We wtorek Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy; nowelę niezwłocznie podpisał prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na jej mocy, rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią obowiązywać będzie zakaz przebywania. Zakaz obejmie 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. To taki sam obszar, na którym wprowadzono stan wyjątkowy.
Dziennikarze na granicy
- Jest to odpowiedź na postulaty wychodzące od przedstawicieli mediów - podkreślił.
Przedstawiając zasady funkcjonowania mediów na tym obszarze, podkreślił, że z jednej strony pozwolą one zagwarantować bezpieczeństwo dziennikarzom, a z drugiej - umożliwią pełnienie swojej służby funkcjonariuszom.
Zobacz: Anty-LGBT i Bogurodzica śpiewana przez radną PiS. Poważne dyskusje w Starym Sączu
- Od dziś redakcje mogą wysyłać wnioski o umożliwienie uczestnictwa w zorganizowanej formie wjazdu na adres akredytacje.kg@strazgraniczna.pl - przekazał Poboży.
Dziennikarze będą "kompletowani" przez komendanta SG
Dziennikarze będą wskazywali obszar, który chcieliby odwiedzić, oraz czas - wskazał. Jak dodał, szczegółowe zasady wjazdu będą opublikowane jeszcze w środę na stronie Straży Granicznej.
Wiceminister zapewnił również, że komendant SG będzie starał się tak "kompletować" zestaw dziennikarzy, by zapewnić "pełen pluralizm".
Zobacz: Prof. Ryszard Bugaj: Rząd przeciwko przedsiębiorcom? Przecież na czele stoi „bankster”
Konieczne będzie specjalne szkolenie
- Obecność dziennikarzy na obszarze przygranicznym będzie każdorazowo poprzedzona, w dniu wyjazdu, szkoleniem w zakresie bezpieczeństwa, a także złożeniem kilku oświadczeń - powiedział w środę wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
Jak zaznaczył, dziennikarze w strefie będą też oznaczeni "w postaci specjalnej kamizelki wskazującej na to, że są to osoby reprezentujące polskie media".
Zaznaczył, że w mailu będzie można wskazać zarówno obszar placówki, na teren której chcieliby dziennikarze wjechać i przybliżony termin.
- A zadaniem Straży Granicznej będzie takie połączenie tych przedstawicieli poszczególnych mediów, aby ten wjazd ułatwić - powiedział Poboży.
Jak podsumował chodzi o bezpieczeństwo dziennikarzy i to będzie zagwarantowane przez służby.
WP
Czytaj dalej:
- Kukiz zażądał wyjaśnień ws. Mejzy od Kaczyńskiego. "Prezes nie będzie jego zakładnikiem"
- Nie wiemy, kto wygra wybory do Sejmu. Ale prezydentem raczej nie będzie nikt z PiS
- Płonie podkrakowskie Alvernia Studios. Obiekt należy do Hajdarowicza
- W USA powstały pierwsze ośrodki wstrzykiwania narkotyków pod nadzorem
- Dramat w USA. 15-latek otworzył ogień w szkole, są ofiary
Komentarze
Pokaż komentarze (61)