Zorza polarna w Polsce? To wydaje się niemożliwe, a jednak! Dziś możliwe będzie zobaczenie niewielkiej zorzy już dziś w nocy. Jak to możliwe?
Zorza polana w Polsce to niecodzienne zjawisko, jednak już dzisiejszej nocy będziemy mogli je obserwować. Przyczyny niecodziennego widoku na niebie opisał popularyzator astronomii Karol Wójcicki na swojej stronie na Facebooku - Z głową w gwiazdach.
Zorza polarna w Polsce
Dzisiejszej nocy szykuje się silna burza magnetyczna. Będzie ona efektem koronalnego wyrzutu masy ze Słońca (CME) który został wygenerowany w czwartek. Olbrzymia ilość wysokoenergetyznych cząstek pędzie w stronę Ziemi. Gdy dojdzie do ich zderzenia z atomami gazu w atmosferze w okolicach okołobiegunowych, na niebie pojawią się piękne zorze polarne - czytamy.
Według informacji Wójcickiego burza magnetyczna może być na tyle silna, że zorzę być może uda się zobaczyć również z północnej, a nawet centralnej Polski.
Jak dodaje, prognozowanie pojawienia się zorzy na niższych szerokościach geograficznych nigdy nie daje 100% pewności co do ich upolowania. Dysponujemy wciąż zbyt małą ilością danych, aby przewidzieć co tak naprawdę się wydarzy.
Pewne jest jednak, że dziś szansa na pojawienie się zorzy w Polsce dużo większa niż zwykle, dlatego warto obserwować niebo. W dodatku prognozy pogody na dzisiejszy wieczór są obiecujące - w obserwacji nie powinny przeszkodzić nam żadne chmury.
Zobacz: Partia ważniejsza od Ewangelii. Smutne wnioski po sondażu wśród katolików o uchodźcach
Jak się przygotować do oglądania zorzy?
Zorze polarne z Polski obserwujemy w praktyce tylko nisko nad północnym horyzontem. Dlatego na miejsce obserwacji wybierzcie teren z odsłoniętym widokiem na północ, gdzie w linii wzroku nie będziecie mieli żadnych sztucznych świateł ani odległych miast - tłumaczy Wójcicki ze " Z głową w gwiazdach".
Obserwacja zorzy na pewno nie będzie możliwa w miastach, dlatego aby ją zobaczyć, trzeba będzie wyjechać poza jego granice.
Zorzę w Polsce będzie można obserwować w momencie, gdy nad Skandynawią współczynnik Kp osiągnie 7.
Silne rozbłyski zorzy, umożliwiajace jej zobaczenie z terenu Polski, trwają czasami zaledwie kilka minut - tłumaczy Wójcicki i zapewnia, że sam obierze pozycję obserwacyjną już o 18:30 i będzie obserwował niebo do późnych godzin nocnych.
Jak wygląda zorza?
Niestety w Polsce zjawisko to nie będzie tak widowiskowe jak na zdjęciach z dalekiej północy. Na niskich szerokościach geograficznych zorza przybierze postać bladej poświaty unoszącej się nad północnym horyzontem.
W sprzyjających warunkach będziemy w stanie dostrzec delikatne struktury w postacie pionowych słupów światła - czytamy.
Warto zaopatrzyć się w aparat, ponieważ tylko na zdjęciach widoczne mogą być kolory charakterystyczne dla zorzy polarnej.
" target="_blank">
WP
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości