Europejska Sieć Rad Sądownictwa zdecydowała o wykluczeniu polskiej KRS. Decyzja zapadła podczas obrad w Wilnie. Zdaniem sędziów, Krajowa Rada Sądownictwa nie spełnia wymogu niezależności.
Za usunięciem KRS z ENCJ zagłosowało 86 członków, 6 zgłosiło sprzeciw. Organizacja zarzuca nowo wybranej KRS upolitycznienie, zależność od ministra Zbigniewa Ziobry i brak ochrony niezawisłości sędziowskiej.
- To nie jest decyzja, którą chcielibyśmy w jakikolwiek sposób świętować. Polska KRS była jednym z członków-założycieli Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa i wniosła ogromny wkład w pracę naszej sieci. Decyzja o wyrzuceniu jednego z członków z naszych struktur jest kontrintuicyjna i jest decyzją, której nie podjęliśmy z lekkim sercem - przekazał przewodniczący Sieci Filippo Donati.
- Rady sądownictwa muszą być niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej, a zatem stać na straży sądownictwa i poszczególnych sędziów, gdy ci znajdują się w stanie zagrożenia. Idea tego, że sędziowie mają siedzieć cicho, absolutnie nie ma zastosowania, kiedy stawką jest niezawisłość sądownictwa. W tym przypadku sędziowie mają święty obowiązek mówić o obronie swoich praw - dodał.
Polska rada sędziów już wcześniej zdecydowała, że nie uda się na obrady do Wilna. - Warunkiem udziału KRS w wydarzeniach organizowanych przez Sieć jest jest uchylenie uchwały o zawieszeniu KRS - zastrzegali polscy sędziowie w liście do Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.
Od września 2018 r. KRS była zawieszona w ramach Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Zrzeszeni w niej sędziowie czekali na zmianę polskich ustaw sądowniczych, by przywrócić Polskę do grona sygnatariuszy ENCJ.
Europejska Sieć Rad Sądownictwa zrzesza rady z 20 krajów Starego Kontynentu, a do jej zadań należy dbałość o niezależność i niezawisłość sędziów oraz poprawa efektywności w orzekaniu.
Zobacz:
Morawiecki o przyszłości Izby Dyscyplinarnej SN. Padła ważna deklaracja
Von der Leyen o Krajowym Planie Odbudowy: Zobowiązanie dot. likwidacji Izby Dyscyplinarnej
GW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo