych.

Reklama
Nie wiadomo, jaka jest nazwa zaatakowanego statku, ani kto jest jego armatorem.

Fregata Esbern Snare została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej w październiku br. w celu odstraszania piratów oraz wspierania żeglugi cywilnej. W listopadzie, jednostce udało się wyeliminować wrogi statek na wodach na południe od Nigerii, zabijając czterech piratów i zatrzymując kolejnych czterech - przypomina Reuters.

Przedstawiciele Danii prowadzą rozmowy z władzami znajdujących się w Zatoce państw w sprawie przekazania przebywających na fregacie schwytanych piratów - sprecyzowała agencja.

Polecamy:

Sztab kryzysowy w MSZ

Reklama
Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało informacje o uprowadzeniu członków załogi statku Tonsberg w Zatoce Gwinejskiej i potwierdza, że jedną z porwanych osób jest obywatel RP.  Jak informowało RMF FM, w MSZ powołano zespół kryzysowy, który jest w kontakcie z armatorem oraz stroną duńską.

"MSZ prowadzi wszelkie rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji" - przekazał rzecznik resortu Łukasz Jasina. Ze względu na charakter sprawy i kwestie bezpieczeństwa resort nie może w tej chwili udzielić bardziej szczegółowych informacji.

Trwają także rozmowy z rządem Nigerii i innych państw zatoki, do których należą Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa i Gabon – podało RMF FM. Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie.

ja

Czytaj także:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Polityka