Andrzej Duda w rozmowie z Joe Bidenem. Fot. KPRP
Andrzej Duda w rozmowie z Joe Bidenem. Fot. KPRP

Andrzej Duda i Joe Biden. O czym rozmawiają prezydenci Polski i USA?

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 49
Kryzys migracyjny wywołany przez reżim Aleksandra Łukaszenki oraz niepewna sytuacja Ukrainy w związku z groźbą ataku militarnego ze strony Kremla - to tematy, które poruszają właśnie prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden podczas telefonicznej rozmowy.

- Prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden prowadzą konsultacje z pozostałymi przywódcami B9 w sprawie obecnego kryzysu przy granicach NATO/UE oraz Ukrainy - podała w czwartkowy wieczór Kancelaria Prezydenta. 

  

Zobacz: 

Dziwne zachowanie Bidena. Wypowiedź dla polskiego dziennikarza hitem w sieci

Duda porozmawia z Bidenem. Poznaliśmy plany polskiego prezydenta

Białoruskie służby atakują Polaków. Straż Graniczna o tym, co dzieje się na granicy

Duda-Biden: rozmowa o granicy i Ukrainie

- Trwa rozmowa telefoniczna Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Temat: rozmowa Biden-Putin i jej konsekwencje. Prezydent przedstawił stanowisko Polski przyjęte wespół z rządem i uzgodnione wcześniej z partnerami z regionu - oświadczył szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. 

 

Zełenski-Biden: wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy

Wcześniej Biden odbył 1,5 godzinną rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tematem dyskusji polityków były "możliwe formaty rozwiązania konfliktu w Donbasie" i reformy rządu w Kijowie.

Zełenski podziękował Bidenowi za wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Dodał też, że pragnie poszukiwać sposobów osiągnięcia pokoju w Donbasie. Ukraina ma jasne propozycje w sprawie odblokowania procesu pokojowego i jest gotowa, by omawiać je w różnych formatach - zagwarantował prezydent.

Zaproponował też wsparcie dla Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa, finansów i polityki w przeciwdziałaniu agresji hybrydowej.

Zełenski krytykował w rozmowie z Bidenem gazociąg Nord Stream 2, przypominając o groźbie pozbawienia dostaw na Ukrainę. Jego zdaniem, to istotny czynnik powstrzymujący agresję ze strony Władimira Putina. 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj49 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (49)

Inne tematy w dziale Polityka