- To nie jest tylko kwestia stosunków polsko-amerykańskich - przyznał prezydent Andrzej Duda, pytany o ewentualne weto w sprawie ustawy medialnej. Co dalej z „lex TVN” i jakie jest stanowisko głowy państwa w tej sprawie?
Fragment wywiadu z prezydentem, który w całości ukaże się w piątkowym, papierowym wydaniu "Polski The Times", opublikowany został w czwartek.
Zobacz także: Skandaliczne groźby Brauna. „Winny brak reakcji na rosnącą siłę antyszczepionkowców”
Andrzej Duda o ewentualnym wecie w sprawie lex TVN
- To nie jest tylko kwestia stosunków polsko-amerykańskich. Oczywiście, one też mają znaczenie, bo to jest amerykański inwestor, ale przede wszystkim patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych, bo to jest dla mnie najważniejsze – powiedział prezydent, pytany o ewentualne weto w sprawie ustawy medialnej, zwanej potocznie "lex TVN".
Zobacz także: Platforma żąda informacji Przyłębskiej w związku z aferą mailową
Andrzej Duda zwrócił uwagę na głos krytyków projektu, którzy podnoszą argument o niekonstytucyjności. - Teraz trzeba sobie zadać pytanie: czy aby na pewno te proponowane rozwiązania są zgodne z zasadą swobody działalności gospodarczej, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? Czy na pewno jest to zgodne z zasadą ochrony własności, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? Czy na pewno jest to zgodne z zasadą wolności słowa, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? - pytał.
Zobacz także: Durczok kontra Wildstein. „Dyrektorzyna” vs „Menel lepszy”
Na te sprawy - jak podkreślił - odpowiada przede wszystkim on jako prezydent RP i strażnik konstytucji.
- Kwestia naszych relacji na przestrzeni międzynarodowej jest w tym przypadku kwestią drugorzędną - zapewnił.
Prezydent: „Mamy wielu inwestorów z różnych krajów"
Duda zaznaczył, że bierze pod uwagę też to, "jak będą nas postrzegali w ogóle inwestorzy zagraniczni, w szerokim tego słowa znaczeniu".
- Nie tylko inwestorzy amerykańscy, ale także inwestorzy z różnych innych krajów, a mamy ich bardzo, bardzo wielu i jest w tej chwili zainteresowanie – naprawdę, proszę mi wierzyć – ogromnymi inwestycjami w Polsce – zaakcentował prezydent.
Zobacz także: Terlikowski: Nawrócenie będzie wtedy, gdy w pokrzywdzonych Kościół dostrzeże Chrystusa
W rozmowie z "Polską The Times" ujawnił też, że trwają obecnie poufne rozmowy z wielką amerykańską firmą, która "rozważa poważnie inwestycję w Polsce". Kolejnym kontrahentem może okazać się koreański gigant, planujący rozwój biznesu w naszym kraju.
Zobacz także: Żona ministra pożegnała się z "Top Model". Teraz komentuje swoją przygodę
- Niech tylko te dwa przykłady pokażą, że naprawdę to są tysiące potencjalnych miejsc pracy. To są też znaczące przychody dla polskiego budżetu, choćby z podatków. To są poważne kwestie i my zagranicznych inwestorów absolutnie zniechęcać nie możemy - argumentował Andrzej Duda.
Prezydent jest zwolennikiem repolonizacji mediów, ale...
Prezydent podkreślił również, że jest "zwolennikiem repolonizacji mediów, ale następującej poprzez rynek".
- Media się kupuje, normalnie na wolnym rynku, według rynkowych zasad. Jeśli polskie podmioty będzie na to stać, a są takie, które na to stać, to ja zachęcam do tego. Proszę kupować. Dokonujmy repolonizacji mediów, ale na zasadach rynkowych – powiedział Duda.
Zobacz także: CBOS zbadało zaufanie Polaków do telewizji. Polsat wypada lepiej niż TVP i TVN
Zapytany wprost, czy zawetuje ustawę medialną odpowiedział, że najpierw musi do niego trafić.
- Mnie się wydaje, że już wystarczająco dużo powiedziałem - odparł.
Czym jest Lex TVN?
Lex TVN jest potoczną nazwą na określenie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Mowa o zmianie zapisu dotyczącego udzielenia koncesji w przypadku mediów z zagranicznym kapitałem.
Niedawno Senat, w którym większość ma opozycja, odrzucił nowelizację „lex TVN”. Ustawa zatem wróciła do Sejmu.
Polecamy:
NS
Inne tematy w dziale Polityka