Po podaniu w Polsce ponad 43 mln dawek zgłoszono 16 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych objawiających się m.in. bólem w miejscu wkłucia – wskazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych
Kraska był pytany w radiowej Jedynce o prace nad projektem powołującym Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, który pozwoli osobom zaszczepionym, hospitalizowanym z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych ubiegać się o świadczenie, bez konieczności dochodzenia odszkodowania przed sądem.
Polecamy:
Mejza wezwany przez CBA. Ma złożyć wyjaśnienia
Morawiecki: Putin chce podzielić Europę. Premier leci do Rzymu
– W Sejmie odbyło się wczoraj pierwsze czytanie projektu ustawy o funduszu kompensacyjnym, a potem także posiedzenie sejmowej komisji zdrowia – bardzo dobre i merytoryczne posiedzenie, aczkolwiek zgłoszono wiele poprawek. Na koniec wszyscy członkowie komisji jednogłośnie przyjęli ten projekt, podkreśla, jednogłośnie – powiedział w radiowej Jedynce wiceminister.
– Wszystkie siły polityczne poparły ten projekt i to bardzo cieszy. Jest to ustawa, która będzie zachęci osoby niezaszczepione, aby tego dokonać – dodał.
Wiceminister przypomniał, że w Polsce wykonano już ponad 43 mln szczepień, a zgłoszono po nich 16 tys. niepożądanych odczynów. Podkreślił, że procentowano najwięcej jest odczynów łagodnych - 85,1 proc., objawiających się zwykle bólem w miejscu zaszczepienia, czy też zaczerwienieniem.
"Nikt w Polsce nie zmarł po szczepionce przeciw COVID-19"
Nie ma ani jednego zgonu, który miałby związek z podaniem szczepionki przeciw COVID-19. Podkreślam, nikt w Polsce nie zmarł z powodu podania szczepionki przeciwko COVID-19
– powiedział.
Dodał, że "33 przypadki śmierci, mają zbieżność czasową z podaniem szczepionki, ale nie jest to udowodniony wpływ, że zgon był po podaniu szczepionki".
W Sejmie trwa procedowanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Objęte nim będą działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień przeciwko COVID-19 przeprowadzonych po 26 grudnia 2020 roku oraz powstałe w wyniku innych szczepień ochronnych od 1 stycznia 2023 roku. Wysokość rekompensaty uzależniona będzie przede wszystkim od długości pobytu w szpitalu. Maksymalna kwota to 100 tys. zł.
Śmierć i zakażania koronawirusem – nowe dane
Najnowsze dane mówią o 27 458 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 562 osób z COVID-19 – poinformował Waldemar Kraska.
– Ostatnia doba jest porównywalna do czwartku, tydzień temu. Jest 27 458 przypadków, to o ok. 100 przypadków więcej niż tydzień temu, co pokazuje, że osiągnęliśmy już pewną stabilizacje, ale martwi, że na dość dużym i wysokim poziomie – ponad 27 tys. nowych przypadków – przekazał w radiowej Jedynce Kraska.
Dodał, że to, co najbardziej martwi to liczba osób, które przegrywają walkę z COVID-19 - osoby, które zmarły. – Wczoraj takich osób było 562. To o 562 osoby niepotrzebnie. Dlatego ciągły mój apel, byśmy się szczepili przeciw COVID-19 – zaznaczył wiceminister.
KW
Czytaj dalej:
„Wniosek w Polsce, azyl w Niemczech”. Polski rząd zmieni procedurę uchodźczą
Nowa szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock przyjedzie do Polski
Wymiary niesprawiedliwości. Po dwudziestu latach wreszcie koniec skandalicznego procesu?
Nowe fakty o uprowadzeniu samolotu Ryanair w Mińsku. Kontroler lotów uciekł do Polski
Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Ograniczają dostępność amantadyny
Inne tematy w dziale Rozmaitości