Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę główną stopę procentową o 0,5 pkt proc. do poziomu 1,75 proc. „To była znacząca podwyżka stóp procentowych” - ocenił na czwartkowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński.
Cel inflacyjny NBP
Inflacja w listopadzie wzrosła do najwyższego poziomu od 21 lat, czyli 7,7 proc. Cel inflacyjny RPP to 2,5 proc. z możliwym odchyleniem +/- 1 pkt proc.
Naszym celem jest doprowadzenie inflacji do celu inflacyjnego NBP –
przypomniał szef banku centralnego.
– Wczoraj po raz kolejny podnieśliśmy stopy proc. o 0,5 pkt proc., czyli bardzo znacząco. Naszym celem jest doprowadzenie inflacji do celu inflacyjnego NBP – przypomniał szef banku centralnego. Jak dodał: stopa główna NBP wzrosła od września o 1,65 pkt proc. – Bardzo radykalnie się podniosła – zauważył.
Polecamy:
Dziwne zachowanie Bidena. Wypowiedź dla polskiego dziennikarza hitem w sieci
Były rajdowiec Leszek K. trafił do aresztu!
"Utrzyma się korzystna koniunktura"
Perspektywy inflacji się zmieniają: w gospodarce globalnej trwa ożywienie popandemiczne, zapowiada się koniunktura. – W przyszłym roku koniunktura na świecie pozostanie prawdopodobnie korzystna – dodał szef NBP. Czynniki wzrostu to pandemia i porwane łańcuchy dostaw. Najgorszy z nich to pojawienie się nowego wariantu wirusa. – Dalsze rozważania prowadzimy przyjmując, że nie będzie nowego wariantu wirusa – podkreślił Glapiński.
RPP przygląda się cenom surowców. – Tu dochodzą czynniki geopolityczne. Ceny surowców na rynkach światowych są nadal bardzo wysokie. Ropa przejściowo trochę staniała, ale i tak w listopadzie była o ponad 80 proc. droższa niż przed rokiem. Węgiel był 2,5-krotnie droższy, a gaz ziemny 5-krotnie droższy – zauważył Glapiński.
Rosną ceny żywności i transportu
Adam Glapiński zwrócił uwagę, że ceny surowców rolnych też rosną. Stabilizują się ceny transportu morskiego, ale na poziomach kilkukrotnie wyższych niż wcześniej. – To czynniki z punktu tworzenia cen miażdżące. Inflacja w takich warunkach wzrosła do najwyższych poziomów od dziesięcioleci – mówił prezes NBP.
USA w październiku inflacja wynosiła 6,2 proc. (inflacja konsumencka). Była najwyższa od ponad 30 lat. – W związku z tym nie ma ataków na Jerome'a Powella, prezesa Fed i nikt nie obwinia banku centralnego USA o inflację. To byłoby po prostu głupie – powiedział Glapiński.
W strefie euro inflacja jest najwyższa od momentu powstania - 4,9 proc. Prezes NBP wymieniał też kolejne kraje. Na Litwie inflacja jest 9 proc. W Belgii inflacja wynosi ponad 7 proc. W Niemczech - 6 proc.
KW
Czytaj dalej:
"Wyznanie miłości" Michnika do Jaruzelskiego. Nieznane nagranie ujawni TVP
Rząd odpowiada na łódzkie plakaty o Polskim Ładzie
„W Polsce mamy kolejne przejawy rasizmu ekonomicznego wobec przedsiębiorców”
Wizz Air wkurzył się na polskich klientów. Zawiesza loty z Polski
"Jastrzębowski wyciska". Gościem Michał Kołodziejczak z Agrounii
Inne tematy w dziale Gospodarka