Agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 do 5,7 proc., a na 2022 r. pozostawiła szacunek 4,5 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu.
- Polska gospodarka zanotowała mocne odbicie, ze wzrostem PKB do poziomów sprzed pandemii, czego nie odnotowały jeszcze główne gospodarki strefy euro. Mocniejszy niż oczekiwano wzrost PKB w II kw. (...) oraz rewizja danych za I kw. w górę (...) oznacza również rewizję naszych prognoz na 2021 r. do 5,7 proc. z 4,4 proc. – napisano w analizie Fitch.
Zobacz także: Kupno mieszkania na rynku pierwotnym – czy możemy liczyć na pomoc?
Fitch odnosi się do czerwcowej rundy prognostycznej. W ostatnim dostępnym raporcie agencji ratingowej, dotyczącej Polski z 27 sierpnia, podwyższono prognozę dynamiki polskiego PKB do 5,2 proc. z 4,4 proc., z szacunkami 4,5 proc. i 3,8 proc. dla 2022 i 2023 r.
Obecność wariantu delta wyzwaniem dla gospodarki
W raporcie czytamy: - Konsumpcja mocno rośnie, ale sytuacja w inwestycjach jest bardziej zmienna. Rozluźnienie restrykcji w maju wspiera odbudowę popytu krajowego, a ostatnie odczyty wskaźników o wysokiej częstotliwości sugerują utrzymanie 'momentum' wzrostu w II połowie 2021 r. - poinformowano.
Zobacz także: PiS ma większość w Sejmie. Kolejnym testem był los ministra Pudy
- Nastroje konsumentów również stopniowo się odbudowują, choć badania sugerują, że zamiary gospodarstw domowych względem większych zakupów w najbliższym roku pozostają poniżej przedkryzysowych poziomów. Zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz rosnąca obecność wariantu delta mogą być wyzwaniami dla gospodarki na przyszłość - czytamy w raporcie Fitch.
[/twitter-video]
Fitch prognozuje podwyżkę stóp procentowych przez NBP o 15 pb. do końca bieżącego roku i dwie kolejne po 25 pb. w 2022 r. (stopa referencyjna na poziomie 0,75 proc. na koniec przyszłego roku), przy inflacji CPI na koniec 2021 r. na poziomie 4,8 proc. i 3,5 proc. na koniec 2022 r.
Zobacz także: Od 1 października droższy gaz od PGNiG. O ile wzrosną ceny?
W jakim stanie jest polska gospodarka? Agencje ratingowe wyjaśniają
Agencja Fitch potwierdziła pod koniec sierpnia długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.
Zobacz także: Ochrona dziennikarzy, wolność mediów i 50 mld na opiekę zdrowotną. Oto plan von der Leyen
Spośród trzech największych agencji ratingowych, wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.
Wiceminister Patkowski komentuje rating Fitch
W czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski opowiadał na pytania posłów dotyczące oceny ratingowej wystawionej Polsce przez agencję Fitch Ratings.
Jego zdaniem, to ocena wiarygodności dla polityki finansowej rządu w kontekście padających zarzutów o niegospodarność i ukrywanie długu publicznego.
- Poza tym, że Fitch prognozuje m.in. wzrost PKB, odnosi się także do deficytu sektora finansów publicznych w tym i w kolejnym roku. To jest ważne w kontekście rzekomych zarzutów, że rząd ukrywa wydatki publiczne i przepuszcza strumienie pieniędzy poza oficjalnym deficytem – zaznaczył Patkowski.
Zobacz także: Ważą się losy lex TVN. Andrzej Duda krytykuje repolonizację mediów
- Ocena Fitch zadaje temu kłam, bo jeśli spojrzeć, to Fitch podaje dokładne dane dotyczące wydatków całego sektora, również PFR i innych funduszy. Skoro rząd podaje dane o deficycie i agencje ratingowe podają dane o deficycie, to znaczy, że nie ma mowy o ukrywaniu danych – stwierdził wiceminister finansów.
„Prognozy Fitcha zbliżone do tych, prezentowanych przez rząd”
- Taka prognoza oznacza, że według agencji Fitch w 2023 r. wracamy do pełnej konsolidacji sektora finansów publicznych.
Zobacz także: Uważaj na ceny w sklepie! UOKiK: Co drugi sprzedawca wprowadza w nas w błąd
- Prognozy Fitcha są zbliżone do tego, co prezentuje rząd w szacunkach wzrostu PKB czy zadłużenia, a więc oznacza to, że nasze spojrzenie na gospodarkę i nasze modele nie różnią się od tego, co pokazują inni, a wiec budżet tworzony jest na solidnych podstawach - podkreślił Patkowski.
Polecamy:
NS
Inne tematy w dziale Gospodarka