Ruch Rady Polityki Pieniężnej jest działaniem obronnym, ma uchronić nas przed dwucyfrową inflacją. Ale nie doprowadzi do jej spadku. W kolejnych miesiącach spodziewam się dalszego podwyższania stóp procentowych – mówi Salonowi 24 prof. prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów, główny ekonomista Business Centre Club.
Zostały podniesione stopy procentowe. To bardzo znacząca zmiana?
Prof. Stanisław Gomułka: To podniesienie o 3/4 punktu procentowego jest znaczące, ale pamiętajmy, że z bardzo niskiego poziomu. Przez wiele miesięcy mieliśmy w Polsce stopy na poziomie 0,1 proc. Nawet poprzednia podwyżka, 0,5 proc., to wciąż bardzo niewiele. Problem polega na tym, że doszło do bardzo znaczącego spadku wartości złotego. Kurs euro wzrósł z około 4,25 do około 4,6 złotego, czyli aż o 10 proc.
Przeczytaj też:
Lotto zagra w kosza o medal w Paryżu
Dlaczego banki centralne inwestują w złoto? NBP wyjaśnia
Co to oznacza w praktyce?
Pamiętać należy, że bardzo wiele towarów importujemy ze strefy euro. Sprowadzamy zarówno towary konsumpcyjne, jak i będące wkładem produkcyjnym. A więc tak znaczący wzrost wartości euro w stosunku do złotego spowodował zwiększenie kosztów produkcji i cen.
To, co się stało, wynikało z bardzo poważnego błędu Rady Polityki Pieniężnej. Nie zwróciła ona uwagi, że zmniejszanie stóp procentowych, utrzymywanie ich na bardzo niskim poziomie, doprowadzi do wzrostu inflacji. A to z kolei napędzi silny wzrost presji płacowej. W pewnym momencie groził nam już potężny wzrost inflacji z już wysokiej dziś, około 7-8 proc., do skali nawet dwucyfrowej!
Decyzja o podniesieniu stóp procentowych oznacza szansę na obniżenie inflacji i stopniowe odzyskiwanie wartości złotówki, a co za tym idzie obniżenie cen?
Nie do końca. Dzisiejszy krok Rady Polityki Pieniężnej jest ruchem obronnym: zmierza do tego, by uniknąć dwucyfrowej inflacji. Ale wciąż to zbyt mały krok, by doprowadzić do obniżenia inflacji. Chodzi jedynie o nieprzekroczenie dwucyfrowego poziomu.
Pytanie więc co stanie się dalej, czy w kolejnych miesiącach uda się chociaż powstrzymać inflację i drożyznę?
Wszystko zależy od tego, co dziać się będzie z kursem złotego i euro. Podniesienie stóp procentowych o 3/4 będzie zapewne oznaczać jakieś wzmocnienie wartości złotego, ale prognozuje się niewielkie. Dlatego spodziewałbym się w najbliższych kilku miesiącach dalszego podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
Przeczytaj też:
Podwyżka stóp procentowych! Jest decyzja RPP
Kiedy referendum w sprawie polexitu? Poseł Solidarnej Polski już wie
PiS chce polexitu? „Bzdura. To ze strony opozycji bezradność, bezsilność i wciskanie kitu”
Były szef MSZ: PiS udaje, że żadnego polexitu nie planuje
Inne tematy w dziale Gospodarka