- Jesteśmy bardzo bliscy ustalenia tych zmian, które prezes PiS i ja uznajemy za konieczne do przeprowadzenia - zapowiedział Zbigniew Ziobro w audycji rozgłośni "Siódma 9".
Na dniach pojawi się projekt rządowy, reformujący wymiar sprawiedliwości - przy okazji, zniknie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w obecnie znanej formie. To efekt krytyki ze strony TSUE i Komisji Europejskiej, które uważają, że instytucja nie spełnia wymogów niezależności i niezawisłości. Od tego, jaki krok wykona Zjednoczona Prawica, zależy uzyskanie środków z unijnego budżetu na Krajowy Plan Odbudowy.
Zobacz:
Ziobro jednoznacznie o obowiązkowych szczepieniach. Popiera go posłanka PiS
Ziobro szczerze o aferze mailowej i trudnościach w śledztwie. Kiedy nastąpi przełom?
Zbigniew Ziobro ujawnił, że rozmawiał na ten temat z prezesem PiS. - Jestem po rozmowach z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i mam nadzieję, że niebawem będę mógł przedstawić szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości. Jesteśmy bardzo bliscy ustalenia tych zmian, które prezes PiS i ja uznajemy za konieczne do przeprowadzenia - zapowiedział minister.
- Nigdy nie zaakceptuje sytuacji, w której Bruksela - łamiąc traktaty i polską konstytucję - narzuca nam regulacje odnośnie reformy wymiaru sprawiedliwości. To kompetencje krajów członkowskich. Musimy dokończyć reformy, które zostały zablokowane - ocenił Ziobro. Jego zdaniem, Unia Europejska tylko pozornie dba o niezależność sądownictwa.
- Słyszymy o niezależności sądów, a jednocześnie Komisja Europejska chce wymusić na premierze Polski, by wycofał wniosek z Trybunału Konstytucyjnego. To pokazuje, jak KE traktuje niezależność sądów i trybunałów! Gdy mogą wydać niewygodny dla Brukseli wyrok, zaczynają się naciski - podkreślił lider Solidarnej Polski.
Radosław Fogiel w TVN24 rzucił nieco więcej światła na to, co PiS planuje zrobić z Izbą Dyscyplinarną. Wiadomo już, że w wymiarze sprawiedliwości pozostanie jakiś model kontroli sędziów.
- Okazało się, że nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Uważamy, że kwestie dyscyplinarne, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, można zorganizować inaczej - krytykował Izbę Dyscyplinarną wicerzecznik PiS.
Największy zarzut pod jej adresem? Zbytnia pobłażliwość wobec sędziów, gdy "dochodziło do ewidentnej przewiny". - Rząd złoży projekt ustawy będącej kontynuacją reformy sądownictwa. O tym, że reforma będzie kontynuowana, była mowa wielokrotnie - sugerował Fogiel. W projekcie znajdą się prawdopodobnie zapisy o konsekwencjach dla sędziów, łamiących prawo i standardy orzekania.
- Jeszcze zobaczymy, czy będzie to formuła projektu całego rządu, projektu ministerialnego - mówił Fogiel.
Czytaj:
Jacek Murański w programie "Jastrzębowski wyciska"! Kim jest?
Oświadczenia majątkowe, transakcje Banasia i tajne orędzie. Kontratak szefa NIK
Zabiła malutką córeczkę. Sąd drastycznie... złagodził wyrok
GW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo