232 posłów liczy obecnie Zjednoczona Prawica. Po mocnym kryzysie w koalicji i wyjściu z rządu Jarosława Gowina, Jarosławowi Kaczyńskiemu udało zachować się większość. Adam Bielan zastrzega: to nie koniec, będą kolejne wzmocnienia.
Sejm odrzucił w czwartek późnym wieczorem wniosek PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy.
Za odwołaniem członka rządu zagłosowało 214 posłów opozycji. Wniosek przepadł, bo sprzeciw zgłosiło 233 posłów, natomiast 2 wstrzymało się od głosu.
Wniosek o odwołanie szefa resortu rolnictwa poparło: 121 posłów Koalicji Obywatelskiej - przeciw była Katarzyna Piekarska) - 46 z Lewicy, 22 z Koalicji Polskiej, 9 z Konfederacji, 7 z Polski 2050, 5 z Porozumienia, 1 z koła Polskie Sprawy oraz 2 posłów niezrzeszonych, spośród których też 2 było przeciw.
Przeciwko odwołaniu Pudy głosowało: 227 posłów PiS, 3 posłów Kukiz'15 (jeden za - to Stanisław Tyszka) oraz 2 posłów niezrzeszonych.
Łącznie 11 parlamentarzystów nie wzięło udziału w obradach.
- Bardzo się cieszę, duża ilość głosów za mną, 233, a więc nawet więcej niż można się było spodziewać - powiedział minister Puda po wieczornym głosowaniu nad wnioskiem o wotum nieufności. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy mi zaufali, dalej działamy na rzecz rolników w Polsce - dodał.
- Będę się starał, aby sprostać wymaganiom również tych posłów, którzy byli niezadowoleni z dotychczasowej mojej działalności. Rolą ministra, aby słuchać także krytycznych głosów - zapewnił Puda.
Głosowanie nad wnioskiem opozycji było kolejnym testem, dzięki któremu Jarosław Kaczyński sprawdził, jaką większością dysponuje PiS. - Ma większość. Niewielką, ale ma. Znając nastroje w parlamencie, myślę, że ta większość będzie się zwiększać - zapowiedział Adam Bielan, lider Partii Republikańskiej w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz:
Posypały się kary na Brauna za grożenie Niedzielskiemu. Decyzja prezydium Sejmu
Kanał Sportowy i Youtube. "Realne zagrożenie informacyjnym totalitaryzmem"
Lewicowcy nie kryli satysfakcji. A tu Kanał Sportowy wrócił na YouTube
PE przyjął rezolucję ws. wolności mediów w Polsce. Jak głosowali europosłowie?
GW
Inne tematy w dziale Polityka