Kapsuła kosmiczna rosyjskiego statku Sojuz MS-18, wewnątrz której znajdowali się aktorka Julia Peresild, reżyser Klim Szypienko i kosmonauta Oleg Nowickij wylądowała w niedzielę o godz. 9:35 czasu lokalnego (6:35 w Polsce) na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie.
Kapsuła kosmiczna z filmowcami na pokładzie powróciła na ziemię
Filmowcy, którzy zajmowali się przygotowaniem materiału zdjęciowego do filmu fabularnego o lekarce, która udaje się na orbitę do chorego kosmonauty, przebywali w kosmosie od 5 października. Kosmonauta Oleg Nowickij przybył z kolei do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 9 kwietnia. Wraz z kosmonautą Piotrem Dubrowem wypełniał on misję podłączenia do ISS modułu "Nauka".
Lądowanie kapsuły odbyło się w asyście ekip wspomagających i ratowniczych, cała operacja była transmitowana przez telewizję.
Czytaj też: Majątek Elona Muska jest warta tyle, ile majątki niegdyś najbogatszych razem wzięte
"Wezwanie" - film kręcony w kosmosie
Trójka rosyjskich kosmonautów: Szkaplerow, Dubrow i Nowickij pojawi się w filmie "Wezwanie" (Wyzow) - podają rosyjskie media. W Międzynarodowej Stacji Kosmiczne przebywa aktualnie wraz z nimi siedmioro astronautów.
Wysłanie w kosmos filmowców i praca nad filmem fabularnym, to część szerszego projektu, w ramach którego powstanie także szereg materiałów dokumentalnych, poświęconych kosmonautyce. Przed udaniem się w przestrzeń kosmiczną aktorzy i reżyserzy – oprócz Peresild i Szypienki także ich zmiennicy – przez cztery miesiące odbywali trening. O przebiegu szkolenia szeroko informowały rosyjskie media.
W produkcję filmu zaangażowane są studio Yellow, Black and White, agencja kosmiczna Roskosmos i Program Pierwszy telewizji państwowej, a jednym z producentów jest szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.
Czytaj też:
- 37. Warszawski Festiwal Filmowy. Przyznano nagrody konkursowe
- Zmarł popularny aktor Paweł Nowisz. Znasz go z "Kilera" czy "Barw Szczęścia"
- "Pół roku na Saturnie", czyli z pamiętnika przeboćcowanego pokolenia
Komentarze
Pokaż komentarze (20)