Skoro międzynarodowe korporacje mają gwarancję niezmienności przepisów prawnych i niskich podatków przez pięć lat, dlaczego polskie firmy nie mogą być potraktowane w ten sam sposób? – mówi Salonowi 24 dr Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Przedstawiciele rządu ogłosili, że będzie jednak ulga podatkowa w Polskim Ładzie, która obejmie przedsiębiorców. To dobra informacja?
Dr Andrzej Sadowski: Doświadczenie ostatnich lat uczy, że nie ma takiej ulgi, która nie mogłaby być cofnięta. To rozwiązanie jedynie pozorne, które komplikuje system. W dodatku ma na celu uśpienie czujności i stłumienie oporu polskich przedsiębiorców. Zamiast tego powinny być wprowadzone zmiany systemowe, dające grunt do prowadzenia działalności gospodarczej na wiele lat. Ulgi są rozwiązaniem koniunkturalnym, przedwyborczym. I w dodatku można je bardzo szybko zlikwidować.
Polecamy: „Nowa ulga w Polskim Ładzie wyrównuje szansę przedsiębiorców i zatrudnionych na etacie”
Dziś każdy przedsiębiorca, nawet na najmniejszej działalności gospodarczej musi korzystać z usług księgowych. I pierwsza rozmowa z księgową bądź księgowym pozbawi przedsiębiorców złudzeń wobec tej ulgi. Uświadomi im, że tego typu rozwiązanie, przy tych ograniczeniach dla prowadzących firm, może być pułapką i wcale nie poprawi sytuacji. Warto przypomnieć, że polscy przedsiębiorcy wciąż nie wyszli jeszcze z zapaści gospodarczej wywołanej pandemią, kolejnymi lockdownami. Te rozwiązania mogą spowodować zatrzymanie procesu uzdrawiania się gospodarki i powrotu do sytuacji z pandemii.
Obawia się Pan masowej upadłości firm, takiej, jaka miała miejsce w trakcie pandemii COVID-19?
Może nie tyle upadłości firm, co masowego przechodzenia do szarej strefy. Z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia w trakcie pandemii, gdy obowiązywały rozmaite zakazy. Z tym, że warto pamiętać, że żaden z rządów, nawet rząd komunistyczny w PRL, nie wygrał batalii z szarą strefą.
Mówi Pan o konieczności zmian systemowych. Jakie zmiany powinny być wprowadzone?
Nie potrzeba żadnych kolejnych ulg. Ale takich zmian, które umożliwią polskim firmom działanie w kolejnych latach. Zacznijmy od równego i sprawiedliwego traktowania przedsiębiorców. Polski Ład przyznaje międzynarodowym korporacjom gwarancję niezmienności przepisów prawa i niskie podatki przez pięć lat. Dlaczego zatem polskie firmy nie są objęte tymi samymi zasadami, co zagraniczne koncerny?
Przeczytaj też:
PiS i prezydent chcą wydłużenia stanu wyjątkowego. Przecieki ws. decyzji KO
Truskolaski się zaszczepił, a trafił do szpitala. Lekarz wyjaśnia, dlaczego
Najnowszy ranking poparcia dla partii. Wyczerpał się efekt Tuska i temat uchodźców
Symbol ery Merkel. "Jedna ręka ratuje opozycjonistów, druga wspiera reżim, który zabija"
Inne tematy w dziale Polityka