Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

"Jedna sędzia wyłączyła prąd tysiącom ludzi. Ciekawe, co by powiedział Schuman?"

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 144
Robert Schuman, kandydat na ołtarze Kościoła katolickiego, tworzył Unię Europejską jako organizację demokratyczną, wspólnotę suwerennych państw, opartą o zasady solidarności. A tu jedna pani sędzia podejmuje autorytarną decyzję, odcinającą od prądu 100 tysięcy ludzi. Polski rząd absolutnie nie powinien w tej sprawie ustąpić – mówi Salonowi24 Bogdan Rzońca, eurodeputowany PiS.

TSUE nakazuje zamknąć elektrownię w Turowie, nakłada na Polskę wysoką karę. Stanowisko Czech jest jednoznaczne i bynajmniej nie ugodowe. Czy z tej sytuacji jest jeszcze jakieś wyjście?

Bogdan Rzońca:  Zastanawiam się, co by powiedział jeden z ojców założycieli Unii Europejskiej, Robert Schuman, który budował Unię Europejską jako organizację demokratyczną, wspólnotę suwerennych państw, opartą o zasady solidarności? A ws. Turowa jedna pani sędzia podejmuje autorytarną decyzję, wymierzoną w Polskę i odcinającą od prądu 100 tysięcy ludzi!

Polski rząd absolutnie nie powinien w tej sprawie ustąpić. Ale jednoznacznie pokazać, że na podstawie decyzji jednej osoby skrzywdzona zostaje ogromna społeczność. Czyli ludzie, którzy w większości głosowali zapewne za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Przeczytaj też:

B. minister o Turowie: Niezrozumiałe, że trzymają Sasina. Nic nie usprawiedliwia rządu

Jednak pomijając decyzję samej sędzi TSUE, czy tak twarde stanowisko strony czeskiej nie wynikało z faktu, że Polska za bardzo Czechów, sojusznika w Grupie Wyszehradzkiej potraktowała lekceważąco?

Nie sądzę, byśmy mieli tu do czynienia z lekceważeniem. Bez wątpienia oba bratnie państwa muszą ze sobą współpracować. Sytuacji nie ułatwia fakt, że w Czechach jest potwornie skomplikowana sytuacja z uwagi na wybory. I jako kraj dostaliśmy rykoszetem. Nasze stanowisko powinno być jak najbardziej czytelne. W skrócie mówiąc: inne wobec Czech, inne wobec Unii. 

A konkretnie?

Wobec Unii Europejskiej i pani sędzi musi być jednoznaczne i bardzo ostre. Wobec Czech – merytoryczne i spokojne. Niech wybory u nich się rozstrzygną, a potem możliwe jest porozumienie. Nasze kraje są skazane na współpracę w Europie Środkowej. Za chwilę być może Czechy, Słowacja bądź Węgry będą potrzebowały wsparcia w ramach grupy V4. I na to wsparcie ze strony Polski zawsze mogą liczyć.

Spór o Turów troszkę przesłania nam to, co najważniejsze. A zatemL na współpracę kraje Grupy Wyszehradzkiej są skazane. Polska i Czechy będą współpracować. Bo to jest potrzebne zarówno tym krajom, jak i całej Europie.

Przeczytaj też:

B. minister o Turowie: Niezrozumiałe, że trzymają Sasina. Nic nie usprawiedliwia rządu

Gowin ma pomysł na odebranie władzy PiS. Hołownia mówi, że nic o tym nie wie

Pokłosie imprezy na urodzinach Mazurka. Budka i Siemoniak posypują głowy popiołem

Polski rząd nie zamknie Kopalni Węgla Brunatnego Turów - jest oświadczenie

TSUE każe płacić. Codziennie aż pół miliona złotych kary


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj144 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (144)

Inne tematy w dziale Gospodarka