Czarnek o zarobkach nauczycieli
W Dniu Edukacji Narodowej 14 października w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek złożył życzenia nauczycielom i ludziom oświaty.
Polecamy:
Ministra zapytano o zarobki nauczycieli. Poinformował, że sytuacja nauczycieli w Polsce jest "przeróżna". Przyznał, że nauczyciele, którzy wchodzą do zawodu, zarabiają "zdecydowanie za mało" – 2940 zł brutto – lecz są nauczyciele, których wynagrodzenie jest o wiele wyższe, w związku z nadgodzinami i pracą w kilku placówkach. Wyjaśnił, że to właśnie dlatego resort edukacji i nauki chce usystematyzować tę sytuację.
W związku ze zmianami w ustawie Karta nauczyciela (dot. m.in. wynagrodzeń nauczycieli), nastąpią podwyżki wynagrodzeń nauczycieli – o 1400 zł., tj. 36 proc. – oraz zmieniony zostanie system pracy nauczyciela. Ponadto ma być mniej tzw. papierkowej roboty, a "godziny te przekażemy na rzecz kontaktu nauczycieli z uczniami".
Propozycje resortu edukacji dla nauczycieli
Propozycje MEiN zakładają m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli z czterech do trzech – likwidację stopni stażysty i nauczyciela kontraktowego i wprowadzenie w ich miejsce jednego stopnia.
MEiN chce, aby nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli) zobowiązany był "do bycia dostępnym" dla uczniów i nauczycieli w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.
Resort proponuje też wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego na podstawie kwoty bazowej ogłaszanej corocznie w ustawie budżetowej. Będzie ono wynosiło: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 140 proc., nauczyciela mianowanego – 181 proc., nauczyciela dyplomowanego – 219 proc. kwoty bazowej. Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, będą ustalone jako określony procent przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli. Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia – zgodnie z propozycją MEiN – określone będą kwotowo w drodze rozporządzenia.
Ile ma zarabiać nauczyciel?
Propozycje MEiN odrzuciły w całości ZNP i SKOiW NSZZ "Solidarność". ZNP na znak protestu zorganizowało w sobotę manifestację w Warszawie. Oświatowa "S" powołała sztab protestacyjny. Wszystkie trzy centrale związkowe są przeciwne zwiększeniu pensum i wprowadzeniu 8 godzin dostępności nauczyciela. Opowiadają się za powiązaniem wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. Związkowcy chcą też powrotu do możliwości przechodzenia na emeryturę bez względu na wiek po przepracowaniu 30 lat, w tym 20 lat przy tablicy.
Nauczyciel Roku krytykuje lex Czarnek
Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021. Zwyciężył w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.
Martynowicz jest polonistą, prowadzi w szkole autorski program nauczania oparty na myśleniu wizualnym w edukacji z elementami matematyki i programowania. W tym roku zamiast sprawdzianów, kartkówek i odpowiedzi ustnych zlecił uczniom, by stworzyli coś, dzięki czemu podwyższą ocenę i popracują nad swoimi najsłabszymi punktami z języka polskiego. Niektórzy zrobili lapbooki z Antygony, inni gry planszowe na podstawie "Dżumy", jeszcze inni prezentację na temat interpunkcji.

Nie podobają mu się także nowe propozycje dotyczące tego, że do szkół będą mogły przychodzić organizacje czy ludzie zaakceptowani przez kuratora oświaty. Jego zdaniem szkoła traci autonomię.
- Ostatnio pojawiają się w przestrzeni medialnej próby zastraszania nauczycieli, przywoływania ich do porządku, na co nie ma mojej zgody. Wielu nauczycieli, nauczycielek widzi, co się dzieje wokół i ma poczucie, że nie warto zabierać głosu. Chciałbym szkoły, w której nie ma kultury strachu i podległości, tylko jest kultura relacji, rozmowy, tak powinna wyglądać szkoła XXI wieku, żeby się nie bać - mówił Martynowicz w Radiu Zet.
Dzień Edukacji Narodowej - od kiedy
Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.
Dzień ten jest wolny od zajęć lekcyjnych, ale nie jest to dla uczniów dzień wolny od obecności w szkole. W tym dniu jest ona zobowiązana prowadzić zajęcia opiekuńcze (w godzinach ustalonych w szkole) lub zajęcia innego rodzaju, na przykład związane z odbywającymi się z tej okazji uroczystościami.
ja
Czytaj także:
Komentarze
Pokaż komentarze (50)