Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski odpowie na pytania Sławomira Jastrzębowskiego w Salonie24.
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski to polski Ormianin, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, działacz społeczny, wieloletni uczestnik opozycji antykomunistycznej w PRL, a także poeta.
Zapraszamy do oglądania:
Przez całe lata 80. był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1985 został dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB. Jego prześladowania przez SB stały się kanwą filmu Macieja Gawlikowskiego "Zastraszyć księdza".
W 1988 brał udział jako duszpasterz robotników w strajku w Hucie im. Lenina. Jednocześnie zaangażował się w działalność dobroczynną i pomoc niepełnosprawnym. W 1987 współzakładał Fundację im. św. Brata Alberta zajmującą się pomocą osobom upośledzonym, prowadzącą schronisko w podkrakowskich Radwanowicach. Obecnie jest prezesem Fundacji.
Jego działania zmierzające do ujawnienia tajnych współpracowników SB działających w środowisku krakowskich duchownych wywołały wiele dyskusji na temat lustracji w polskim Kościele oraz spotkały się z wrogością części środowisk kościelnych.
Ks. Isakowicz-Zaleski prowadzi również walkę o oczyszczenie Kościoła w Polsce, jeśli chodzi o nadużycia na tle seksualnym. Wystąpił jako jeden z ekspertów w filmie "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich, który porusza sprawę pedofilii w polskim Kościele katolickim. Wielokrotnie krytykował wysokich hierarchów kościelnych za zaniechania w tej sprawie.
red.
Inne tematy w dziale Polityka