Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek projekty ustaw ws. sędziów pokoju. Jeszcze dziś projekty zostaną skierowane do Sejmu. Zadaniem nowych sędziów będzie orzekanie w drobnych sprawach.
Andrzej Duda podpisał. Nadciąga kolejna zmiana w sądownictwie
Wprowadzenie nowej kategorii sędziów było forsowane przez członków Kukiz'15 i jest efektem porozumienia PiS ze stowarzyszeniem. Był to jeden z warunków umowy koalicyjnej, ale o potrzebie wprowadzenia sędziów pokoju mówiło się od lat. Sądy pokoju funkcjonują w wielu europejskich państwach. Teraz mają działać także w Polsce i odciążyć sądy powszechne.
"Ustawa jest świetna. Po uchwaleniu przez Sejm w dużej mierze przyczyni się do przyspieszenia postępowań przed sądami, do usprawnienia wymiaru sprawiedliwości, ponieważ ogromna większość spraw, które zalegają na wokandzie dotyczą wykroczeń, drobnych przewinień, drobnych przestępstw" - mówił Paweł Kukiz.
Nad zmianami legislacyjnymi pracował zespół powołany przez przez prezydenta Andrzeja Dudę, a szefem projektu był prof. Piotr Kruszyński, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego. W czwartek, 4 listopada prezydent podpisał projekty ustaw. Tego samego dnia ma je przekazać do Sejmu.
Sądy pokoju. Czym będą się zajmować?
Sądy pokoju będą najniższą instancją w sądownictwie. Od ich wyroków będzie można odwołać się do sądów rejonowych. Według założeń projektu mają zajmować się sprawami najmniejszego kalibru - wykroczeniami i drobnymi sprawami karnymi czy wybranymi sprawami cywilnymi.
Sami sędziowie pokoju będą wybierani przez lokalną społeczność w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, posiadający wykształcenie prawnicze i co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu czynności prawnych. Sędzia pokoju musi mieć ukończone 29 lat najpóźniej w dniu wyborów i nie więcej niż 70 lat w dniu objęcia stanowiska sędziego pokoju. Kadencja sędziego pokoju ma wynosić 6 lat.
SW
Przeczytaj też:
Mur na granicy z Białorusią będzie naszpikowany elektroniką. Deklaracje ważnego polityka
Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy
Obajtek założył firmę budowlaną, żeby budować mur na granicy? PKN ORLEN dementuje
Mur nie tylko w Polsce. Kilkadziesiąt krajów odgradza się od sąsiadów
Inne tematy w dziale Społeczeństwo