Narodowy Spis Powszechny potrwa do 30 września. GUS uruchomi dziś nocne spisywanie dla zapracowanych. Pamiętajmy, że za odmowę uczestnictwa możemy słono zapłacić - nawet 5 tys. złotych.
- Nie przegap! Przed nami ostatni weekend kiedy możesz się spisać. Jutro tj. 25 września w całej Polce będą czynne punkty spisowe, niektóre aż do godz. 24.00! Sprawdź lokalizację i godziny otwarcia punktów spisowych w swoim województwie - zachęca Główny Urząd Statystyczny na swojej stronie.
Do akcji przyłączyła się Warszawa. W sobotę w ośmiu urzędach dzielnicowych w Warszawie (Bielany, Wola, Ochota, Mokotów, Ursynów, Targówek, Praga-Południe i Praga-Północ) pracownicy Delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich będą obsługiwać osoby, które zgłoszą się w celu dopełnienia ustawowego obowiązku samospisu w godzinach 9-22. W pozostałych dzielnicach punkty spisowe będą czynne tego dnia w godz. 9-13.
Zobacz:
Kończy się czas, aby spisać się w Spisie Powszechnym. Zrób to, aby uniknąć kar
Spis powszechny kończy się 30 września. Kto nie zdąży, zapłaci karę
- To już ostatnie dni, aby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym - pamiętajcie, że macie na to czas już tylko do 30.09! W tym tygodniu możecie się spisać także w sobotę - zaproponował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na dekadę, obejmuje każdą osobę zamieszkującą stale, bądź czasowo Polskę. Jest obowiązkowy i potrwa do końca września. Za odmowę uczestnictwa w spisie grozi kara - do 5 tys. złotych, natomiast za wprowadzenie fałszywych danych - nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
Spisowi powszechnemu podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania", jak i "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".
Aby odpowiedzieć na pytanie rachmistrzów, wystarczy zalogować się w aplikacji za pośrednictwem Profilu Zaufanego, e-dowodu lub internetowej bankowości. Działanie przez Internet będzie możliwe do czasu telefonu od rachmistrza. Rozmówcy, dzwoniącego z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99 nie wolno odmówić udzielenia odpowiedzi. Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego mamy poznać na początku 2022 roku.
GW
Inne tematy w dziale Społeczeństwo