Sejm uchwalił w piątek tzw. ustawę antykorupcyjną przygotowaną przez koło Kukiz'15. Za jej przyjęciem opowiedziało się 286 posłów, jeden był przeciwny, a 158 wstrzymało się do głosu.
Czym jest ustawa antykorupcyjna?
Chodzi o nowelizację Kodeksu karnego i innych ustaw, zwaną "ustawą antykorupcyjną". Została ona przygotowana przez posłów koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia i poparta przez PiS w ramach umowy politycznej zawartej między oboma ugrupowaniami.
Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić bardzo surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy. Ponadto zakłada ona m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów.
Polecamy:
Zmarł Alfred Miodowicz. To on zmierzył się z Lechem Wałęsą w słynnej debacie w 1988 roku
Morawiecki w obronie pobitego księdza. „Nie ma przyzwolenia na przemoc i wandalizm”
Rejestr wpłat - obowiązkowy dla partii
Zgodnie z "ustawą antykorupcyjną" partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP; będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.
W trakcie głosowania posłowie odrzucili wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję do nowelizacji. Wśród nich była poprawka zakładająca, że zakaz pracy parlamentarzystów i samorządowców w spółkach z co najmniej 10 procentowym udziałem skarbu państwa lub samorządu, wszedłby w życie nie od następnej kadencji, ale wraz z innymi przepisami ustawy, czyli już 1 stycznia 2022 roku.
Sztandarowy pomysł Kukiz'15
Jednocześnie posłowie w piątkowym głosowaniu opowiedzieli się za przyjęciem poprawek PiS. Sprawozdawca komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach Piotr Sak (PiS) wskazywał wcześniej, że poprawki te są czysto techniczne i dotyczą rozszerzenia katalogu Państwową Komisję Wyborczą, tak aby "wszystko było ze sobą zsynchronizowane".
Paweł Kukiz mówił niedawno, że uchwalenie tzw. ustawy antykorupcyjnej to jeden z postulatów, które są przedmiotem umowy z PiS, ale to także sztandarowy pomysł Kukiz'15 od lat. Umowa pomiędzy PiS a Kukiz'15, która została zawarta na przełomie maja i czerwca, dotyczy wzajemnego wsparcia w Sejmie inicjatyw obu ugrupowań.
KW
Czytaj dalej:
"Jesienią może nastąpić wzrost liczby osób na respiratorach. Oby nie było lockdownu"
Morawiecki w obronie pobitego księdza. „Nie ma przyzwolenia na przemoc i wandalizm”
"Jesienią może nastąpić wzrost liczby osób na respiratorach. Oby nie było lockdownu"
Dworczyk konsultował odpowiedzi z dziennikarzem TVN? Skórzyński zaprzecza
Woś: Google da wam z laczka. I poprawi z kopyta
Inne tematy w dziale Polityka