Donald Tusk został w sobotnim głosowaniu wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - poinformowała krajowy komisarz wyborczy PO Dorota Niedziela. Nie powiodło się natomiast popieranym przez niego kandydatom.
Donald Tusk wybrany na przewodniczącego PO
W sobotę w PO odbywały się wybory szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego partii.
Jak poinformowała krajowy komisarz wyborczy PO Dorota Niedziela, w powszechnym partyjnym głosowaniu, przeprowadzonym w sobotę 23 października między godz. 10 a 18, na Donalda Tuska głosowało ponad 11 tys. członków Platformy, czyli 97,4 proc. Był on jedynym kandydatem na przewodniczącego PO.
Donald Tusk skomentował wyniki partyjnych wyborów. "Dziękuję i gratuluję wszystkim zwycięzcom. Pokonani niech nie opuszczają rąk. Jesteście wszyscy jedną drużyną, a najważniejsza gra dopiero przed nami. Jeśli uwierzycie w wygraną, Polacy uwierzą w was" - napisał na Twitterze.
Polecamy:
Przegrali kandydaci Tuska
Sensacją był wynik wyborów na szefa PO w regionie pomorskim. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wygrał tam z Agnieszką Pomaską. Przed wyborami posłankę wsparł m.in. lider PO Donald Tusk. Mieczysława Struka popierał natomiast dotychczasowy przewodniczący Sławomir Neumann.
Przeczytaj więcej: Wybory szefów struktur PO. Zaskakująca porażka posłanki na Pomorzu
Przepadł także kandydat Tuska na Dolnym Śląsku Roman Szełemej. Oprócz Tuska prezydenta Wałbrzycha poparli także Rafał Trzaskowski i Grzegorz Schetyna. Tymczasem więcej głosów zebrał Michał Jaros, któremu poparcia udzielili Bogdan Zdrojewski i Robert Kropiwnicki.
Wygrał kandydat Budki, a nie Trzaskowskiego
Szefem regionu śląskiego PO pozostanie Wojciech Saługa, który mocno wygrał z Arkadiuszem Chęcińskim. Sałudze poparcia udzielili m.in. Borys Budka, europosłowie Jerzy Buzek i Jan Olbrycht oraz lokalni posłowie. Natomiast Chęcińskiego wspierał Rafał Trzaskowski.
Bez zmian także na stanowisku szefa warmińsko-mazurskiej PO. Pozostanie nim Jacek Protas, który pokonał wiceprezydenta Olsztyna Ryszarda Kucia.
Były poseł Stanisław Żmijan został szefem PO w regionie lubelskim, ze znaczną przewagą pokonując dwóch rywali - Piotra Górskiego i Roberta Nowakowskiego.
Na Podkarpaciu wygrał dotychczasowy przewodniczący PO Zdzisław Gawlik, który pokonał Marka Rząsę.
Polecamy w Salon24:
Nie mieli kontrkandydatów
Rzecznik PO Jan Grabiec został wybrany na nowego szefa mazowieckich struktur PO. Był jednym kandydatem na tę funkcję. Na czele warszawskiej Platformy w dalszym ciągu pozostanie sekretarz generalny partii Marcin Kierwiński.
Na Podlasiu nowym przewodniczącym PO został poseł Krzysztof Truskolaski. Nie miał kontrkandydata na to stanowisko.
Niespodzianek nie było także w Świętokrzyskiem. Artura Gieradę, który był jedynym kandydatem, poparło 97 proc. głosujących.
W kujawsko-pomorskim szefem Platformy został poseł Tomasz Lenz, a w Bydgoszczy władzę obejmie Michał Sztybel.
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz został szefem Platformy Obywatelskiej w regionie, a poseł Arkadiusz Marchewka - w Szczecinie.
Konkurencji nie miał dotychczasowy wielkopolski przewodniczący PO Rafał Grupiński - został on ponownie wybrany na to stanowisko. Przez chwilę szefem lokalnych struktur PO chciał zostać poseł Waldy Dzikowski, ale ostatecznie zrezygnował i oficjalnie poparł Grupińskiego.
Kontrkandydata nie miał także szef regionu opolskiego, marszałek województwa Andrzej Buła oraz Aleksander Miszalski, który przewodniczy małopolskiej PO. W Krakowie wcześniej doszło do porozumienia i inni kandydaci wycofali swoje kandydatury.
W Lubuskiem szefem PO pozostał Waldemar Sługocki, a w Łódzkiem Cezary Grabarczyk.
Wybory w Platformie Obywatelskiej
Donald Tusk od lipca był pełniącym obowiązki przewodniczącego PO. Obecne wybory zostały zarządzone, choć kadencja poprzednika Tuska, Borysa Budki, upływa dopiero w styczniu 2022 roku. Władze PO zdecydowały się jednak na przeprowadzenie wyborów przewodniczącego, bo w październiku odbywały się wybory na wszystkich szczeblach władzy w partii.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka