Czwarta fala może będzie mniej śmiertelna, ale potrwa znacznie dłużej. Regionalnie może przynieść dramatyczne skutki. Oprócz COVID-a jest szereg innych groźnych chorób. Szczepić należy się na grypę, rozważyć przyjęcie preparatu przeciwko pneumokokom. A można zaszczepić się też na odrę, haemophilus influenzae czy krztusiec – mówi Salonowi 24 dr Michał Sutkowski, szef warszawskich lekarzy rodzinnych.
W Onet.pl na stronach medycznych ukazał się artykuł, dość optymistyczny. Mówi o tym, że czwarta fala przebiega łagodniej niż przewidywano. Jest znacznie mniej hospitalizacji, zgonów. Czy można dziś się cieszyć, że jednak unikniemy najgorszego scenariusza?
Dr Michał Sutkowski: Absolutnie nie. Oczywiście nie odbieram dziennikarzom prawa do snucia różnych wizji, przewidywania rozmaitych scenariuszy. Ale optymizm jest tu zdecydowanie przedwczesny. Czwarta fala niewątpliwie jest. Ona dopiero wzbiera i się rozpędza. Tych zakażeń będzie coraz więcej.
Przeczytaj też:
Ale porównując z ubiegłym rokiem, ciężkich przypadków, czyli hospitalizacji i zgonów, jest znacznie mniej?
To prawda, rzeczywiście jest mniej przypadków śmiertelnych. To jest powód do ostrożnego optymizmu. Ale pamiętajmy, że na razie mamy dopiero 20 października. Poza tym – ta fala, zgodnie z przewidywaniami, miała być inna niż poprzednie. Wiele wskazuje na to, że faktycznie będzie inna. Najprawdopodobniej będzie bardziej spłaszczona. A więc samych zakażeń będzie mniej, mniej będzie wypadków hospitalizacji i śmierci. Natomiast fala ta będzie trwać znacznie dłużej. Poza tym radość z punktu widzenia mniejszej ogólnej liczby ciężkich przypadków i zgonów jest też przedwczesna, dlatego że w niektórych regionach przebieg pandemii może być dramatyczny. Co już widzimy na przykładzie województwa lubelskiego, czy podlaskiego.
Czy fakt, że w skali ogólnopolskiej ten wskaźnik zakażeń jest mniejszy, wynika z faktu, że większość Polaków jest zaszczepionych?
Na pewno szczepionki mają ogromne znaczenie. I mapa tych zakażeń pokazuje jednoznacznie, że regiony, w których ten poziom wyszczepienia jest mniejszy mają z czwartą falą największy problem. No i też od tego, czy ruszymy teraz masowo do szczepień – pierwszą, drugą, a jak trzeba, to i trzecią dawką preparatu, zależy, jak ta fala ostatecznie będzie wyglądać. W magazynach jest dostępnych 20 milionów preparatu. I masowo się szczepiąc możemy osłabić siłę tej czwartej fali i przybliżyć nas do odporności zbiorowej.
W kwestii szczepień – niedawno w jednym z wywiadów zachęcał Pan też do szczepienia przeciwko pneumokokom. Dlaczego?
Mamy obecnie sezon wzmożonych infekcji i zakażeń jest nawet więcej, niż w latach ubiegłych. To głównie mniej groźne infekcje przeziębieniowe. Wśród nich stare koronawirusy, adenowirusy, rinowirusy, paragrypa, groźne u dzieci RSV, o którym było niedawno w mediach głośno. To ponad 200 różnych rodzajów infekcji. I to można porównać do dużego dworu, gdzie jest kilkaset wirusów, a wśród nich jest król – COVID-19 oraz królowa, czyli grypa. COVID jest zdecydowanie najgroźniejszy. Ale grypa też powoduje poważne powikłania, u osób młodych komplikacje w postaci na przykład zakażeń mięśnia sercowego, a u starszych nawet są to komplikacje prowadzące do śmierci. Zachorowań na grypę w tym roku jest całkiem sporo. Dlatego obok zaleceń szczepienia na COVID, zaleca się też szczepienie przeciwko grypie. I to powinien przejść każdy.
A wspomniane pneumokoki?
Przeciwko pneumokokom szczepione są już dzieci. Natomiast pneumokoki powodują zakażenie też u dorosłych, głównie u osób poważnie chorych, z chorobami przewlekłymi. I one także powinny rozważyć szczepienie. Szczepionkę taką możemy przyjąć razem z preparatem przeciwko grypie. A walorem tego preparatu jest to, że możemy go przyjąć jednorazowo, a przeciwko grypie szczepimy się co rok.
Czyli zalecałby Pan szczepienie nie tylko przeciwko COVID, ale też przeciwko w zasadzie trzem chorobom?
Ten wachlarz dostępnych szczepień jest znacznie szerszy. Można zaszczepić się przeciwko krztuścowi, czy odrze. Ale generalnie wszyscy powinni przyjąć preparat przeciwko SARS-COV-2 i grypie. A w przypadkach poważnych schorzeń rozważyć szczepienie przeciwko pneumokokom.
Przeczytaj też:
Inne tematy w dziale Rozmaitości