Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster zrealizowanego dla Salon24.pl.
Zjednoczona Prawica wygrywa
Zjednoczona Prawica, czyli PiS i Solidarna Polska uzyskałyby 38,87 procent poparcia. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) - 25,68 proc. Trzecie miejsce zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni - 13,86 proc.
Do Sejmu weszłyby jeszcze Konfederacja Wolność i Niepodległość - 8,21proc., Lewica - Wiosna, SLD, Razem - 7,84 proc.
Poniżej progu wyborczego znalazły się: Polskie Stronnictwo Ludowe 3,85 proc, Kukiz`15 - 0,71 proc., Porozumienie Jarosława Gowina - 0,64 proc.. Inną partię wskazało 0,34 proc.
Sondaż nie uwzględniał osób niezdecydowanych.
Polecamy:
Jak to wygląda przy podziale na mandaty
Marcin Palade, socjolog polityki, autor opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce, przeliczył, jak wyniki naszego sondażu przekładają się na liczbę mandatów w parlamencie. Przedstawia się to następująco: Zjednoczona Prawica 218 mandatów, KO - 128, Polska 2050 - 58 mandatów, Konfederacja - 30, Lewica - 25 i Mniejszość Niemiecka - 1 mandat.
Przyspieszone wybory parlamentarne - tak czy nie?
Głosy zwolenników i przeciwników ewentualnych przyśpieszonych wyborów rozkładają się niemal po równo.
Na pytanie, czy powinny odbyć się przyspieszone wybory parlamentarne, zdecydowanie tak odpowiedziało 31 proc. ankietowanych, raczej tak 18 proc., raczej nie 27 proc., a zdecydowanie nie 24 proc. Te wyniki uwzględniają tylko osoby zdecydowane.
Biorąc pod uwagę osoby niezdecydowane, przyśpieszonych wyborów chciałoby 43 proc. ankietowanych, a 44 proc. nie widzi takiej potrzeby. W tym przypadku aż 13 proc. ankietowanych nie miała zdania, jeśli chodzi o wcześniejsze pójście do urn wyborczych.
Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 11-12 września 2021 roku metodą CAWI na próbie 1027 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.
(red.)
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka