Najwyższa inflacja od 20 lat. GUS podaje dane
Najwyższa inflacja od 20 lat. GUS podaje dane

Znów rekordowa inflacja! GUS podaje dane

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 109
Inflacja wkroczyła na rekordowo wysoki poziom, a wzrost cen pozostanie do niego zbliżony przez resztę roku - komentuje dane GUS o inflacji analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik. Zauważył, że inflacja dotyczy szerokiej kategorii dóbr i usług.

Wstępne wyliczenia GUS nie potwierdziły się, a ceny w Polsce rosną jeszcze szybciej niż się wydawało. Według wcześniejszych szacunków w sierpniu ceny rdr wzrosły o 5,4 proc., a mdm, wzrosły o 0,2 proc.

Zobacz także: Ponad 750 nowych zakażeń! Czwarta fala jest „falą osób niezaszczepionych”

Zostawiamy coraz więcej pieniędzy w sklepach

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2021 r. wzrosły rdr o 5,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc.

Zobacz także: Dziewięć rzeczy, których nie mówią wam o inflacji


Analityk o danych GUS

Jak zauważył analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, GUS podwyższył szacunek inflacji CPI do 5,5 proc. z 5,4 proc. podawanych we wcześniejszym szacunku flash.

- Wzrost cen obserwujemy w szerokich kategoriach dóbr i usług - zauważył Klucznik.

Zobacz także: Zmiany w Polskim Ładzie. „Rząd podnosząc podatki niweczy wcześniejszą pomoc dla firm”

Wskazał, że najmocniej podniosła się inflacja bazowa – wskaźnik wzrósł z 3,7 do 4 proc. rdr. Wynik podwyższyła też podwyżka taryf gazowych. W efekcie cen energii były o 6,6 proc. wyższe niż rok temu. Utrzymuje się również szok paliwowy – ceny paliw wzrosły o 28 proc. rdr.

Zobacz także: W 2022 prąd będzie więcej kosztować. Naimski: Rosną ceny emisji dwutlenku węgla

Analityk PIE: „Wzrost cen ma charakter globalny”

- Oczekujemy, że inflacja utrzyma się w okolicach 5 proc. co najmniej do końca bieżącego roku. Wzrost cen ma charakter globalny i wynika z przemian na rynkach światowych po pandemii Covid-19. W Niemczech inflacja HICP wyniosła 3,4 proc., w strefie Euro 3,0 proc. Warto podkreślić jednak, że prognozy globalne wciąż sugerują spowolnienia w kolejnych miesiącach - zaznaczył analityk.

Zobacz także: „Tusk to wytrawny gracz, może pełnić kluczową rolę. A Gowin może być języczkiem u wagi”

Dodał, że dziś obserwujemy powolne wyhamowywanie wzrostu cen w Stanach Zjednoczonych – inflacja CPI zmalała w sierpniu o 0,1 pp do 5,3 proc., równolegle jej część bazowa mocno obniżyła się o 0,5 pp do 4 proc.

Inflacja w Polsce wyższa niż w Europie Zachodniej

Według analityka PIE inflacja w Polsce pozostanie wyższa niż w Europie Zachodniej i zbliżona do USA.

- Wzrost cen w Polsce dotyka zdecydowanie szerszą gamę dóbr i usług niż ma to miejsce w gospodarkach rozwiniętych – w lipcu ceny prawie połowy (47 proc.) produktów w koszyku HICP rosły w tempie 3,5 proc. lub wyższym. Natomiast ceny 59 proc. produktów rosły w tempie przekraczającym 2,5 proc., czyli powyżej celu inflacyjnego NBP. W przypadku państw strefy euro te odsetki wynoszą kolejno 18 i 32 proc. - zwrócił uwagę przedstawiciel PIE.

Zobacz także: Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. tęczowych rodzin i LGBT przyjęta

Analityk szacuje, że średni wzrost cen w 2021 roku będzie zbliżony do 4,2-4,3 proc.

Przez zdecydowaną większość 2020 roku inflacja wynosiła ok. 3 proc. W ostatnich miesiącach skoczyła do 4 proc., a teraz przeskoczyła już 5 proc.

Polecamy: 

NS 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj109 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (109)

Inne tematy w dziale Gospodarka