Sąd przywrócił generałowi emeryturę
Sąd Okręgowy w Warszawie, XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, stwierdził, że służba Czempińskiego w Departamencie I MSW (wywiadzie cywilnym PRL) nie miała charakteru „służby na rzecz totalitarnego państwa” i wydał wyrok, który zmienił zaskarżoną decyzję Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA i przywrócił Gromosławowi Czempińskiemu prawo do obniżonej emerytury na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
- Dariusz Joński tłumaczy, dlaczego wyszedł ze studia TVP INFO
- Lempart nasyfiła, ona posprzątała. Teraz sprzątaczka dostała nagrodę
Czempiński: Jestem obiektem drwin
Czempiński ujawnił też, że jest obiektem drwin ze strony obcych wywiadów. – Moi koledzy z wywiadów obcych drwiąc trochę ze mnie mówią: "Gromek, trzeba było pójść na współpracę z nami, dzisiaj byłbyś bohaterem". Ujawnił, że w czasie, kiedy był agentem wywiadu, miał dwie propozycje przejścia do służb obcych państw. Zachował w tajemnicy, ze strony których wywiadów padały takie propozycje.
Gromosław Czempiński od lat 70. pracował na różnych stanowiskach w Departamencie I MSW (wywiad), m.in. służył w USA. W latach 1980-1990 pracował w kontrwywiadzie. W 1990 r. został pozytywnie zweryfikowany i przyjęty do Urzędu Ochrony Państwa powstałego w miejsce rozwiązanej wtedy SB.
Od sierpnia 1990 r. do grudnia 1992 r. był zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu UOP, a od stycznia 1993 r. - zastępcą szefa UOP. Od 1993 r. do 1996 r. był szefem UOP. Po przejściu w stan spoczynku zasiadał w radach nadzorczych i zarządach m.in. Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu i BRE Banku. Przez kilkanaście lat był prezesem Aeroklubu Warszawskiego.
Ustawa dezubekizacyjna
Nowelizacja zmieniła ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
ja
Komentarze
Pokaż komentarze (103)