gov.pl
gov.pl

Ziobro odkrył internet? Minister zdradza na czym ma polegać nowa reforma sądownictwa

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Reforma sądownictwa to według Ziobry ogromne ułatwienie dla Polaków. Załatwianie spraw ma stać się "szybkie i łatwe". Podczas rozmowy w Programie 1 Polskiego Radia zdradził szczegóły dotyczące wprowadzonych zmian.

- Chodzi o uruchomienie reformy, która została zatrzymana przed 4 laty. W 2017 r. pan prezydent zdecydował się na weto, blokując ustawę przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie Sądu Najwyższego i KRS i przygotował własne projekty, które dzisiaj są przedmiotem sporu - przypomniał na samym wstępie Zbigniew Ziobro.

Unia Europejska nie zgadza się na kompromisy

W radiowej Jedynce Ziobro często odwoływał się do zgodności z ustaw z wytycznymi Unii Europejskiej. Stwierdził, że UE nie uznaje żadnych kompromisów, wobec czego reforma ustawy była niemożliwa do momentu, kiedy udałoby się w końcu wypracować rozwiązania akceptowalne dla obydwu stron.

Jak zapewnia Prokurator Generalny, reforma przyniesie Polakom wiele korzyści.

- Polacy będą mogli wreszcie sprawnie, szybko i łatwo załatwiać ważne dla siebie sprawy sądowe bez zbędnych formalności blisko domu - mówi Ziobro i dodaje, że jeśli wejdzie ona w życie, jej skutki będą odczuwalne w każdej gminie.

Zobacz: Dwie siłowe próby przekroczenia granicy. Błaszczak: Noc niestety nie była spokojna

W każdej gminie (nawet w tych, w których do tej pory nie było sądów) mają powstać punkty sądowe. Polacy będą mieć dostęp do usług sądowych z każdej miejscowości w Polsce przez swojego smartfona.

- Aby każdy niedaleko swojego miejsca zamieszkania [...] mógł, wykorzystując profesjonalne urządzenia, sprzęt do komunikacji internetowej, [mieć - przyp. red.] zdalny dostęp do sądu - mówił Minister Sprawiedliwości.

Przełomowe ma być również umożliwienie zdalnego uczestnictwa w rozprawie sądowej.

Ziobro odkrył internet

Ziobro zwrócił również uwagę, ile możliwości daje internet. Tłumaczył, że dzięki niemu można w czasie rzeczywistym widzieć i słyszeć osobę znajdującą się wiele kilometrów dalej.

- Dzisiejsza technologia pozwala, by z sędzią rozmawiać, widzieć go, aby on nas widział, nawet jeśli dziesiątki czy setki kilometrów nas dzielą. Nie ma powodów, aby trzymać się starych schematów - powiedzial.

Ziobro przypomniał także, że planowane jest spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego do dwóch poziomów: sądów okręgowych i regionalnych.

Zobacz: Prawie ćwierć tysiąca zł za podstawowe produkty? Będzie jeszcze drożej

Według Ziobry poprzez spłaszczenie struktury ma zostać uzyskany efekt w postaci uwolnienia przeszło 2 tys. stanowisk sędziowskich. Dodał, że będzie to bardzo istotne wzmocnienie sądów, gdyż po zmianach sędziowie zamiast angażować się w prace biurokratyczne, zajmą się orzekaniem, czyli tym - jak mówił - na co liczy i czego oczekuje polskie społeczeństwo.

- Poprzez fakt, że likwidujemy stanowiska sędziów sądu apelacyjnego, okręgowego i rejonowego, wprowadzamy jedno stanowisko sędziego sądu powszechnego - mówił minister. 

- To bardzo ważny argument w kierunku zapewnienia sędziom niezależności, że nie będą oni musieli się starać o korporacyjne akceptacje, zabiegać o to, by być na tyle uznanym, by w przeszłości awansować - dodał.

- Ich awans będzie związany z rzetelną pracą - zapewnił.

Nowi sędziowie powoływani raz na całą służbę

Jak informowało MS w komunikacie po poniedziałkowej konferencji, każdy sędzia stanie się sędzią sądu powszechnego o takim samym statusie – niezależnie od sądu, w którym orzeka – i uprawnionym do orzekania w sądach obu instancji. Nowi sędziowie powoływani będą raz na całą służbę, a jednorazowa procedura nominacyjna dotyczyć będzie wyłącznie stanowiska sędziego sądu powszechnego.

- Pan prezydent będzie powoływał, z udziałem KRS-u, takiego sędziego, i później już ani koledzy z korporacji, ani politycy ani (Krajowa) Rada Sądownictwa nie będzie mogła wpływać na ich kariery i awans - zapewnił.

image

Ziobro odniósł się także do planowanych zmian dotyczących Sądu Najwyższego.

- Jest przygotowany też w ministerstwie sprawiedliwości projekt reformy Sądu Najwyższego, który zakłada jego zasadniczą zmianę, można powiedzieć podniesienie jego wagi, roli w systemie sądowniczym i usprawnienie działania - powiedział minister sprawiedliwości.

Zaznaczył jednak, że nie chce "wchodzić w szczegóły", ponieważ jest to jeszcze przedmiot dyskusji z prezydentem Andrzejem Dudą. Zapewnił jednak, że "co do kierunków" projekt ten został zaakceptowany przez największego koalicjanta Solidarnej Polski, czyli PiS. Przypomniał, że poprzednią reformę SN zawetował prezydent.

WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo