Rozmowy w Dani dotyczyły przede wszystkim międzynarodową współpracy i Inicjatywy Trójmorza
W dniach 14-15 września 2021 r. podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński złożył wizytę w Danii, która obejmowała m.in. konsultacje polityczne w duńskim MSZ, w kancelarii premiera oraz w duńskim parlamencie. W trakcie swojego dwudniowego pobytu podsekretarz stanu wziął także udział w konferencji “The Three Seas Initiative – connecting Europe, connecting regions” oraz w seminarium „Meet Polish Companies within Cybersecurity”. Na marginesie tych wydarzeń wiceminister odbył spotkania z przedstawicielami duńskich think-tanków i firm z Konfederacji Duńskiego Przemysłu, a także odbył wizytę studyjną w elektrowni Avedorevarket.
Zobacz: Jacek Murański tłumaczy, dlaczego Konrad Niewolski jest faszystą
Współpraca między Danią a Polską i Inicjatywą Trójmorza tematami rozmów wiceministra Jabłońskiego w Kopenhadze
Wiceminister Jabłoński rozmawiał z przedstawicielami władz Danii o polsko-duńskiej współpracy gospodarczej i energetycznej, omawiał bieżącą agendę ekonomiczną i społeczną UE; dyskutował także na temat stosunków bilateralnych i wspólnych działaniach na forach międzynarodowych.
W swoim wystąpieniu w trakcie trójmorskiej konferencji “The Three Seas Initiative – connecting Europe, connecting regions” wiceminister MSZ mówił o skali wyzwań stojących przed naszym regionem i o pilnej potrzebie uzupełniania luk w infrastrukturze dla uwolnienia pełnego potencjału Unii Europejskiej. Wiceszef dyplomacji zwracał także uwagę na szanse, jakie mogłaby stworzyć zacieśniona współpraca pomiędzy Trójmorzem a Danią. – Powinniśmy wzmacniać naszą współpracę w dziedzinie energetyki odnawialnej, infrastruktury gazowo-wodorowej, smart mobility, a także w zakresie zaawansowanych rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa – wskazywał podsekretarz stanu w MSZ.
Zobacz: YouTube o cenzurze Nawalnego w Rosji: "Musimy brać pod uwagę lokalne prawo"
Wizyta w elektrowni
W trakcie pierwszego dnia wiceminister Jabłoński złożył również wizytę studyjną w elektrowni Avedorevarket, gdzie przyglądał się innowacyjnej technologii Power-to-X, która polega na przekształcaniu energii odnawialnej w wodór oraz oparte na wodorze paliwa syntetyczne i materiały bazowe.
Drugiego dnia wizyty wiceszef MSZ otworzył seminarium poświęcone tematyce cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy dyskutowali o możliwościach współpracy między duńskimi i polskimi firmami z tego sektora oraz o wymianie doświadczeń w cyfryzacji administracji publicznych oraz usług, w szczególności w sektorze fintech. Seminarium było też okazją do spotkania wiceministra Jabłońskiego z przedsiębiorcami z sektora informatycznego, którym wsparcia w wejściu na wymagający duński rynek udziela Ambasada RP oraz Zagraniczne Biuro Handlowe PAIiH w Kopenhadze.
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka