Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w piątek do radnych Warszawy oraz prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego "o opamiętanie". Warszawa nie może być przestrzenią realizacji waszych uprzedzeń politycznych; to stolica całej Polski - napisał w piątek wieczorem szef rządu.
"Coś niepokojącego dzieje się w Warszawie"
"Coś niepokojącego dzieje się w Warszawie. Najpierw anulowano święta Bożego Narodzenia na grafikach, którymi oklejono metro. Teraz stołeczni radni chcą anulować Rondo Romana Dmowskiego.
Polecamy:
Rulewski: Nie rozumiem przemiany Adama. Nazywając generała człowiekiem honoru był pijany?
Premier: Ile osób musi jeszcze umrzeć, byśmy zrozumieli, że czas najwyższy na szczepienie
Czy to prezydent Trzaskowski pisze nowy rozdział polskiej historii. Rozdział, w którym nie ma miejsca dla bohaterów naszej niepodległości?" - napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku.
Premier nawiązał w ten sposób do przyjętej w czwartek przez Radę Warszawy petycji dotyczącej zmiany nazwy ronda im. Romana Dmowskiego w centrum Warszawy na rondo Praw Kobiet.
Dmowski wybitnym współtwórcą niepodległej Rzeczypospolitej
Morawiecki podkreślił we wpisie, że "Roman Dmowski, czy to się kierownictwu Platformy Obywatelskiej podoba czy nie, jest i będzie już na zawsze ojcem wolnej Polski, wybitnym współtwórcą niepodległej Rzeczypospolitej".
Premier zauważył, że w Warszawie "nadal jest wiele miejsc, które są symbolami komunistycznej dyktatury". Według premiera "to ogromny wstyd dla stolicy Polski, że do dziś nie pozbyła się narzuconego przez komunistów nazewnictwa".
"Rozumiem, że prezydentowi Trzaskowskiemu nie przeszkadza ul. Związku Walki Młodych. Za to przeszkadza Roman Dmowski i cała piękna patriotyczna tradycja ruchu narodowego. Czego możemy spodziewać się dalej? Czy na Muranowie zaraz wróci ul. Nowotki, a zamiast Alei Solidarności będzie znowu ul. Świerczewskiego?" - kontynuował Morawiecki.
"Radnych i prezydenta Warszawy proszę o opamiętanie. Warszawa nie może być przestrzenią realizacji waszych uprzedzeń politycznych. Warszawa to stolica całej Polski" - zakończył swój wpis szef rządu.
W czwartek radni przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji o zmianie nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Petycja skierowana została do Rady Warszawy przez osobę prywatną. Za jej przyjęciem głosowało 34 radnych, 19 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Przyjęcie tej petycji nie jest jednoznaczne ze zmianą nazwy ronda.
KW
Czytaj dalej:
Sędzia Sądu Najwyższego zarabia ponad 27 tys. zł. W PRL sądził młodego robotnika
Prezes IPN o rozmowie Adama Michnika z Wojciechem Jaruzelskim
„Można pytać o fascynację Michnika Jaruzelskim. Ale nie w taki sposób”
Giertych po raz 21. wezwany do prokuratury. Nie stawi się - będzie wniosek o areszt
Zwrot w sprawie Izy z Pszczyny. Nowe informacje o dziecku
Inne tematy w dziale Polityka